Przejdź do treści
montaż parapetów

Montaż parapetów wewnętrznych – radzimy, jak prawidłowo zamontować parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne odgrywają niezwykle istotną rolę w wyposażeniu pomieszczenia, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także te praktyczne. Dbają o izolację cieplną i jej odpowiednią cyrkulację oraz zabezpieczają przed dostawaniem się wilgoci. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów parapetów, a wybór odpowiedniego zależy od aranżacji konkretnego pokoju. Z tego artykułu dowiesz się, jak zamontować parapet i na co zwracać uwagę podczas montażu.

Parapety wewnętrzne – na jakie warto się zdecydować?

Parapety wewnętrzne mogą spełniać praktyczną funkcję także poprzez wykorzystanie ich jako dodatkowej przestrzeni do przechowywania przedmiotów. Klasycznym rozwiązaniem jest trzymanie na parapecie kwiatów lub roślin w doniczce, jednak parapet może służyć także jako dodatkowa półka lub nawet siedzenie. Przeznaczenie parapetu należy więc brać pod uwagę podczas planowania prac montażowych. W tym kontekście istotny będzie również wybór materiału. Przy wyborze parapetu wewnętrznego można postawić na:

  • parapet drewniany – jest to jedna ze standardowych opcji, będąca niejako dopełnieniem drewnianej framugi okna, często przychodzi razem z nią w komplecie. Przy produkcji najczęściej wykorzystywanym drewnem jest dąb lub sosna, a podczas fabrykowania materiał jest impregnowany. Ze względu na swoją strukturę, parapety drewniane charakteryzują się nieco niższą odpornością na wilgoć, dlatego nie będą dobrym rozwiązaniem w łazience czy małej kuchni. Alternatywą dla surowca są płyty MDF lub wykorzystanie drewna klejonego.
  • parapet kamienny – ten rodzaj parapetów jest bardziej odporny na wilgoć, jednak zdecydowanie droższy i trudniejszy w montażu. Jest to jednak klasyczne i eleganckie rozwiązanie, dlatego że głównym materiałem budulcowym jest granit lub marmur.
  • parapet z konglomeratu – to alternatywa dla wysokiej ceny kamiennych parapetów. Konglomerat wyglądem przypomina kamień, ale w rzeczywistości składa się ze zmielonego kwarcu, marmuru lub granitu. Jest niemal tak samo wytrzymały, co jego droższy odpowiednik, jednak znacznie tańszy.
Zobacz także:  Jak wybrać odpowiednie złączki światłowodowe? Poznaj ich rodzaje i zastosowanie

Zobacz także: Dom energooszczędny – wymagania Prawa budowlanego

Trzy powyższe rodzaje materiałów są najczęściej wykorzystywane do produkcji parapetów wewnętrznych. Inne rodzaje, takie jak np. parapet stalowy, wykorzystywane są częściej do montażu zewnętrznego.

Parapety wewnętrzne – kiedy je montować?

Do montowania parapetów wewnętrznych najlepiej zabrać się po dokładnym uszczelnieniu okien. Dalsze postępowanie uzależnione jest od materiału parapetu, na który się zdecydowano. W przypadku parapetów drewnianych można przed montażem zabrać się za tynkowanie ścian, ponieważ ich montaż nie wymaga dokładnego przygotowania. W przypadku parapetu kamiennego lub z konglomeratu zaleca się montowanie jeszcze przed procesem tynkowania. Wtedy należy pamiętać o zabezpieczeniu parapetu folią podczas dalszego przygotowywania ścian.

Montaż parapetów wewnętrznych – krok po kroku

Podczas montowania parapetu wewnętrznego należy zwracać uwagę na istotne elementy, takie jak, chociażby, wymiary parapetu czy odległość, z jaką powinien odstawać od wnęki okiennej (w każdym przypadku powinien odstawać na około kilka centymetrów). Nie mniej, montowanie parapetu można sprowadzić w każdych warunkach do następujących kroków:

  1. Montaż parapetów zaczyna się od przygotowania miejsca, czyli wnęki okiennej. Należy ją przede wszystkim dokładnie oczyścić, a także poszerzyć (jeśli w tym miejscu nie było wcześniej parapetu). Parapet powinien wchodzić pod ościeżnicę na około 1-2 cm, a po bokach wnęki na około 3-4 cm. Jeśli nie ma przygotowanego miejsca, trzeba będzie je wykuć w murze.
  2. Kolejnym krokiem jest już sam montaż parapetu. Spód parapetu oraz powierzchnię, na której będzie się znajdował, należy wypełnić zaprawą, klejem poliuretanowym lub silikonem montażowym. Parapet nie powinien się stykać bezpośrednio z ościeżnicą, dlatego zrobioną wcześniej wnękę na 1-2 cm należy wypełnić pianką. Zapewni to dodatkową izolację termiczną.
  3. Jeśli po zamontowaniu okaże się, że parapet wystaje na ponad 60% jego długości, to należy użyć wsporników. Na sam koniec przechodzi się do wykańczania, czyli wypełniania powstałych szczelin, malowania ściany itd.
Zobacz także:  O czym warto pamiętać podczas budowy garażu?

Jak zamontować parapet wewnętrzny nad grzejnikiem?

Montowanie parapetu nad grzejnikiem ma wiele zalet. Przede wszystkim odpowiada za regulację przepływu ciepła – kieruje je ku pomieszczeniu, a nie w stronę sufitu. Zabezpiecza okno przed skraplaniem oraz ściany przed zabrudzeniami w postaci kurzu unoszącego się znad grzejnika. Montowanie parapetu wewnętrznego nad grzejnikiem przebiega tak samo, jak opisano wyżej – z tym że należy pamiętać o zachowaniu odległości 10-20 cm od grzejnika.

Montaż parapetów wewnętrznych cena

Montaż parapetu wewnętrznego to nie łatwe zadanie i lepiej się go nie podejmować bez żadnego doświadczenia w pracach remontowych czy budowlanych. Jeśli nie jesteś przekonany/a do swoich umiejętności, lepiej będzie wynająć ekipę remontową. Cena takiej usługi jest oczywiście uzależniona od konkretnej firmy, okresu remontu, a także regionu. Można jednak założyć, że koszty wahają się od 56 do 70 złotych za metr bieżący (stan na 2022 rok).

Parapety wewnętrzne – inspiracje

Poza wyborem materiału, z którego będzie wykonany parapet, można wybrać konkretną aranżację. Obecnie w świecie architektury wnętrz funkcjonuje wiele ciekawych rozwiązań na wykorzystanie parapetu i zaaranżowanie go do przestrzeni pokoju. Jednym z nich jest wykorzystanie parapetu jako przedłużenia blatu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w kuchni, ale także w pokoju jako biurko lub szafka na telewizor (parapet zintegrowany z zabudową meblową). Innym ciekawym sposobem jest stworzenie z parapetu kącika relaksu. Sprawdzi się to w przypadku szerokich i nisko zamontowanych parapetów. Takie siedzisko pod oknem można wyposażyć kocem i poduszkami lub specjalnymi nakładkami.

Podczas dobierania parapetu należy pamiętać, żeby pasował on do ogólnego wystroju wnętrza. Jeśli marzy Ci się remont i obecny styl parapetu odbiega od nowej wizji, możesz postawić na nakładki na parapet – zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na wymianę parapetu.

Zobacz także:  Domek letniskowy do 70 m2 bez pozwolenia – jakie warunki należy spełnić?

Parapet to istotny element wyposażenia wnętrz. Spełnia nie tylko estetyczne, ale i praktyczne funkcje. Teraz wiesz już, jak zamontować parapet wewnętrzny i możesz zdecydować, czy samodzielnie podejmiesz się tego zadania, czy jednak lepiej zlecić je firmie remontowej.