Przejdź do treści

Zastosowanie tynków gipsowych – Porady

Tynki gipsowe są bardzo popularnym wyborem podczas remontu czy budowy domu. Powszechnie stosowane do wykańczania ścian i sufitu stanowią idealne podłoże pod powłoki malarskie, tapety czy glazurę. Są wszechstronnym materiałem mającym wiele zastosowań i zalet. Sprawdźmy zatem, gdzie najlepiej sprawdzą się tynki gipsowe i dlaczego warto je stosować?

Czym są tynki wewnętrzne?

Tynki wewnętrzne stosowane są do zabezpieczenia oraz wyrównania powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynku. Mogą stanowić ostateczne wykończenie ściany lub być bazą pod powłoki malarskie, płytki ceramiczne czy tapety.

Podział tynków wewnętrznych

Tynki wewnętrzne różnią się między sobą składem oraz ilością warstw, które należy nałożyć na podłoże. Oto kilka podstawowych tynków wewnętrznych:

  • Tynki gipsowe

Są bardzo często stosowane wewnątrz pomieszczeń, ponieważ zapewniają gładką powierzchnię, która jest już gotowa do malowania lub tapetowania. Ten rodzaj tynków przeznaczony jest tylko do pomieszczeń suchych.

  • Tynki cementowo – wapienne

Dzięki swojej wodoodpornej strukturze bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czyli w łazienkach. Tynk cementowo wapienny chroni przed rozwojem grzybów i mikroorganizmów oraz reguluje wilgotność w pomieszczeniu, usuwając jej nadmiar.

  • Tynki wapienne

Tynki wapienne mogą być aplikowane na inne, stare tynki. Bardzo dobrze przepuszczają parę wodną oraz dwutlenek węgla. Naturalne właściwości tynków wapiennych sprawiają, że chętnie stosowane są w mieszkaniach osób cierpiących na alergie.

  • Tynki gliniane

Tynki gliniane mają właściwości antystatyczne oraz są odporne na działania mikroorganizmów i grzybów. Polecane są osobom ceniącym naturalny styl życia oraz alergikom.

Sposób nakładania tynków gipsowych

Do nakładania tynku gipsowego na dużych powierzchniach wykorzystuje siętynki maszynowe, natomiast przy mniejszej powierzchni i mniejszym zakresie robót stosowane są tynki do nakładania ręcznego, o wydłużonym czasie wiązania, przy zwiększonej gęstości.

Jak nakładać tynk gipsowy?

  1. Przed przystąpieniem do nakładania tynku gipsowego należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Usunąć luźne fragmenty, oczyścić mury z kurzu i brudu. Tynk gipsowy nakładamy na suche ściany, których wilgotność nie przekracza 3%, a temperatura w pomieszczeniach nie jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Mury należy również zagruntować odpowiednim preparatem.
  2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie mieszanki. Tynk gipsowy ma sypką postać, dlatego należy go rozrobić z odpowiednią ilością wody wskazaną na opakowaniu i mieszać do uzyskania jednorodnej masy bez grudek.
  3. Nanoszenie tynku gipsowego może odbywać się ręcznie lub maszynowo.
  • Ręczne nakładanie tynku gipsowego – na przygotowany tynk nanosimy jednowarstwowo za pomocą kielni lub pacy warstwę tynku o grubości od 8 do 10 mm, którą następnie wyrównujemy. Tynk gipsowy trzeba koniecznie użyć w stanie plastycznym, ponieważ niewykorzystana zaprawa po rozpoczęciu wiązania nie nadaje się do ponownego zarobienia wodą.
  • Maszynowe nakładanie tynku gipsowego odbywa się za pomocą agregatu tynkarskiego, którego należy podpiąć do stałego źródła prądu oraz stałego źródła wody. Wyrobiona już zaprawa pompowana jest przez węże do dyszy wylotowej, z której wydobywa się na zewnątrz skierowana na wcześniej przygotowane podłoże. Za pomocą łaty trapezowej należy wyrównać tynk. Maksymalna grubości warstwy tynku na ścianach nie powinna przekraczać 25 mm, a na stropach 15 mm.

W czasie wysychania nałożonego tynku nie należy dopuścić do przeciągów lub zbyt szybkiego wysychania zaprawy (powstawanie rys skurczowych, czyli pęknięć). W zależności od warunków pogodowych najwcześniej po 14 dniach i zagruntowaniu powierzchni odpowiednim środkiem można rozpocząć malowanie, tapetowanie, okładanie płytkami ceramicznymi itp.

Maszynowe nakładanie tynku gipsowego

Zastosowanie tynków gipsowych

Tynki gipsowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Można je stosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach o wilgotności powietrza nieprzekraczającej 70%. Głównym zastosowaniem tynków gipsowych jest wykończenie powierzchni ścian i sufitów. Nakładane są na tynki cementowo – wapienne lub płyty gipsowo – kartonowe, aby uzyskać gładkie powierzchnie, gotowe do dalszych prac wykończeniowych.

Tynki gipsowe o odpowiedniej grubości mogą poprawić izolację akustyczną pomieszczeń, tłumiąc dźwięki i zmniejszając ich rozpraszanie.

Tynki gipsowe znane są z wysokiej odporności ogniowej, dlatego stosowane są w celu poprawy bezpieczeństwa pożarowego budynków.

Tynki gipsowe pozwalają również na tworzenie różnych efektów dekoracyjnych i tekstur na powierzchniach. Mogą być stosowane do tworzenia gładkich, matowych powierzchni, jak również do formowania wzorów lub być barwione i ozdabiane.

Zalety tynków gipsowych

Tynki gipsowe mają wiele zalet, które sprawiają, że są popularnym wyborem w wykończeniach wnętrz. Oto główne zalety tynków gipsowych:

  1. Tynk gipsowy można stosować w niemal każdym pomieszczeniu w domu.
  2. Świetnie wygładzają powierzchnię, ukrywając nierówności, pęknięcia i inne defekty.
  3. Tynki gipsowe poprawiają izolację akustyczną, przyczyniając się do stworzenia bardziej komfortowego i cichego środowiska.
  4. Tynki gipsowe odznaczają się dużą przyczepnością.
  5. Ten rodzaj tynku szybko wysycha, a po wyschnięciu jest trwały i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.
  6. Tynki gipsowe regulują poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, tworząc mikroklimat przyjazny organizmowi ludzkiemu.
Wygładzona powierzchnia

Tynk gipsowy a gładź gipsowa – różnice

Tynk gipsowy i gładź gipsowa to dwa różne produkty, choć oba oparte są na gipsie. Oto kilka najważniejszych różnic:

  1. Zastosowanie
    Tynki gipsowe stosowane są do pokrywania dużych powierzchni w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Gładź gipsową używamy do wygładzenia i naprawiania defektów takich jak pęknięcia, ubytki czy nierówności na już istniejących powierzchniach.
  2. Grubość i warstwy
    Grubość tynku gipsowego może wynosić od kilku milimetrów do kilku centymetrów, natomiast gładź gipsowa nakładana jest najczęściej w warstwie do kilku milimetrów.
  3. Wykończenie
    Tynki gipsowe można stosować na podłożach mineralnych z cegły ceramicznej, cegły wapienno piaskowej, z betonu zwykłego i komórkowego oraz płyt wiórowo cementowych. Gładź gipsową natomiast można układać na ścianach prefabrykowanych z betonu lub keramzytobetonu, a także na ścianach ceramicznych bądź silikonowych.
  4. Nakładanie
    Tynki gipsowe nakłada się tylko jedną warstwę, natomiast gładź gipsową trzeba nakładać kilkakrotnie.

Trwałość tynków gipsowych

Tynki gipsowe nakładane mogą być na różne podłoża budowlane, takie jak beton zwykły, cegła ceramiczna, pustaki żużlowe czy beton komórkowy. Jednak warto pamiętać, iż podstawowym warunkiem trwałości tynków jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno być czyste i suche. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować miejscowe utraty przyczepności, czy odpadanie tynków oraz niepożądane wykwity lub naloty i należą do nich:

  • Niewłaściwie przygotowane podłoże – powierzchnia zakurzona, zabrudzona smarami i innymi olejami, zamarznięta.
  • Tynkowanie mokrego podłoża – nadmierna wilgotność powierzchni przekraczająca 3% może obniżyć przyczepność tynku.
  • Tynkowanie przemarzniętego betonu – tynkowanie przemarzniętego betonu nie wykazuje przyczepności i po wyschnięciu odpada całkowicie.
  • Nie zastosowanie preparatu gruntującego – środki gruntujące łączą warstwę podłoża i tynku, dlatego ich niezastosowanie powoduje odpadanie tynku.

Podsumowanie

Tynki gipsowe są bardzo popularnym wyborem podczas budowy bądź remontu ze względu na swoje właściwości wygładzające, dekoracyjne, izolacyjne i ognioodporne.