Przejdź do treści
mech na ściane

Mech na ścianę – podpowiadamy, inspirujemy!

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2023

Mech ozdobny na ścianę to jeden z wnętrzarskich hitów ostatnich sezonów. Stanowi doskonały sposób na wprowadzenie natury do mieszkania oraz biura i coraz częściej znajduje zastosowanie w salonach czy sypialniach. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na ścianę z mchu, jakie rodzaje tej rośliny mogą zagościć w naszych wnętrzach i jak o nie dbać. Zainspiruj się razem z nami!

Mech na ścianę – dlaczego warto zdecydować się na ścianę zieleni?

Mech dekoracyjny na ścianę to efektowna ozdoba wnętrza, która ma coraz więcej zwolenników. Warto wiedzieć, że pełni ona nie tylko funkcję estetyczną, ale ma także sporo praktycznych zalet. Mech działa wygłuszająco, poprawiając jednocześnie akustykę mieszkania, co jest szczególnie ważne w blokach wielorodzinnych czy biurach. Jest on odpowiedni dla alergików, a ponadto nie zatrzymuje zanieczyszczeń i poprawia jakość powietrza w mieszkaniu. Mech chrobotek sprawdzi się w domu, w którym mieszkają zwierzęta, ponieważ w przeciwieństwie do wielu roślin zielonych jest dla nich nietoksyczny. Ściana z mchu jest też łatwa w utrzymaniu, gdyż nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zatem zdecydować się na ścianę zieleni ze względu na efekt wizualny oraz liczne zalety na co dzień.

Sztuczny mech na ścianę

Zastanawiasz się, czy mech nakładany na ściany jest żywy, czy sztuczny? Okazuje się, że jest to coś pomiędzy. Żywe mchy ścienne impregnuje się specjalnymi preparatami, które zapewniają im trwałość na lata. Dzięki temu możesz mieć pewność, że efekt będzie naturalny i estetyczny. Impregnacja pozwala bowiem na zachowanie wszelkich walorów rośliny.

żywy mech na ścine

Żywy mech na ścianę – rodzaje

Mech występuje w naturze w różnych rodzajach, dlatego też różne typy tej rośliny można umieścić na ścianach mieszkań. Najpopularniejszy jest chrobotek, ale poza nim spotkać można także mech trawiasty, leśny czy poduszkowy. Mech trawiasty charakteryzuje się nieco podłużnymi, sprawiającymi wrażenie lekko poplątanych liści. Wyglądem przypomina trawnik. Mech leśny jest dość płaski, nieco przyklepany do podłoża i wygląda niczym prosto z zielonego lasu. Mech poduszkowy ma nierównomierną strukturę, pełną półokrągłych wybrzuszeń. Jego struktura zdecydowanie wyróżnia go na tle pozostałych. Mech chrobotek występuje w kilku gatunkach i odmianach, z których największą popularnością cieszy się chrobotek reniferowy. Naturalnie występuje w miejscach dobrze nasłonecznionych.

Zobacz także: Nowoczesny dom z drewnianą elewacją? To możliwe!

Mech na ścianę – jak dbać?

Mech chrobotek na ścianę wydaje Ci się skomplikowany w pielęgnacji i trudny w utrzymaniu? Nic bardziej mylnego! To idealna opcja dla osób, które uważają, że nie mają ręki do roślin. Zaimpregnowany mech ścienny nie wymaga bowiem żadnych zabiegów i sam jest w stanie utrzymać nienaganny wygląd. Jego jedynym wymaganiem jest łatwa do osiągnięcia, odpowiednia wilgotność powietrza (40-60%). Właśnie taka zazwyczaj jest w naszych domach czy mieszkaniach. Ogromną zaletą mchu na ścianie jest to, że nie zbiera się na nim kurz. Nie trzeba go zatem ani czyścić, ani podlewać. Podlewanie może wręcz zaszkodzić ozdobie.

Mech na ścianę – inspiracje

Wspomnieliśmy już, że mech nadaje się do różnych wnętrz i pomieszczeń o różnorodnym przeznaczeniu. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji, które być może okażą się dla Ciebie pomocne w planowaniu aranżacji.

Mech to idealna ozdoba do wysokich pomieszczeń. Kompozycja sprawdzi się w biurowcach, galeriach handlowych czy nowoczesnych apartamentach, szczególnie w towarzystwie dużych okien i słońca.

Mech na ścianę do łazienki? To bardzo dobry pomysł! Wysoka wilgotność pomieszczenia zapewni doskonałe warunki tej zielonej kompozycji i ożywi często jednokolorowe wnętrze.

Mech nie musi występować samotnie. Na powyższym zdjęciu widać kompozycję uzupełnioną o odstające liście paprotki, co czyni całość jeszcze bardziej leśną i naturalną.

Coraz częściej mech wykorzystywany jest do tworzenia obrazów czy ozdabiania mniejszych elementów dekoracyjnych. Dzięki temu zieloną aranżację można łatwo przenosić między pomieszczeniami. Dobrze sprawdzi się także jako pomysł na prezent.

Mech sprawdzi się w lokalach użytkowych, np. restauracjach. Wkomponuje się nawet w kolorowe pomieszczenia, gdyż jego naturalny odcień dobrze współgra z wieloma barwami.

To rozwiązanie idealne dla podróżników. Mech w kształcie mapy świata to oryginalna i nietuzinkowa propozycja do salonu czy sypialni. Z mchu można wyczarować właściwie dowolne kształty. Daj ponieść się swojej wyobraźni!

Mech na ścianę na dobre zadomowił się w nowoczesnych wnętrzach. Sprawdza się w pomieszczeniach w różnych stylach, nie tylko boho czy rustykalnych. Jest łatwy w montażu i jeszcze łatwiejszy w utrzymaniu, dlatego warto zamontować go w swoim biurze czy mieszkaniu.