Przejdź do treści
camellia japonica

Kamelia japońska w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2020

Niełatwa w uprawie, wymagająca pod kątem nawożenia i pielęgnacji, tak… to Kamelia japońska. Nazywana jest rośliną wręcz luksusową, o której piękno należy bardzo się postarać. Mimo wielu wymagających zasad uprawy Kamelia posiada swoich zwolenników, których wcale nie jest mało. Mimo swojej wrażliwości jest prawdziwą gwiazdą wśród roślin domowych. Sprawdź czym się wyróżnia, jakie są jej odmiany i sposoby uprawy.

Camellia Japonica „Bonomiana” – prawidłowe nazewnictwo

Najbardziej znanym gatunkiem kamelii jest Kamelia japońska, której prawdziwa nazwa to Camellia japonica. Jej nazwa została nadana przez Linneusza na cześć Georga Kamela, czeskiego botanika z XVII wieku. Naturalnym środowiskiem, w którym występuje Kamelia to górzyste tereny leśne, leżące na obszarze Chin i Japonii. Do Europy trafiła prawdopodobnie w XVI wieku przez wysiłki państw, które importowały herbatę. W uprawie jest spotykana w postaci licznych odmian ogrodowych i ozdobnych, które nie przekraczają 2-3 metrów wysokości.

Kamelia japońska – wygląd i właściwości

Kamelia japońska, a właściwie Camellia japonica to roślina o gęstym, wzniesionym pokroju. Najczęściej uprawiana jest w warunkach domowych, gdzie zazwyczaj nie osiąga więcej niż metr wysokości. W naturze kamelie mogą osiągnąć nawet 5 metrów. Największą ozdoba tej rośliny są jej kwiaty, które w zależności od odmiany różnią się kolorem i kształtem. Zimą lub wiosna można spotkać pojedyncze, pełne lub półpełne kwiaty o wielu barwach: białych, różowych, czerwonych, żółtych, a nawet wielobarwnych. Składa się z licznych płatków (od kilku do kilkunastu), które układem mogą nieco przypominać różę, piwonie, begonie, a nawet hibiskusa. Kwiaty kamelii nie pachną. Zdarzają się pojedyncze odmiany, które posiadają delikatną woń, jednak jest to niezwykle rzadkie.

Jeśli mowa o odmianach… istnieje ich naprawdę dużo. Najbardziej znaną jest jednak Kamelia japońska, od której powstają liczne krzyżówki i odmiany doniczkowe. Uwagę przykuwa swoimi charakterystycznymi liśćmi i pokrojem, a także urodziwymi kwiatami. W medycynie ludowej kamelia miała wiele zastosowań. Jej liście i nasiona w szczególności wykorzystywane były do tworzenia naparów – herbat, które przyspieszały gojenie się ran.

Kamelia japońska – kwiat

Kwiaty Kamelii japońskiej nie pachną, a jeśli już to bardzo delikatnie i przyjemnie. W kątach jej zielonych lub czasem żółto-zielonych liści pojawiają się pojedyncze lub podwójne kwiaty o białych, różowych, czerwonych lub żółtych odcieniach. Najnowsze krzyżówki wytwarzają kwiaty wielobarwne, co sprawia, że są jeszcze piękniejsze. Kwiat Kamelia ma od 3 do 10 centymetrów. Występują one najczęściej na wiosnę, jednak podczas uprawy doniczkowo-domowej możemy spodziewać się ich również zimą.

kamelia japońska

Kamelia – odmiany

Kamelia japońska posiada kwiaty podobne do róż jednak mogą się one nieco od siebie różnić w zależności od odmiany. Kamelie mają pojedyncze kwiaty, ale również podwójne, półpełne i pełne. Kwiat występuje w kolorach: biały, różowy, czerwony i wielobarwny. Do najpopularniejszych odmian kamelii japońskiej należą:

  • Kamelia japońska Alba Plena, której kwiaty w pełnym rozkwicie są koloru białego z widocznymi żółtymi pręcikami. Swoim wyglądem przypominają półpełne odmiany róż.
  • Kamelia japońska Berenice Boddy to odmiana o różowych kwiatach z wystającymi poza żółtymi pręcikami. Kwiaty swoim wyglądem przypominają hibiskusa.
  • Kamelia japońska C.M. Wilson jest różową odmianą kamelii, która swoim wyglądem bardzo przypomina begonie.
  • Kamelia japońska Cinderella to roślina o różowym kwiecie, z długimi żółtymi pręcikami. Kwiaty przypominają hibiskusy z ciekawym układem żyłek w ciemniejszym odcieniu.
  • Kamelia japońska Descanso Yuletide to łososiowo-czerwona odmiana o długich, żółtych pręcikach, zielonych liściach i kwiatach, które przypominają hibiskusa.
  • Kamelia japońska Kramers Supreme to odmiana o zielonych liściach i pełnych, czerwonych kwiatach, które swoim wyglądem bardzo przypominają piwonie.
  • Kamelia japońska Lady Cambell jest jedną z niewielu odmian kamelii, które posiadają delikatny zapach. Kwiaty przypominają begonie, są pełne i różowe w całkowitym rozkwicie. Posiadają słabo widoczne, żółte pręciki.
  • Kamelia japońska Magic Moments to różowa odmiana z zielonymi liśćmi, której kwiaty w rozkwicie przypominają stare odmiany róż lub begonii.
  • Kamelia japońska Nobilissima jest odmianą o białych, pełnych kwiatach, podobnych do piwonii.
  • Kamelia japońska Profesor Charles S. Sargent to odmiana o dość nietypowej nazwie i pięknych, czerwonych kwiatach z delikatnymi falbankami płatków. Swoim wyglądem przypominają piwonie.
  • Kamelia japońska Sweetheart to odmiana o różowych, pełnych kwiatach. Przypominają begonie.
  • Kamelia japońska Ted Kohl jest rośliną wielobarwną. Posiada zielone i zielono-żółte liście, a także czerwono-białe kwiaty.
  • Kamelia japońska Thelma Dale jest to odmiana o pełnych, różowych kwiatach, z widocznymi, żółtymi pręcikami. Przypomina różę lub begonię.
  • Kamelia japońska Tiffany to roślina o kwiatach pełnych, koloru czerwonego, ze słabo widocznymi, żółtymi pręcikami.
  • Kamelia japońska Tomorrow – kolor jej kwiatów jest czerwony w łososiowym odcieniu. Przypominają one nieco róże lub begonie.

Powyżej wymienione rośliny są najpopularniejsze i najczęściej wybierane do ogrodów i wystroju pomieszczeń. Odmian jest cała masa, jednak nietrudno zauważyć, że kamelia japońska jest niezwykle podobna do róż, piwonii, begonii i hibiskusa, z którymi bardzo często jest mylona.

Kamelia japońska – najczęściej występujące choroby

Camelia japońska jest rośliną, która bardzo słabo znosi zmiany, dlatego wszelkie przesadzanie, czy nawet wahania temperatury, nasłonecznienie, sposób i częstotliwość podlewania i zmiana wilgotności powietrza mogą sprawić, że zacznie zrzucać pąki i liście. Kamelia wystawiona na warunki zewnętrzne może stać się również łupem szkodników. Najczęściej są to mszyce, które zaczynają swój żer od liści naszej pięknej rośliny. Kamelie uwielbiają również chrząszcze.

róża japońska

Sadzenie kamelii w ogrodzie

Zanim zdecydujemy się na posadzenie kamelii w ogrodzie, warto przemyśleć miejsce, w którym będzie miała dobre warunki. W swoim naturalnym środowisku roślina rośnie w jasnych i prześwietlonych promieniami słońca lasach. Również takie warunki powinniśmy zapewnić jej w naszym ogrodzie, czy domu. Najlepszym miejscem dla kamelii w ogrodzie będzie pół cieniste stanowisko, które znajduje się bezpośrednio pod głęboko korzeniącymi się drzewami. Kamelia ogrodowa lubi również klimat w pobliżu żywopłotów lub ogrodzeń/murów, które ochronią ją przed wiatrem i palącym słońcem.

Róża japońska najlepiej przyjmuje się posadzona wiosną, czyli od połowy kwietnia do połowy czerwca. Kupując jej sadzonkę, warto zwrócić uwagę na to, aby odmiana była jak najbardziej mrozoodporna. W przeciwnym wypadku może się nie przyjąć. Sadzenie nie jest skomplikowane, jednak składa się z kilku podstawowych kroków. Do posadzenia kamelii wykopujemy dołek dwukrotnie większy i szerszy od jej bryły korzeniowej. Następnie ważne jest wypełnienie go podłożem do ozdobnych roślin. Po tak przygotowanym podłożu możemy posadzić naszą roślinę równo z powierzchnią gruntu. Preferowana ziemia powinna mieć odczyn kwaśny i być bogata w próchnicę.

Ciekawostka: Tam, gdzie udają się różaneczniki – kamelie będą dobrze rosły.

Jak pielęgnować kamelię – podlewanie i nawożenie

Kamelie japońskie nie mają zbyt wygórowanych wymagań dotyczących substancji odżywczych, jednak zasilać je należy od początku maja do praktycznie połowy lipca przy pomocy specjalnego nawozu. Roślina nie pogardzi nawozami dla różaneczników, zwracając uwagę, aby było to jednorazowe. Nawozimy zawsze na wilgotną glebę, która po całym procesie powinna być przez nas podlana.

Aby nasza kamelia była miała bujne liście i regularnie kwitła nie wolno zapomnieć o równomiernym nawilgotnieniu jej podłoża. Jest to niezwykle istotne, w szczególności w okresie od wiosny do jesieni, kiedy ziemia jest przesuszona. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, kamelia będzie gubić pąki kwiatowe. Najlepszym sposobem może okazać się porządne podlewanie raz w tygodniu, niż częste i skąpe. Woda do podlewania powinna być odwapniona lub najlepiej z deszczówki. Zimą również warto zadbać nie tyle o regularne podlewanie, ale o dobry stan gleby, który ochroni korzenie przed wysychaniem. Można wyściółkować grunt wokół krzewu. Warstwa liści lub kory pozwoli roślinie utrzymać prawidłowy poziom wilgoci.

Krzew japoński w domu jest równie wymagający. Kamelia nie cierpi zmian, dlatego przeznaczmy dla niej jedno, stałe miejsce w domu. Roślina nie lubi zbyt ciepłego i suchego powietrza, dlatego jej lokalizacja powinna znajdować się z daleka od kaloryfera, czy klimatyzatora.

kamelia kwiat

Jak przygotować kamelię na zimowanie?

Bardzo duże znaczenie w uprawie Kamelii japońskiej ma miejsce jej posadzenia. Ważny jest mikroklimat na stanowisku jej rozwoju. Jeśli wybierzemy bezpieczne miejsce, w którym kamelia będzie chroniona przed wiatrem i silnymi promieniami słońca np. pod koronami wysokich drzew lub w pobliżu żywopłotu, czy muru, to nawet w mało korzystnych warunkach atmosferycznych kamelia przeżyje zimę. Niestety jeśli nasz krzew dopadnie mróz, nie wytworzą przyrostu i kwiatów na wiosnę, dlatego uprawiając kamelię powinno nam zależeć bardziej na jej pięknym wyglądzie niż przeżyciu.

Naturalnym środowiskiem Kamelii jest temperatura od 10 do 15°C. Zaraz po przekwitnieniu (oczywiście jeśli to możliwe) warto zapewnić kamelii temperaturę około 20°C. Co ciekawe w grudniu warto pobudzić kwitnienie zapewniając roślinie od 5-10°C.

Kamelia japońska – przycinanie

Kamelia japońska nie wymaga co sezonowego przycinania. Tzw. „odmładzające” cięcie wykonuje się raz na kilka lat po okresie kwitnienia. Wycinamy wtedy krzyżujące się pędy, także niepotrzebnie zagęszczające ją pędy. Jeśli zauważymy, że naszą roślinę zaatakowały mszyce lub inne szkodniki, również warto obciąć zainfekowane liście, a następnie zabezpieczyć roślinę specjalnym środkiem lub nawozem owadobójczym.

Kamelia japońska – cena

Kamelia japońska to przepiękny krzew, którego kwiaty zdobią przestrzeń ogrodu lub domu. Ceny za sadzonki nie są wysokie, jednak należy zwrócić uwagę na odmianę, którą wybierzemy. Cena uśredniona za sadzonki w różnych odmianach kamelii to około 25 złotych.