Zainteresowanie drukarkami wzrasta, głównie z uwagi na fakt, że coraz więcej osób pracuje lub uczy się w domu. Wybór drukarki nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Finalny zakup powinien być dokładnie przemyślany i skupiony na tym, co właściwie planujesz drukować. Urządzenie, które świetnie sprawuje się w biurze, nie zawsze będzie najlepszą opcją do domu. Poznaj nasze porady i dowiedz się jaką drukarkę wybrać do domowych wydruków! Wybierz model dopasowany do Twoich potrzeb!
Jaka powinna być domowa drukarka?
Spis treści
- Jaka powinna być domowa drukarka?
- Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?
- Jaka drukarka do domu — laserowa czy atramentowa?
- Drukarka kolorowa czy monochromatyczna?
- Tania drukarka, czyli jaka?
- Czy warto kierować się szybkością wydruku?
- Drukarka do domu — rodzaje podłączeń
- Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje
- Jaką drukarkę kupić do domu?
Szukając optymalnego sprzętu drukującego do domu, warto zastanowić się nad jego funkcjonalnością, wielkością oraz dodatkowymi możliwościami, które może nam zaoferować. Do domowych warunków i dość sporadycznego drukowania niewielkiej ilości stron, z pewnością sprawdzi się drukarka atramentowa, natomiast jeśli nasze potrzeby są dużo większe, lepszym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa. Przed finalnym zakupem, warto zastanowić się również nad miejscem, którym gospodarujemy.
Duża drukarka nie zawsze oznacza, że jest najlepsza. Czasem wystarczy, że zmieści się na domowym biurku czy szafce. A co z drukarkami energooszczędnymi? Czy sprawdzą się do użytku domowego? Oczywiście! Alternatywą dla klasycznych drukarek są modele wyposażone w system samodzielnego uzupełniania atramentu, co pozwala na niewielkie, jednak atrakcyjne oszczędności. W takim razie, jaka jest najlepsza i przede wszystkim tania drukarka do domu?
Żeby dopasować drukarkę do swoich potrzeb i oczekiwań, warto zadać sobie jeszcze kilka podstawowych pytań. Odpowiedź na nie, z pewnością nakieruje Cię na odpowiedni sprzęt!
- Standardowa drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne do domu?
- Drukarka laserowa do domu czy atramentowa?
- Czy drukarka ma być kolorowa, czy może monochromatyczna?
- Duża czy mała drukarka do domu?
- Czy drukarka bezprzewodowa jest lepsza od tej na kabel?
- Jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na drukarkę?
- Czy szybkość wydruku ma dla Ciebie znaczenie?
- Czy warto postawić na ekonomiczną drukarkę do domu?
Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na powyższe pytania, nie musisz się martwić. W artykule wszystko wyjaśniamy! Nasze porady i wskazówki pomogą Ci w odpowiednim wyborze drukarki domowej!
Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?
Nasze rozważania na temat funkcjonalności drukarki powinny poprzedzić pytania: ile tak właściwie będziemy drukować oraz czy i jak często potrzebujemy coś zeskanować lub skopiować w domowym zaciszu? Jeśli używasz drukarki sporadycznie, a skaner to urządzenie całkowicie zbędne w Twoim domu to wystarczy Ci standardowa drukarka. W sytuacji odwrotnej przyda Ci się urządzenie bardziej skomplikowane i wymagające więcej miejsca w pomieszczeniu. Mowa o drukarce wielofunkcyjnej, która jest połączeniem drukarki i skanera w jednym. Decydując się na drukarkę o poszerzonych możliwościach, musisz liczyć się jednak z nieco wyższą ceną.
Jaka drukarka do domu — laserowa czy atramentowa?
Drukarka laserowa do domu czy atramentowa? Na początku warto dowiedzieć się, co je różni i jakie dają korzyści. Wydruk w drukarkach atramentowych jest uzyskiwany poprzez nanoszenie na papier (ewentualnie inny nośnik druku) mikroskopijnych kropli atramentu. Atrament wydobywa się z dysz w głowinie drukującej, która przesuwa się w poziomie, tworząc kolejne linie drukowanego obrazu.
Drukarki atramentowe najczęściej wykorzystują cztery podstawowe barwy atramentu: żółty, czarny, cyjan i magenta. Na ten model barw mówi się CMYK. Cała kompozycja umożliwia drukarce pełnokolorowy wydruk naszego obrazu, czy dokumentu.
Druk laserowy jest nieco bardziej skomplikowany, przez co też jego jakość jest dużo wyższa. Drukarki laserowe działają na podstawie elektryzowania światłoczułego materiału, który jest nałożony na obracający się bęben za pomocą światła lasera lub pochodzącego z diod LED. Pigment przykleja się do naelektryzowanych obszarów, jest nakładany na papier i utrwalany termicznie. Największą zaletą laserowego druku jest trwałość i odporność na blaknięcie wraz z upływającym czasem i wpływem światła.
Drukarka laserowa jest również bardzo wydajna i pozwala wydrukować nawet 2-3 tysiące stron tekstu, co w domowych warunkach pozwoli na komfortowe drukowanie nawet przez wiele miesięcy. W odróżnieniu od drukarek atramentowych, mamy również pewność, że mimo rzadkiego drukowania — atrament w głowicy nie zaschnie. Niezależnie od długości przerwy bez drukowania, laser jest zawsze w gotowości.
Bardzo ważne jest to, że laserowa drukarka kolorowa, wymaga aż czterech tonerów, co znacznie podnosi koszty jej eksploatacji, dlatego ten rodzaj nie sprawdzi się w domu, głównie ze względu na niską opłacalność. Tego typu sprzęt będzie za to niezbędny w biurze.
Ranking
Sprawdź nasz ranking najlepszych w 2024 roku!
Alternatywą dla drukarek atramentowych i laserowych są również drukarki żelowe. To mniej popularna technologia, jednak zyskuje coraz większą popularność w warunkach domowych — dlaczego? Zamiast tradycyjnego tuszu, posiada specjalny żel, który podczas drukowania nie rozmywa się tak jak np. atrament. Żel nie wnika aż tak głęboko w papier, dzięki czemu szybciej wysycha, nie powodując nieestetycznych kleksów. Niestety na rynku nie ma wielu modeli drukarek, które wykorzystują takie rozwiązanie, dlatego też jej zakup może się wiązać z wyższym kosztem.
Drukarka kolorowa czy monochromatyczna?
To, czy drukarka jest kolorowa, czy monochromatyczna jest ściśle związane z technologią jej druku. Drukarek laserowych zazwyczaj używa się do druku bez koloru, niestety rozwiązania kolorowe są znacznie droższe. Wówczas drukarki atramentowe mają możliwość drukowania w kolorze, jak i bez niego. Która opcja będzie zatem lepsza do użytku domowego? Wszystko zależy od przeznaczenia naszej drukarki.
Wybierając urządzenie do domu, prawdopodobnie oczekujesz, aby było one jak najbardziej uniwersalne i ekonomiczne. Atramentowa drukarka pozwoli Ci na czyste drukowanie tekstu, kolorowych dokumentów i grafik, dlatego jest to najlepsze rozwiązanie do domu.
Monochromatyczny druk lepiej sprawdzi się w biurze, gdzie liczy się wydajność i koszty eksploatacji. Zdecydowana większość wydruków biurowych to czarno-białe dokumenty, dlatego wtedy lepiej postawić na drukarkę laserową.
Tania drukarka, czyli jaka?
Musisz wiedzieć, że tania drukarka nie zawsze oznacza tanią eksploatację. Czasem tańszy zakup może okazać się nieopłacalny w momencie, gdy drukarka wymaga od nas zakupu jedynych w swoim rodzaju kartridżów i atramentów. Może się okazać, że paradoksalnie tańszym zakupem będzie droższa drukarka. Dlatego przed zakupem wato przeliczyć koszty eksploatacji i wydruku jednej strony. Jak to zrobić?
Koszty eksploatacji
Z opinii internautów można wyciągnąć bardzo ciekawe wnioski. Wynika z nich, że dużo lepiej jest kupić drukarkę atramentową za 250 złotych, która korzysta z tanich tuszy, niż tę za 150 złotych, która co miesiąc prosi o atrament za 100 zł. Podobną sytuację można zaobserwować w przypadku drukarek laserowych, gdzie cena tonerów (zwłaszcza tych kolorowych) jest w stanie przewyższyć koszt samego urządzenia. Kaseta z tonerem w drukarkach laserowych jest zdecydowanie wydajniejsza. Koszty eksploatacji w drukarkach laserowych są zależne przede wszystkim od sposobów montowania w nich modułów z materiałami eksploatacyjnymi. Na rynku jest wiele modeli drukarek z rozdzielonym modułem bębna i tonera oraz opcje połączone. Te pierwsze najlepiej sprawdzą się w przypadku bardzo intensywnej eksploatacji (w biurze), natomiast modele łączone przy okazjonalnym drukowaniu w domu.
Jak obliczyć koszty wydruku?
Koszty wydruku jednej strony można otrzymać po podzieleniu ceny tonera lub tuszu przez jego wydajność. Uzyskana wartość tyczy się dokumentu tekstowego bez grafik i pogrubień. Tego typu kalkulacje warto wykonać dla czarno-białego, jak i kolorowego wydruku, jak również dla poszczególnych pojemności tonerów i tuszów. W koszty wydruku wlicza się również cenę zakupu papieru. Przybliżony koszt druku w przypadku drukarek laserowych waha się od 1 do 10 groszy za czarno-biały dokument. Dla drukarek atramentowych cena za jedną czarno-białą stronę wynosi 10 groszy.
Dostępność zamienników
Oryginalne tusze i tonery mogą być bardzo kosztowne, szczególnie jeśli pochodzą od producenta wybranego modelu. Warto zastanowić się nad zakupem ich zamienników, których jest wiele na rynku. Ich cena jest znacznie korzystniejsza, a działanie dokładnie takie samo. Musisz jednak wiedzieć, że nie każda drukarka poradzi sobie z zamiennikiem, co może sprawić, że nie będą prawidłowo współgrać. Dlatego też warto najpierw poszukać wiarygodnych opinii i informacji w internecie.
Czy warto kierować się szybkością wydruku?
Wydajna drukarka to również szybka drukarka. Najszybszego drukowania możesz spodziewać się po drukarce laserowej, jednak prędkość drukowania atramentowego jest równie zadowalająca. Jako szybkość drukowania określa się liczbę stron, które drukarka jest w stanie wydrukować w ciągu minuty. Na szybkość druku wpływa wiele czynników:
- czy druk jest czarno-biały, czy kolorowy;
- jednostronny, dwustronny;
- liczba stron;
- wybrane ustawienia jakości dokumentu;
- grubość i jakość papieru;
- stopień skomplikowania treści — czy są w niej grafiki, zdjęcia…
Warto wiedzieć, że czasami szybkie tempo wydruku wiąże się z niską jakością dokumentu. Planując zakup drukarki do domu, ich szybkość jest raczej drugorzędna, niż w przypadku drukarek do biura. Ile może wynosić szybkość druku?
- Od 4 do 10 stron/ minutę — parametr atrakcyjny do sporadycznego drukowania.
- Od 10 do 30 stron/ minutę — szybkość najbardziej polecana do małych i średnich firm.
- Powyżej 40 stron/ minutę — najczęściej polecana prędkość do dużych biur, w których wymagana jest największa wydajność.
Dopasuj szybkość swojej drukarki do planowanej eksploatacji i indywidualnych preferencji.
Drukarka do domu — rodzaje podłączeń
Dobra drukarka do domu to taka, która zapewnia nam wysoką jakość druku, ale również wygodę zastosowania. Obecnie większość drukarek (średniej klasy) na rynku posiada wbudowane karty sieciowe. Dzięki temu możemy bez trudu podłączyć urządzenie do sieci przewodowo, jak i bezprzewodowo. Różne modele mogą posiadać zróżnicowane złącza. Do najpopularniejszych rodzajów złącz i wyjść należy zaliczyć:
- Port USB typu B — po podłączeniu automatycznie wykrywa sprzęt, instalując jego oprogramowanie.
- Ethernet/ LAN — łącze najbardziej polecane dla osób posiadających sieć lokalną lub domową. Przewód można podłączyć do routera z Wi-Fi, aby udostępnić możliwość drukowania większej ilości drukarkom.
- Wi-Fi – rozwiązanie umożliwiające drukowanie np. z urządzeń mobilnych.
- Czytnik kart pamięci — pozwala na wygodne drukowanie bezpośrednio z karty pamięci aparatu fotograficznego lub telefonu
Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje
Drukarki domowe mogą być wyposażone w wiele przydatnych funkcji. Warto wybrać model z większymi możliwościami, aby ułatwić sobie drukowanie i obsługę. Jakie są dodatkowe funkcje, które warto wybrać do domowej drukarki?
- Automatyczny druk dwustronny — to bardzo wygodna opcja drukarki, która pozwala nie tylko zaoszczędzić papier, ale również czas. Na rynku jest wiele drukarek, które, aby wydrukować dwustronnie — wymagają najpierw druku wszystkich nieparzystych stron, a następnie (po obróceniu papieru) wszystkich parzystych. Zajmuje to więcej czasu i jest z tym dość sporo zamieszania.
- Skanowanie do chmury — to jedna z podstawowych funkcji, która zapewnia zeskanowanie dokumentu czy obrazka bezpośrednio do pliku na komputerze. Jeśli zdecydujesz się na opcję drukarki ze skanerem do domu, z pewnością nie będziesz żałował!
- Stała kaseta na papier — to wygodny dodatek do większości drukarek. Pozwala na bezpieczne przechowywanie nawet 200 kartek wewnątrz drukarki. Dodatkowo każdorazowe uruchomienie urządzenia nie będzie zmuszało Cię do podejścia i umieszczenia w niej osobnej kartki papieru. Możesz drukować na odległość!
Jaką drukarkę kupić do domu?
Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaka drukarka do domu jest najlepsza… Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i zapotrzebowania na wydruki. Jeśli nie drukujesz zbyt często, to zdecydowanie powinna wystarczyć Ci tania drukarka atramentowa, której koszty materiałów eksploatacyjnych nie są wygórowane. Pracując lub ucząc się w domu, możesz mieć nieco większe zapotrzebowanie na drukowanie, dlatego w takim przypadku możesz przemyśleć zakup drukarki laserowej. Musisz się jednak liczyć z jej wyższą ceną.
Podsumowując, co jest najważniejsze podczas wyboru drukarki do użytku domowego?
- rozmiar drukarki;
- jakość wydruku;
- wydajna drukarka;
- koszty materiałów eksploatacyjnych;
- możliwość podłączenia do sieci;
- możliwość wydruku w kolorze i monochromatycznie;
- dodatkowe funkcje.