Przejdź do treści
klimatyzacja domowa

Klimatyzacja do domu i mieszkania. Sprawdź ile kosztuje!

Ostatnia aktualizacja: 4 grudnia 2020

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji do domu lub mieszkania, a decyzja ta nie wynika wyłącznie z chęci ochłody w czasie upałów, a świadomego wyboru tego urządzenia, jako dodatkowego źródła dostarczania ciepła zimą. Klimatyzowane powietrze kojarzone jest najczęściej z chłodem, występującym w centrach handlowych, dużych zakładach pracowniczych i innych większych obiektach. Urządzenie to świetnie sprawdza się także w użytku domowym i korzystnie oddziałuje na jakość powietrza.

Koszt założenia klimatyzacji – za co płacimy?

Na koszt założenia klimatyzacji domowej, składać będzie się wiele czynników – warto więc przeanalizować poszczególne wydatki, by ustalić jaki nakład pieniężny będzie potrzebny na taką inwestycję. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji klimatyzatorów do domu, jednak różnica w cenie będzie wynikać z wbudowanych parametrów. Pewne jest, że mniejszy koszt takiego urządzenia przy zakupie, może sprawić, że więcej wyniesie jego eksploatacja, gdyż utrzymanie będzie droższe. Adekwatnie, większy wydatek początkowy, może zwrócić się szybciej, ponieważ urządzenie będzie bardziej ekonomiczne i wydajne.

Decydując się na zakup klimatyzacji do pokoju, należy liczyć się także z kosztami montażu urządzenia, od którego zależeć będzie pełna skuteczność działania całego systemu. Samodzielny montaż przez osobę nieposiadającą odpowiednich kwalifikacji może zakończyć się utratą gwarancji i kolejnymi kosztami, gdy coś zostanie niechcący uszkodzone. Na wycenę montażu składają się: rodzaj montowanego klimatyzatora, długość instalacji, typ zamocowania oraz wysokość, na której zamierza umieścić się urządzenie.

Koszty instalacyjne – koszt jednostki, montażu i nabicia klimatyzacji

Koszty instalacyjne obejmują zakup jednostki oraz płatność za wykonaną usługę, związaną z montażem klimatyzatora i uruchomieniem urządzenia. Na koszt jednostkowy składa się zakres oferowanych funkcji, model klimatyzatora, jego moc oraz producent, natomiast koszty montażu związane są z wykonaną pracy osoby wykwalifikowanej. Nie ma jednego cennika określającego, ile wyniesie taka usługa, jednak wpływ na nią ma specyfika miejsca, w którym zamontowane ma być urządzenie, jak i samego sprzętu. Nieraz niezbędne jest użycie podnośników lub rusztowań, a to wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Tak samo jest z kuciem ścian i następnie naprawianiem ubytków – po zakończeniu przeprowadzanej instalacji. Istotny wpływ ma odległość między dwiema montowanymi jednostkami – wewnętrzną i zewnętrzną, ponieważ determinuje to długość przewodów, jakie należy pociągnąć, w celu prawidłowego podłączenia. Często cena montażu zwiększa się, gdy konieczne jest zintegrowanie klimatyzatora z innymi działającymi w domu systemami, np. wentylacją. Koszt montażu klimatyzacji nie obejmuje materiałów, takich jak miedzianie rury i elektryczne przewody. Koszt napełnienia klimatyzacji w trakcie montażu najczęściej wliczony jest już w usługę.

montaż klimatyzacji

Ceny rynkowe klimatyzatorów

W zależności od rodzaju urządzeń, ceny klimatyzatorów będą się różnić. Dostępne są urządzenia monoblokowe, typu split, multisplit oraz przenośne. Podstawowe modele, o mocy chłodniczej oscylującej w granicy 3,5 kW można kupić już za 1500 złotych. Dostępne są także urządzenia o znacznie większej mocy, rzędu 5kW – w ofercie większych handlowych sklepów. Ich koszt wynosi około 2000 złotych. Za bardziej profesjonalne urządzenia, które sprawdzają się podczas chłodzenia więcej niż jednego pomieszczenia, należy zapłacić nawet 4000 złotych. Najmniejszy koszt klimatyzacji osiągają urządzenia, możliwe do kupienia w popularnych budowlanych marketach oraz na stronach internetowych. Ich cena często wynosi mniej niż 1000zł, ale jednocześnie charakteryzują się słabą mocą i nadają się tylko do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń.

Ile kosztuje klimatyzator split?

Klimatyzator typu split to zdecydowanie jeden z najczęściej wykorzystywanych urządzeń klimatyzacji domowej. Opiera się na działaniu dwóch części: jednostki zewnętrznej, znajdującej się poza budynkiem, która połączona jest przewodami z jednostką wewnętrzną. Stacjonarny klimatyzator typu split to średni wydatek około 2000 złotych – za urządzenie chłodnicze, o dość dobrej mocy (3,5kW). Dostępny jest także sprzęt o wartości bliskiej 1000 złotych, jednak nie jest warty zakupu, przez wzgląd na duży hałas w trakcie pracy i małą wydajność. Według rankingu klimatyzatorów przenośnych, urządzenie typu split cechuje się dużo niższym kosztem zakupu, jednak pobiera dużo więcej energii, jest mniej wydajne i bardziej głośne niż urządzenie nieprzenośne.

Rodzaj urządzeniaMoc urządzenia chłodnicza [kW]Moc urządzenia grzewcza[kW]Cena urządzenia [zł]
Stacjonarne3,542000
Stacjonarne6,2575000
Przenośne3,21800
Przenośne43500
Tabela 1: Prezentacja cen klimatyzatorów split, w zależności od rodzaju urządzenia i jego mocy

Ile kosztuje klimatyzator multisplit?

Zasada działania klimatyzatorów multisplit jest bardzo podobna, do urządzeń typu split. Różnica wynika z większej ilości parowników (jednostek wewnętrznych), które można podłączyć do jednej sprężarki (jednostki zewnętrznej). Klimatyzacja multisplit świetnie sprawdzi się więc w przypadku zamiaru umieszczenia kilku urządzeń chłodniczo-grzewczych, w wielu pomieszczeniach.

Koszt klimatyzacji w domu, będzie zależał od tego, ilu urządzeń wewnętrznych wymagać będzie instalacja. Cena jednostki wewnętrznej – klimatyzatora ściennego waha się w granicy 1000 – 1500 złotych – w zależności od posiadanych funkcji. Największy wydatek stanowi jednostka zewnętrzna, której cena będzie zależna od ilości możliwych podłączeń parowników, mocy i obsługiwanej powierzchni. Klimatyzatory multisplit, w związku ze swoją funkcjonalnością, sprzedawane są najczęściej w zestawach, składających się z dwóch jednostek.

Max. ilość jednostek wewnętrznychMoc urządzenia chłodnicza [kW]Moc urządzenia grzewcza[kW]Cena urządzenia [zł]
25,25,43800
378,67000
41011,59000
5101211500
Tabela 2: Prezentacja cen jednostek zewnętrznych klimatyzatorów multisplit, w zależności od ilości możliwych podłączeń jednostek wewnętrznych i mocy urządzenia

Ile kosztuje klimatyzator przenośny?

Jaki klimatyzator przenośny wybrać, tak żeby nie przepłacić, a cena odpowiadała funkcjom i parametrom urządzenia? Klimatyzatory przenośne cechują się tym, że można je umieścić w dowolnym miejscu i powierzchni, w której jest możliwość odprowadzenia wyrzutowej rury, która odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. Najbardziej wydajne z nich, cechujące się komfortem użytkowania kosztują ponad 1500 złotych, natomiast do większych pomieszczeń zakup przenośnego urządzenia, to koszt nawet 3 tysięcy złotych. Urządzeniem o podobnej nazwie jest klimatyzer, którego nie należy mylić z klimatyzatorem przenośnym bez rury, gdyż oba te sprzęty znacząco różnią się od siebie zasadą działania. Jeśli zainteresował Cię temat przenośnych urządzeń, więcej o nich znajdziesz w naszym rankingu klimatyzatorów: https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-klimatyzatory-przenosne/.

klimatyzacja do mieszkania

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Prawdą jest, że nie należy oszczędzać na usłudze montażu wykonywanej przez fachowca i przystępować do takich działań we własnym zakresie, gdyż może zakończyć się to uszkodzeniem nowo zakupionego sprzętu. Pomyślność udanej instalacji i działania, zależeć będzie od prawidłowo przeprowadzonego montażu. Ile kosztuje założenie klimatyzacji przez fachowca?

Aby zorientować się w kosztach, warto przed inwestycją w klimatyzator, poprosić o wycenę takiej usługi. Niektóre z firm oraz sklepów sprzedają klimatyzację razem z montażem. Opcja ta jest bardzo opłacalna dla klienta, gdyż płaci on mniej za montaż o stawkę podatku VAT (8%) i ma pewność, że zajmie się tym doświadczona obsługa. Dodatkowo, dzięki takiemu układowi często też można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych pracowników, w przypadku awarii bądź serwisu.

Za fachowy montaż klimatyzacji w mieszkaniu należy zapłacić od 1000 do 1500 złotych i w zależności od montera, taka cena zawiera lub nie koszt dodatkowych materiałów, takich jak przewody i rury. Mniejszym wydatkiem będzie montaż w mniejszych miejscowościach niż wielkich miastach. Z kolei koszt wzrośnie wraz z większą odległością, między podłączanymi jednostkami oraz podczas konieczności wykorzystania podczas montażu dodatkowego sprzętu, takiego jak podnośnik lub rusztowanie. Większa cena będzie obejmować montaż tanich oraz rzadko spotykanych rynkowych modeli, gdyż na rynku mało jest specjalistów, którzy chętnie podejmą się takiego zadania.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Kupno klimatyzatora wiąże się z niemałym, jednorazowym wydatkiem pieniędzy – warto z biegiem lat nie zapomnieć o prawidłowym serwisowaniu, by jak najdłużej cieszyć się z prawidłowej funkcjonalności zakupionego urządzenia. Dwa razy w roku należy napełnić domową klimatyzację, w celu jej sprawnej i wydajnej pracy. Czynnik chłodzący, zwany freonem to szybko wrząca substancja, która uczestniczy w wymianie ciepła, w urządzeniu. Co jakiś czas czynnik ten ulatuje, a jego obecność warunkuje prawidłową pracę sprężarki – części odpowiadającej za funkcjonowanie całej klimatyzacji. Dlatego ważne jest przeprowadzanie regularnych kontroli i uzupełnianie czynnika chłodzącego. Cena nabicia klimatyzacji waha się od 150 do nawet 300 złotych i zależy od zastosowanego w urządzeniu rodzaju czynnika. Często należy doliczyć także koszt dojazdu serwisantów.

Koszty użytkowania klimatyzacji

W zależności od funkcji klimatyzacji będą zależne koszty związane z jej użytkowaniem. Jeśli urządzenie ma być nastawione na ochładzanie powietrza w pomieszczeniach, koszty z tego tytułu, związane z użyciem energii elektrycznej będą ponoszone jedynie w okresie letnim. Jeśli jednak urządzenie ma także dogrzewać mieszkanie jesienią i zimą oraz oczyszczać powietrze z kurzu i drobnoustrojów, koszty w ciągu całego roku znacząco wzrosną.

Do czynników, które wpływają na utrzymanie klimatyzatora należą: pobór energii elektrycznej – którą urządzenie jest zasilane i koszta związane z serwisowaniem (wymiana filtrów, napełnianie klimatyzacji, czyszczenie instalacji, regularny serwis oraz ewentualne naprawy). Ilość energii elektrycznej, którą zużywa klimatyzator, zależna jest od jego mocy, dlatego ten parametr jest bardzo istotny w czasie wyboru sprzętu, gdyż warunkuje wydajność. Obecnie cena prądu wynosi około 0,6zł/1kWh. Można łatwo przeliczyć, że klimatyzator o mocy 3,5 kW, który pracuje 7h dziennie zużywa 24,5kWh, co stanowi dzienny wydatek prawie 15 złotych, a miesięczny koszt za energię elektryczną wyniesie wówczas 441 złotych. Obniżyć koszt klimatyzacji w mieszkaniu pozwala dobre uszczelnienie wszystkich pomieszczeń i zadbanie o to, żeby wszystkie elektryczne przewody były drożne. Ważne jest także, by nie wietrzyć pokoi podczas pracy urządzenia.

klimatyzacja cena z montażem

Czyszczenie klimatyzacji i konserwacja

Aby wydłużyć żywotność swojego urządzenia klimatyzacyjnego należy przeprowadzać regularne serwisowanie, przyczyniające się do lepszego i sprawniejszego funkcjonowania. Taki zabieg polega na oczyszczaniu filtrów oraz tacy, na której zbierają się krople, wentylatora oraz dezynfekcji parownika. Czasem z wnętrza klimatyzatora ulatuje nieprzyjemna woń – jest to wskaźnik mówiący o tym, że wewnątrz urządzenia mogły rozwinąć się grzyby i inne drobnoustroje, a sprzęt należy poddać procesowi odgrzybiania. Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji? Cena całego serwisu klimatyzacji domowej wynosi około 200 – 300 złotych, łącznie z kosztem nabicia klimatyzacji. Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, niektóre z tych oczyszczających zabiegów można wykonać w domu – stosując specjalne preparaty, dedykowane powierzchniom filtrów, wymienników ciepła i elementom instalacji. Należy pamiętać, że jest to urządzenie wpływające na jakość powietrza, którym się oddycha, więc szczególną uwagę trzeba przykładać do tego, by było czyste.

Klimatyzacja w bloku

Mieszkańcy bloków wielorodzinnych też mogą postarać się o montaż klimatyzatora. Potrzebna będzie ku temu zgoda sąsiadów oraz zarządcy spółdzielni. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, w którym zawrze się projekt instalacji oraz parametry urządzenia. Nie zawsze jednak można uzyskać taką zgodę, gdyż niektóre z elewacji budynków nie nadają się pod taki rodzaj montażu i mogą niekorzystnie wpłynąć na ogólny wygląd zabudowania. Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania? Koszty są takie same, jak w przypadku klimatyzatorów przeznaczonych do domów jednorodzinnych lub innych obiektów. Jeśli sąsiedzi nie przystaną na pomysł zamontowania klimatyzacji do mieszkania w bloku, jedynym rozwiązaniem jest kupno urządzenia przenośnego.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając klimatyzator do domu lub mieszkania?

Głównym parametrem decydującym o tym, czy klimatyzacja będzie tania w utrzymaniu jest moc urządzenia. Jeśli pomieszczenie jest duże i przestronne, a klimatyzator nie posiada mocy wystarczającej na schłodzenie lub ogrzanie danej przestrzeni, to pomysł ten zakończy się niezadowoleniem z działania oraz dużymi rachunkami za zużycie energii. Do pozostałych czynników, które mają wpływ na ekonomiczne działanie klimatyzacji należą: izolacja pomieszczenia, wielkość okien i ich przepuszczalność oraz liczba osób, która będzie znajdować się w docelowo klimatyzowanym pomieszczeniu. Nie zawsze cena idzie w parze z funkcjonalnością, dlatego ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić, jakimi parametrami cechuje się dane urządzenie.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu lub mieszkaniu? Podsumowanie

Cena zamontowania klimatyzacji z roku na rok staje się coraz bardziej przystępna dla mieszkańców domów lub blokowisk i użytku prywatnego. W zależności od potrzeb i oczekiwanych efektów każdy może znaleźć urządzenie odpowiadające swoim preferencjom. Istnieje duży wybór klimatyzatorów, od urządzeń montowanych na stałe, po sprzęty przenośne. Cena będzie zależna od mocy urządzenia, powierzchni, którą jest w stanie klimatyzować oraz dodatkowych funkcji i waha się od 1000 do 3500 złotych – w przypadku działania, w obrębie jednego pomieszczenia. Należy pamiętać, że korzystanie z tego rodzaju sprzętu wiąże się ze zwiększeniem opłat za prąd oraz dodatkowymi kosztami serwisowania i naprawy klimatyzacji.