Przejdź do treści

Zasłony czy rolety rzymskie? Co wybrać na Świąteczną dekoracje okna

Święta tuż tuż. Czas zatem najwyższy zabrać się za obmyślenie świątecznej dekoracji okna. Poza świecącymi instalacjami na szybach czy parapecie w kształcie choinek czy reniferów, dzwonków czy śnieżynek, warto również pomyśleć czym udekorować okno. Czy lepiej sprawdzą się zasłony czy rolety rzymskie?

Gdzie sprawdzą się rolety rzymskie do wykonania świątecznej aranżacji okiennej, a gdzie lepiej wybrać zasłony?

Rolety rzymskie mają znacznie dłuższą historię od zasłon, bo te ostatnie zaczęły być wykorzystywane najpierw w pałacach około 300 lat temu, kiedy to szukano rozwiązań na przesłonięcie dużych okien w ciągu dnia gdy doskwierało słońce, a także zapewniającego większą prywatność wykończenia okna po zachodzie słońca. Obecnie zarówno zasłony, jak i rolety rzymskie są wykorzystywane na szeroką skalę. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że tkaniny zaciemniające sięgające do podłogi wiodą prym. Oczywiście są miejsca, gdzie rolety rzymskie sprawdzą się lepiej i tam należy je wybierać także do świątecznej aranżacji okna. Mowa o mniejszych oknach i mniejszych czy niższych pomieszczeniach, gdzie zasłona mogła by za bardzo przytłoczyć wnętrze mimo niewątpliwych walorów dekoracyjnych. Jednak niezwykle piękne są także rolety rzymskie, które w przeciwieństwie do swoich zwykłych odpowiedników mogą być prane w pralce. Stosując rolety rzymskie do aranżacji świątecznej okna można wyeksponować na parapecie różne świąteczne dekoracje na całej jego długości. W przypadku zasłon jest ten mankament, że będą one przesłaniać częściowo parapet, zatem chcąc go udekorować, trzeba owe dekoracje umieścić pośrodku. Zasłony świetnie sprawdzą się, gdy dekoracje umieszczacie na szybie, a także do przestronnych wnętrz takich jak salon czy duża sypialnia. Z kolei w małym pokoju dziecka lepszym wyborem będzie roleta rzymska. Skoro już wiadomo, gdzie sprawdzą się rolety rzymskie, a gdzie lepszym wyborem będą zasłony, to czas stworzyć z ich pomocą świąteczną dekorację. Co mamy do wyboru?

Jak stworzyć niezapomnianą i wyjątkową świąteczną dekorację okna?

Na pewno warto postawić na świąteczną kolorystykę. Świetnie sprawdzą się głębokie czerwienie, purpura czy szmaragdowa zieleń. Jednak w mniejszych wnętrzach można postawić na zasłony w kolorach pastelowych o nieco mniejszej gramaturze. Jeśli chce się mimo wszystko wybrać do małego pokoju ciemną tkaninę, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się dekoracyjna roleta rzymska. Do przestronnego wnętrza można wybrać aksamitne, welurowe cięższe zasłony. Aranżację okna tarasowego można uzupełnić w takim przypadku o wiszące dekoracje, które obok zasłon można powiesić na karniszu. Sprawdzą się zarówno gwiazdki, jak i śnieżynki w złotej lub srebrnej tonacji kolorystycznej. Można też cięższe zasłony spiąć w ciągu dnia i wybrać do nich odpowiednie, dekoracyjne spinki. Mogą być one zdobione np. cyrkoniami czy innymi błyszczącymi kamieniami. Można też wybrać miedziane obejmy do zasłon czy też takie w kolorze postarzanego złota. Jeżeli chodzi o rolety rzymskie, to w ich przypadku można zdecydować się nie tylko na modele w głębokich kolorach zieleni czy czerwieni albo błękitu, ale i na dekorowane pięknymi motywami kwiatowymi albo geometrycznymi figurami o złotych czy też srebrnych krawędziach. Taką aranżację można uzupełnić o postawiony na parapecie pięcioramienny świecznik z wąskimi świecami, a także małą podświetlaną choinkę. Wyjątkowe zasłony lub rolety rzymskie wprowadzą do wnętrza świąteczny klimat.