Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2020
W dzisiejszych czasach technologia i elastyczne formy zatrudnienia sprawiają, że coraz częściej możemy wykonywać pracę zdalnie, w naszych domach. Tak naprawdę możemy to robić wszędzie, z każdego miejsca na świecie, w którym mamy dostęp do komputera, laptopa i najważniejsze – do internetu. Powszechnie jednak wiadomo, że praca w domowym zaciszu może nie być na tyle wydajna przez ilość bodźców, które nas otaczają. Poza członkami rodziny, którzy mogą nas rozpraszać jest jeszcze lodówka, telewizor, brudna łazienka, niepodlane kwiaty… Dom kojarzymy z miejscem odpoczynku i przyjemnego spędzania czasu. Kiedy jednak nadejdzie taki moment, że będziemy zmuszeni w nim pracować, warto zaaranżować przestrzeń biurową, która pomoże nam w skupieniu i zapewni wygodę przez długi dzień pracy. Jak zaaranżować kącik biurowy w domu?
Moda na home office
Spis treści
- Moda na home office
- Który pokój wybrać i dlaczego biuro w salonie to nie najlepszy pomysł?
- Zadbaj o odpowiedni kolor ścian
- Domowe biuro – podstawowe trzy filary
- Biurko pod oknem? Jak powinno się ustawić biurko względem okna?
- Aranżacja biura – najnowsze trendy
- Mały gabinet w domu – praktyczne wskazówki
- Nowoczesny gabinet – dekoracje do biura, które poprawią Twoją kreatywność
- Rośliny do biura, które oczyszczają powietrze
Coraz więcej słyszy się, że firmy rezygnują z powierzchni biurowych na rzecz pracy zdalnej. Ma to swoje plusy i minusy, jednak okazuje się, że to rozwiązanie jest dużo wygodniejsze dla obu stron. Moda na home office nie jest już niczym nadzwyczajnym i większość zawodów, które opierają swoją pracę na bazach danych i internetowych dyskach, posiada taką możliwość. Okazuje się, że dla większości Polaków praca zdalna jest dużo bardziej atrakcyjną perspektywą niż konieczność codziennego stawiania się w biurze. Entuzjazm polega tutaj na oszczędności dwóch stron, a także na elastyczności wykonywania poszczególnych obowiązków. Wiele badań wykazuje jednak, że praca przy biurowym stanowisku i pod okiem szefa jest dużo wydajniejsza i bardziej owocna.
Mówi się jednak, że jeśli ktoś odnajdzie się w pracy zdalnej, wykształci w sobie więcej atrakcyjnych cech ułatwiających pracę. Mowa tu o samodzielności i umiejętności skupienia na agendzie. Jak więc rozplanować przestrzeń, aby odnieść sukces zawodowy w domu? Odkąd nastała moda na home office, wiele osób zaczęło aranżować domową powierzchnię, aby choć w najmniejszym kącie, poczuć się jak przy biurku w pracy. Wiele ankiet wykazało, że duży wpływ na nasze skupienie mają elementy, które nas otaczają, odpowiednie naświetlenie, a nawet kolory ścian. To tylko kilka czynników, które mogą mieć pozytywny wpływ na naszą wydajność w domowym zaciszu. Na czym więc powinna polegać aranżacja gabinetu biurowego?
Który pokój wybrać i dlaczego biuro w salonie to nie najlepszy pomysł?
Nowoczesny gabinet w domu to marzenie wielu osób, którym bliska jest praca zdalna. Niestety nie każdy posiada dodatkowy pokój, w którym może się zaszyć na cały dzień. Większość osób zmuszonych jest do aranżacji poszczególnego miejsca w mieszkaniu, czy domu. Nie jest to jednak problem, jeśli uda nam się znaleźć cichy kącik i zaprojektować go pod swoje potrzeby. Najlepszym miejscem do pracy w domu jest jadalnia, kuchnia i na ostatnim miejscu salon – oczywiście, jeśli nie posiadamy osobnego pokoju. Przy pracy zdalnej funkcje poszczególnych pomieszczeń w naszym domu, mogą nabierać nowego charakteru i funkcji. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju rewolucja domowej przestrzeni.
Szukając miejsca do pracy w domu warto znaleźć miejsce, które będzie z daleka od innych domowników, którzy mogą nas rozpraszać, nawet jeśli nie będą nic do nas mówić. Jeżeli nie mamy do tego predyspozycji, spróbujmy się odgrodzić. Czasem wystarczy postawić obok biurka biblioteczkę lub kotarę z prześcieradła, która zasłoni nam część pomieszczenia i sprawi, że będziemy odczuwać większy komfort pracy i poczucie jakbyśmy byli sami. Istotnym elementem powinno być dobre oświetlenie, dlatego dobrze jakbyś usytuował swoje biuro w okolicy okna lub zadbał o odpowiednie naświetlenie lampą. Nie polecamy pracy w sypialni, ponieważ to pomieszczenie głównie kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Praca w łóżku również nie jest wydajna, szczególnie dla śpiochów!
Zadbaj o odpowiedni kolor ścian
Urządzając swój domowy gabinet warto również zadbać o detale takie jak kolory. Mówi się, że najlepiej sprawdzają się kolory zieleni i szarości, które poprawiają koncentrację, nie męczą wzroku, likwidują napięcie i sprzyjają koncepcyjnej pracy. Pokój do pracy dobrze spisuje się także w bieli. Mowa tu o ścianach, jak i dodatkach. Biel to kolor uspokajający i pozwalający zebrać myśli. Odpowiedni kolor ścian i dodatków może sprawić, że Twoja praca będzie wydajniejsza, a mózg spokojny. Nie rezygnuj w swoimi pomieszczeniu do pracy z pstrokatych np. żółtych elementów. Mają one dobre właściwości pobudzające, natomiast błękit łagodzi nasz stres i potęguje kreatywność. Kolorystyka pomieszczenia wywiera bardzo wyraźny wpływ na nasze zachowanie, samopoczucie i pracę. Pamiętaj, że wybór kolorów nie powinien opierać się wyłącznie na guście i schematach psychologicznych poszczególnych odcieni.
Wybierając kolor ścian przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę oświetlenie. Nowoczesny gabinet w domu lub kącik biurowy mają swoje wymagania oświetleniowe, aby pracowało nam się lepiej. W pokoju z małą ilością promieni naturalnego światła (np. biuro na poddaszu), wymagane są stonowane barwy, natomiast tam, gdzie światła jest bardzo mało – możemy ożywić biuro domowe ciepłymi kolorami i sztucznym (ciepłym) światłem. Mówi się, że ciepłe światło jest w stanie ożywić każde wnętrze pomalowane równie ciepłymi kolorami. Zimne światło może je stłumić. Jeżeli zdecydujemy się na ciemne i intensywne kolory, musimy zadbać o ich mocne naświetlenie.
Kolory modelują pomieszczenie i dzięki poszczególnym odcieniom i naświetleniu możemy nim manipulować. Jeśli wybór koloru będzie świadomym i przemyślanym działaniem, możemy nawet optycznie powiększyć lub zmniejszyć nasze domowe biuro (jeśli takie są nasze oczekiwania). Warto zaznaczyć, że mały pokój biurowy w domu najlepiej powiększyć i rozjaśnić przy pomocy pasteli i jasnych kolorów, a dużym przestrzeniom możemy nadać nieco przytulności korzystając z ciemniejszych odcieni. Aby gabinet biurowy wpływał na naszą wydajność, warto zastanowić się, czy chcemy aż tak mocno trzymać się zasad aranżacji, która będzie przypominała nam biuro w firmie. Możesz trochę zaszaleć, przecież jesteś w domu i nie wszystko musi wyglądać w nim idealnie jak w pracy! Spraw, aby praca sprawiała Ci jak największą przyjemność otoczoną piękną i satysfakcjonującą przestrzenią, która wpłynie na Twoją wydajność i kreatywność. Dlatego baw się kolorami i zrób wszystko tak, abyś był zadowolony i spokojny!
Domowe biuro – podstawowe trzy filary
Domowy gabinet powinien opierać się na trzech podstawowych filarach, które sprawią, że będzie nam tam po prostu dobrze. Mowa tu o zdrowiu, komforcie i relaksie, które w połączeniu stworzą niesamowity efekt, jakim będzie wydajność w naszej pracy. Czego dotyczą te trzy aspekty? Niezależnie, czy tworzysz nowoczesne biuro, czy skromny kącik w pokoju, powinieneś najważniejszą uwagę skupić na wyborze odpowiedniego fotela do pracy lub krzesła biurowego. Dlaczego? Aranżacja gabinetu domowego wielu z nas kojarzy się z designerskimi propozycjami i meblami, które zaskakują swoim kształtem i fakturą. Każdy chciałby pracować w pięknej i gustownej przestrzeni, jednak warto pomyśleć o naszym zdrowiu i przede wszystkim kręgosłupie.
Praca zdalna jest głównie siedząca, dlatego aby wysiedzieć odpowiednią ilość godzin, bez bólu i napięcia mięśniowego – wybierzmy dopasowane, miękkie i regulowane na wysokość krzesło biurowe. Najlepiej sprawdzą się krzesła dedykowane właśnie do pracy przy biurku, których wyprofilowany kształt zadba o naszą postawę podczas długotrwałego siedzenia. Wiele osób decyduje się także na piłkę do ćwiczeń lub specjalną piłkę do siedzenia. Pobudza ona kręgosłup do ciągłego balansu, a tym samym nie męczy pleców. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednio dopasowane biurko. Minimalne wymiary to 60 x 100 cm, aby wygodnie umieścić laptopa, dokumenty, czy książki. Po trzecie światło, o którym wspomnieliśmy już podczas omawiania kolorów do domowego gabinetu.
Jeszcze raz przypomnimy, że na najbardziej wydajną pracę wpływa światło dzienne, dlatego usytuujmy nasze nowoczesne biuro w domu jak najbliżej okna. Jeśli to nie możliwe, doświetlmy biurko sztucznym światłem, dopasowanym do kolorystyki wnętrza. Nie sprawdzą się tutaj stylowe abażury, których światło nadaje się co najwyżej do sypialni, czy ozdoby salonu. Najlepiej sprawdzi się duża lampka biurkowa z silną i odsłoniętą żarówką. Gdy uda nam się dopasować i stworzyć taką przestrzeń – praca będzie przyjemna.
Pamiętajmy, aby pomieszczenie, w którym pracujemy było dobrze przewietrzone i ciche (o ile oczekuje tego nasza praca). Nie zapomnijmy o relaksie, który odgrywa bardzo ważną rolę przy aranżacji przestrzeni biurowej. Nie samą pracą człowiek żyje i przerwy mu się należą, dlatego stwórzmy sobie w naszym domowym biurze również kącik relaksu. W korporacjach tzw. pokój relaksu to podstawa urządzania wnętrz, dlatego warto się tym zainspirować. Można postawić w kącie miękki worek do siedzenia lub powiesić hamak, w którym będziemy mogli oczyścić myśli i na chwilę zapomnieć o intensywnej pracy. Miękkie poduszki, na których będziemy mogli chwilę odetchnąć również się sprawdzą.
Biurko pod oknem? Jak powinno się ustawić biurko względem okna?
Jak już wspominaliśmy, w pracy najważniejsze jest odpowiednie naświetlenie, najlepiej naturalnymi promieniami słońca, dlatego bardzo istotną rolę odgrywa odpowiednie ustawienie biurka względem okna. Lokalizacja biurka tyłem do okna lub tyłem do drzwi nie jest zbyt korzystne. Dlaczego? W pracy przy komputerze bardzo męczy nam się wzrok, bez którego nie jesteśmy w stanie dalej pracować. Jeśli odpowiednio ustawimy się do światła oczy będą nienarażone na przemęczenie. Siedząc tyłem do światła, nie możemy zasłaniać sobie wpadających promieni. Warto zaznaczyć, że niekorzystne ustawienie biurka względem okna, może powodować odbijanie się światła od monitora, co może spowodować duże zmęczenie oczu. Wiele też zależy od tego, czy jesteśmy prawo, czy leworęczni. Jeśli doświetlamy biurko dodatkową lampką – osoby leworęczne powinny ją mieć po prawej stronie, a praworęczne po lewej, aby sobie nie zasłaniać. W przypadku okna również można zadbać o odpowiednie strony i najlepiej ustawić się bokiem do okna.
Aranżacja biura – najnowsze trendy
Jak urządzić gabinet, aby był przyjazny dla naszego zdrowia, ale także trzymał się najnowszych trendów, wspierających kreatywność i zmysły? Zmysły… to odpowiedź na to pytanie. Im więcej zmysłów jesteśmy w stanie zaangażować w naszą pracę tym jesteśmy bardziej zrelaksowani i skupieni. Trendy zmieniają się z roku na rok i wracają z powrotem po latach, dlatego powinniśmy urządzić w domu biuro, którego nie trzeba będzie co roku aranżować na nowo. Opierając swoje działania w wyborze mebli, sprzętów i dodatków, warto skupić się właśnie na czterech (bądź pięciu, jeśli zaangażujemy w to smak) zmysłach.
Zacznijmy od wzroku, który w pracy jest najważniejszy. To właśnie jego najbardziej musimy udobruchać, aby cała przestrzeń była dla nas komfortowa i satysfakcjonująca. Najlepsze do biur są minimalistyczne meble o neutralnych kolorach, które nie będą męczyć naszych oczu. Kolejnym zmysłem, który warto brać pod uwagę jest dotyk. Aranżacja gabinetu biurowego powinna opierać się na przyjemnych teksturach i materiałach. Gdy nasz mózg jest skupiony lubi jak wszystko co go otacza jest miłe w dotyku. Meble do gabinetu w domu powinny być gładkie w dotyku, bez uszczerbień i nieprzyjemnych materiałów. Zakup miękkiego krzesła, poduszek, czy nawet miękkiego dywanika pod stopy będzie świetnym wyborem.
Kolejny będzie węch. Tutaj najważniejsze jest dobrze przewietrzone pomieszczenie, które nie będzie gromadzić zapachów dnia wczorajszego i dusznego powietrza. Dodatkowo, można wyposażyć nasze biuro w świece zapachowe lub rośliny, które będą nadawać wnętrzu delikatny, świeży i uspokajający zapach. I przyszedł czas na zmysł słuchu, który dla każdego może się nieco różnić. W przestrzeni biurowej bardzo często potrzebujemy idealnej ciszy, aby odpowiednio się skupić, dlatego warto znaleźć w domu cichy kąt lub zaaranżować osobny pokój. Jeśli jednak nasza praca nie wymaga ciszy, warto w tle puścić sobie radio, bądź ulubioną składankę. I to są właśnie biura przyszłości, które opierają swoją architekturę na dopasowaniu się do wszystkich zmysłów człowieka, w celu stworzenia jak najbardziej komfortowej przestrzeni do pracy.
Mały gabinet w domu – praktyczne wskazówki
Co w przypadku home office w małej przestrzeni lub kawalerce? Nie martw się! Do stworzenia idealnego biura potrzebujesz tak naprawdę tylko biurka i wygodnego krzesła, dlatego jeśli operujesz małą przestrzenią możesz oprzeć się na zasadach ergonomii. W małych mieszkaniach można bawić się funkcjonalnością jednego elementu i zmieniać ją, jak nam się tylko podoba, aby tylko zaoszczędzić trochę miejsca i nie zawalać całego mieszkania meblami. Powinniśmy zacząć od odpowiedniego wymierzenia przestrzeni, którą będziemy w stanie zaaranżować. W sklepach jest masa mebli i inspiracji przystosowanych do małych mieszkań, dlatego bez problemu znajdziemy jakieś wąskie, ale wciąż stylowe biurko i fotel biurowy.
Jeśli szukamy bardziej nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań możemy zainspirować się biurkiem, które jest również półką na książki i dekoracje. Otwiera się je, jak barek i na czas pracy dostawia krzesło. Po całym dniu blat składa się do ściany, wysuwając na zewnątrz półkę. Takie nowoczesne meble do gabinetu w małym mieszkaniu można podpatrzeć w katalogach dużych sklepów meblowych. Niestety ich cena może być dość wysoka, na szczęście samodzielne wykonanie sprawi nam większą frajdę i pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przestrzeń.
Nowoczesny gabinet – dekoracje do biura, które poprawią Twoją kreatywność
W żadnym gabinecie nie powinno zabraknąć dekoracji, czy elementów ozdobnych, które mogą wpłynąć na naszą kreatywność. W domowym biurze nie powinno być zbyt pusto. Na nasze dobre samopoczucie i kreatywność na pewno wpłyną obrazy i zdjęcia, na których w chwili przemyśleń zawiesimy nasz wzrok. Dodatkowo dobrze czasem spojrzeć na bliskie nam twarze, aby trochę poprawić sobie nastrój w czasie ciężkich zadań pracy. Nie zapominajmy o wszelkiego rodzaju świecach i roślinach, które odświeżą powietrze w pomieszczeniu i oczyszczą je z wszelkich toksyn.
Jeśli chcemy stworzyć funkcjonalne i kreatywne biuro w domu, możemy zaaranżować sobie tzw. „ścianę pomysłów”. Wiele osób wykorzystuje do tego farby tablicowe lub magnetyczne i maluje nimi fragment ściany. Pozwala to na zapisywanie pomysłów i zadań kredą i przyczepianie ważnych dokumentów, w celu ich uwidocznienia. Jeśli nie mamy do tego odpowiedniej przestrzeni, możemy również zainwestować w małą tablicę magnetyczną, którą możemy zamontować do ściany jak obraz. Zapisywanie myśli i przyczepianie karteczek z zadaniami, pobudza kreatywność i nie pozwala zapomnieć o istotnych w pracy rzeczach.
Rośliny do biura, które oczyszczają powietrze
Przy planowaniu nowoczesnego biura w domu, nie powinniśmy zapomnieć o roślinach, które oczyszczają powietrze, a do tego pięknie uzupełniają i ożywiają przestrzeń wizualną. Do swojego biura wybieraj rośliny o prostej i nieskomplikowanej budowie. Mówi się, że wiele roślin uspokaja samym patrzeniem na nie, dzięki ich regularnym kształtom i miłym dla oka kolorom. Najlepsze mogą okazać się wszelkie trawy i rośliny o dużych liściach, które nie wymagają większego zainteresowania i częstego podlewania. Wystarczy, że po prostu są i nas uspokajają, a my w nagrodę minimum raz w tygodniu je podlewamy. Do takich roślin należy:
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Jest to roślina o bardzo soczystych odcieniach zieleni i dużych białych kwiatach. Prezentuje się bardzo elegancko, dlatego idealnie nadaje się do podrasowania naszego biura. Nie trzeba jej podlewać zbyt często, a sporą zaletą jest również to, że nie wymaga dużej ilości światła. Wytwarza przyjemny, świeży i uspokajający zapach. Posiada właściwości oczyszczające powietrze, pochłaniając benzen i formaldehyd, a także wydzieliny wytwarzane przez ekrany monitorów, takie jak aceton, czy trójchloroetylen. - Zamiokulcas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)
To bardzo popularna roślina domowa. Posiada strzeliste łodygi z wielkimi, mięsistymi liśćmi. Jest niewymagająca i ciężko ją zabić, dlatego idealnie nadaje się dla zapracowanych osób. Oczyszcza powietrze z wszelkich toksyn i działa uspokajająco. - Wężownica (Sansevieria)
Jest to roślina, która swoim kształtem przypomina wysoką trawę o szerokich liściach. Zdarzają się też cienkie żółtozielone rurki. Wężownica nie wymaga częstego podlewania i dużego naświetlenia. Pochłania toksyny z powietrza. - Zielistka (Chlorophytum)
To roślina, która przyciąga swoim nietypowym kolorem. Jej liście są w środku jasne, a na brzegach ciemnozielone. Posiada właściwości pochłaniające formadelhyd i benzen z powietrza, które znajdują się w dymie papierosowym. - Figowiec Benjamiński / Fikus ( Ficus Benjamina)
To małe drzewko, które potocznie nazywane jest Fikusem o małych listkach. Roślina pochłania toksyny z powietrza i przyciąga nietypowym wyglądem łodygi. - Palma koralowa (Chamaedorea seifritzii)
Posiada właściwości oczyszczające powietrze z amoniaku i formaldehydu, które są wytwarzane przez monitory, drukarki i fotokopiarki. Osiąga spore wielkości, dlatego poleca się ich zakup do większych przestrzeni.
Domowe biuro to absolutnie niezbędne miejsce dla osób spełniających się zawodowo w zaciszu własnego mieszkania. Powinno być urządzone w praktyczny i sprzyjający naszej koncentracji sposób. Odpowiedni dobór mebli, kolorów, światła i dodatków może pozytywnie wpłynąć na Twoją wydajność i sukcesy!