Przejdź do treści

Zastosowania zagęszczarek i ubijarek w branży budowlanej i remontowej

Zagęszczarki oraz ubijarki to jedne z najbardziej obciążonych maszyn budowlanych. Służą do zagęszczania i ubijania gruntu podczas wszelkich robót remontowych, budowlanych i drogowych. Wykorzystywane przez specjalistów oraz laików są ogromnym wsparciem w przygotowywaniu podłoża do dalszej obróbki. Jakie są rodzaje tych maszyn i ich dokładne zastosowanie? Dowiesz się z artykułu!

Zagęszczarki i ubijarki – zastosowanie

Przygotowanie podłoża jest obowiązkowym elementem w pracach remontowych i budowlanych. Grunt szykuje się m.in. pod budowę domów, konstrukcji ogrodowych, kładzenia chodnika czy płytek. Jest to etap kluczowy w tego typu działaniach. Jego pominięcie lub niepoprawne wykonanie może nieść za sobą fatalne skutki, np. deformacje, a nawet zawalenie budynku. Dlatego właśnie zagęszczanie podłoża musi być wykonane z należytą uwagę i odpowiednimi sprzętami.

Narzędziami, które są specjalistyczne i profesjonalnie przygotowują podłoże pod roboty budowlane, są zagęszczarki i ubijarki. Na rynku aktualnie można znaleźć szeroki ich wybór, w zależności od typu prowadzonej budowy lub rodzaju podłoża, które ma zostać przygotowane. Obsługa tych maszyn wymaga specjalistycznej wiedzy i znajomości sprzętu. Zagęszczarki są ciężkie oraz głośne. Przed eksploatowaniem należy skrupulatnie zapoznać się z instrukcją obsługi oraz zasadami bezpieczeństwa. Jest to ważne, ponieważ maszyny te różnią się od siebie i mogą wymagać innych czynności. Jakie ubijarki możemy spotkać na rynku?

Zagęszczarki do ziemi – rodzaje i charakterystyka

Jak już wspomniano, aktualnie możemy korzystać z szerokiej palety wyboru sprzętu do zagęszczania gruntu. Zapoznajmy się z kilka najpopularniejszymi maszynami wykorzystywanymi przez pracowników budowlanych.

  • Stopa lub skoczek wibracyjny – ze względu na swoją mniejszą budowę, idealnie nadaje się do wąskich przestrzeni, np. wykopów. Ma bardzo dużą moc nacisku, dlatego wykorzystuje się go często np. na glinie lub mule, które są wymagające w kontekście ubijania.
  • Zagęszczarka jednokierunkowa – maszyna jest wykorzystywana przy luźnych gruntach (żwir lub piasek). Wybierana jest pod kładzenie kostki, do robót na mniejszych powierzchniach budowy, czy pod prace drogowe. Zagęszczarką jednokierunkową można zagęszczać z odpowiednią ochroną samą kostkę oraz asfalt.
  • Zagęszczarka rewersyjna – sprawdza się przy robotach na małych i średnich powierzchniach. Posiada bieg wsteczny, który umożliwia jej poruszanie się w dwóch kierunkach. Zagęszczarki do 300 kg nadają się do budowy podjazdów, parkingów, chodników, fundamentów pod domy jednorodzinne, a także do prac ogrodniczych.

To najpopularniejsze typy zagęszczarek. By z nich móc bezpiecznie korzystać, trzeba jednak dokładnie zapoznać się z zasadami ich używania.

Korzystanie z zagęszczarki i zasady bezpieczeństwa

Korzystanie z zagęszczarki wymaga pełnoletności, wiedzy, znajomości sprzętu, a w przypadku cięższych ubijarek – uprawnień. Każdy operator zagęszczarki do ziemi powinien przede wszystkim umieć obsługiwać i uruchamiać dany model sprzętu w zgodzie z zasadami BHP. Koniecznymi w obsłudze sprzętu są również ochronne rękawice, nauszniki i kask!