Kamelia japońska – choroby, uprawa, odmiany

0
132

Kamelia japońska to jedna z tańszych roślin, a przy okazji bardzo piękny, dlatego zyskuje dużą popularność w polskich ogrodach. Kamelia japońska posiada wiele odmian, których cena nie przekracza 10 złotych. Jeśli zachęciło Cię do do uprawy tej pięknej rośliny to czytaj dalej. Dzisiaj poruszymy temat nie tylko uprawy, ceny, ale także pokażemy jak uchronić tę roślinę przed chorobami. Jest to roślina, której historia sięga ponad 300 lat. Wszystko zaczęło się oczywiście jak sama nazwa mówi w Japonii. Zaczęło się od jednej odmiany, a dziś do dyspozycji mamy ich parę. Do Europy sprowadzono kamelie japońską w okolicach 18 wieku. Dziś skupimy się jednak na najpopularniejszych odmianach oraz ich pielęgnacji. Kamelia japońska w ogrodzie wyróżnia się pomiędzy innymi kwiatami, dlatego warto go mieć.

PIĘKNY KWIAT KAMELIA JAPOŃŚKA

Kamelia japońska uprawa

Bonomiana, nagasaki czy może inna odmiana? Niezależnie od odmiany, uprawa będzie taka sama. Zacznijmy od podłożona, jaka ziemia będzie najlepsza? Zadbać trzeba o to, aby była lekko kwaśna, koniecznie ziemia próchnicza. Uprawiają kamelie japońską pamiętaj o podlewaniu, kwiat ten należy często podlewać. Co rodzi potrzebę, aby ziemia była przepuszczalna. Nie możemy przesadzać jednak z ilością wody, bo doprowadzi to do gnicia naszych korzenie – zadbajmy o to, aby była delikatnie wilgotna. Hodujesz ją w ogrodzie czy w domu? Jeśli w domu to koniecznie ustaw ją w miejscu słonecznym. Latem oczywiście, w miarę możliwości zaleca się wystawienie rośliny do ogrodu. Nawóz do rododendronów może okazać się tutaj pomocny, aby uchronić nasze rośliny przed chorobą. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z nawozem. Roślina ta radzi sobie bez niego, a nadmiar często może jej zaszkodzić.

Jeśli chcesz rozmnażać kamelie japońską to masz dwa sposoby. Rozmnażanie przez sadzonki lub przez szczepienie. Zazwyczaj jednak, kupuje się już gotowe kwiaty, gdyż cena jak wyżej wspominaliśmy nie jest wygórowana.

Kamelia japońska choroby

Wcześniej wspominaliśmy o nagasaki i bonomianie. Pisaliśmy, że są one w miarę odporne na choroby, lecz czasami nasza roślina może zachorować. Często niestety kamelia japońska jest atakowana, choćby przez mszyce. Poza mszycami stają się ofiarą chrząszczy i innych insektów. Jeśli zauważysz, że liście twojej kamelii japońskiej są wyżerane to koniecznie zastosuj oprysk.

Jeśli liście obumierają to czas zainteresować się i sprawdzić pewne rzeczy. Sprawdź częstotliwość swojego podlewania – nie jest za częste? Jeśli tak to koniecznie zaprzestań nadmiernego podlewania. Wcześniej napisaliśmy, że przyczynia się to do gnicia korzeni. Nawóz, zastosowanie go w dużych ilościach może nam poważnie zaszkodzić. Chcemy dla naszych roślin jak najlepiej, często jednak przesadzamy z nawozem, myśląc, że to jeszcze bardziej pomoże. Nic bardziej mylnego, dużo nawozu = opadanie liście. PH gleby jest bardzo ważne w hodowaniu kamelii japońskiej. Jeśli jeśli podłoże nie jest zbyt kwaśne to możemy zahamować rozwój naszej rośliny. Często ten problem dotyczy kamelii japońskiej, która jest zasadzona w ogrodzie. Pamiętaj, że pH gleby można bardzo łatwo sprawdzić, więc możemy praktycznie od razu dowiedzieć się, czy jest to przyczyną.

Kamelia japońska to kwiat, którego cena wynosi nawet 5 złotych za sztukę. Ostatnio udało nam się zakupić ten kwiat za niecałe 10 złotych. Latem z całą pewnością będzie ozdabiać nasz piękny ogród lub taras czy balkon. Warto zainteresować się tym kwiatem, bo podczas kwitnienia wygląda naprawdę bardzo ślicznie. Najprawdopodobniej za tą cenę nie znajdą Państwo lepszego kwiatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here