Przejdź do treści
montaż parapetów

Montaż parapetów wewnętrznych – radzimy, jak prawidłowo zamontować parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne odgrywają niezwykle istotną rolę w wyposażeniu pomieszczenia, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także te praktyczne. Dbają o izolację cieplną i jej odpowiednią cyrkulację oraz zabezpieczają przed dostawaniem się wilgoci. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów parapetów, a wybór odpowiedniego zależy od aranżacji konkretnego pokoju. Z tego artykułu dowiesz się, jak zamontować parapet i na co zwracać uwagę podczas montażu.

Parapety wewnętrzne – na jakie warto się zdecydować?

Parapety wewnętrzne mogą spełniać praktyczną funkcję także poprzez wykorzystanie ich jako dodatkowej przestrzeni do przechowywania przedmiotów. Klasycznym rozwiązaniem jest trzymanie na parapecie kwiatów lub roślin w doniczce, jednak parapet może służyć także jako dodatkowa półka lub nawet siedzenie. Przeznaczenie parapetu należy więc brać pod uwagę podczas planowania prac montażowych. W tym kontekście istotny będzie również wybór materiału. Przy wyborze parapetu wewnętrznego można postawić na:

  • parapet drewniany – jest to jedna ze standardowych opcji, będąca niejako dopełnieniem drewnianej framugi okna, często przychodzi razem z nią w komplecie. Przy produkcji najczęściej wykorzystywanym drewnem jest dąb lub sosna, a podczas fabrykowania materiał jest impregnowany. Ze względu na swoją strukturę, parapety drewniane charakteryzują się nieco niższą odpornością na wilgoć, dlatego nie będą dobrym rozwiązaniem w łazience czy małej kuchni. Alternatywą dla surowca są płyty MDF lub wykorzystanie drewna klejonego.
  • parapet kamienny – ten rodzaj parapetów jest bardziej odporny na wilgoć, jednak zdecydowanie droższy i trudniejszy w montażu. Jest to jednak klasyczne i eleganckie rozwiązanie, dlatego że głównym materiałem budulcowym jest granit lub marmur.
  • parapet z konglomeratu – to alternatywa dla wysokiej ceny kamiennych parapetów. Konglomerat wyglądem przypomina kamień, ale w rzeczywistości składa się ze zmielonego kwarcu, marmuru lub granitu. Jest niemal tak samo wytrzymały, co jego droższy odpowiednik, jednak znacznie tańszy.

Zobacz także: Dom energooszczędny – wymagania Prawa budowlanego

Trzy powyższe rodzaje materiałów są najczęściej wykorzystywane do produkcji parapetów wewnętrznych. Inne rodzaje, takie jak np. parapet stalowy, wykorzystywane są częściej do montażu zewnętrznego.

Parapety wewnętrzne – kiedy je montować?

Do montowania parapetów wewnętrznych najlepiej zabrać się po dokładnym uszczelnieniu okien. Dalsze postępowanie uzależnione jest od materiału parapetu, na który się zdecydowano. W przypadku parapetów drewnianych można przed montażem zabrać się za tynkowanie ścian, ponieważ ich montaż nie wymaga dokładnego przygotowania. W przypadku parapetu kamiennego lub z konglomeratu zaleca się montowanie jeszcze przed procesem tynkowania. Wtedy należy pamiętać o zabezpieczeniu parapetu folią podczas dalszego przygotowywania ścian.

Montaż parapetów wewnętrznych – krok po kroku

Podczas montowania parapetu wewnętrznego należy zwracać uwagę na istotne elementy, takie jak, chociażby, wymiary parapetu czy odległość, z jaką powinien odstawać od wnęki okiennej (w każdym przypadku powinien odstawać na około kilka centymetrów). Nie mniej, montowanie parapetu można sprowadzić w każdych warunkach do następujących kroków:

  1. Montaż parapetów zaczyna się od przygotowania miejsca, czyli wnęki okiennej. Należy ją przede wszystkim dokładnie oczyścić, a także poszerzyć (jeśli w tym miejscu nie było wcześniej parapetu). Parapet powinien wchodzić pod ościeżnicę na około 1-2 cm, a po bokach wnęki na około 3-4 cm. Jeśli nie ma przygotowanego miejsca, trzeba będzie je wykuć w murze.
  2. Kolejnym krokiem jest już sam montaż parapetu. Spód parapetu oraz powierzchnię, na której będzie się znajdował, należy wypełnić zaprawą, klejem poliuretanowym lub silikonem montażowym. Parapet nie powinien się stykać bezpośrednio z ościeżnicą, dlatego zrobioną wcześniej wnękę na 1-2 cm należy wypełnić pianką. Zapewni to dodatkową izolację termiczną.
  3. Jeśli po zamontowaniu okaże się, że parapet wystaje na ponad 60% jego długości, to należy użyć wsporników. Na sam koniec przechodzi się do wykańczania, czyli wypełniania powstałych szczelin, malowania ściany itd.

Jak zamontować parapet wewnętrzny nad grzejnikiem?

Montowanie parapetu nad grzejnikiem ma wiele zalet. Przede wszystkim odpowiada za regulację przepływu ciepła – kieruje je ku pomieszczeniu, a nie w stronę sufitu. Zabezpiecza okno przed skraplaniem oraz ściany przed zabrudzeniami w postaci kurzu unoszącego się znad grzejnika. Montowanie parapetu wewnętrznego nad grzejnikiem przebiega tak samo, jak opisano wyżej – z tym że należy pamiętać o zachowaniu odległości 10-20 cm od grzejnika.

Montaż parapetów wewnętrznych cena

Montaż parapetu wewnętrznego to nie łatwe zadanie i lepiej się go nie podejmować bez żadnego doświadczenia w pracach remontowych czy budowlanych. Jeśli nie jesteś przekonany/a do swoich umiejętności, lepiej będzie wynająć ekipę remontową. Cena takiej usługi jest oczywiście uzależniona od konkretnej firmy, okresu remontu, a także regionu. Można jednak założyć, że koszty wahają się od 56 do 70 złotych za metr bieżący (stan na 2022 rok).

Parapety wewnętrzne – inspiracje

Poza wyborem materiału, z którego będzie wykonany parapet, można wybrać konkretną aranżację. Obecnie w świecie architektury wnętrz funkcjonuje wiele ciekawych rozwiązań na wykorzystanie parapetu i zaaranżowanie go do przestrzeni pokoju. Jednym z nich jest wykorzystanie parapetu jako przedłużenia blatu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w kuchni, ale także w pokoju jako biurko lub szafka na telewizor (parapet zintegrowany z zabudową meblową). Innym ciekawym sposobem jest stworzenie z parapetu kącika relaksu. Sprawdzi się to w przypadku szerokich i nisko zamontowanych parapetów. Takie siedzisko pod oknem można wyposażyć kocem i poduszkami lub specjalnymi nakładkami.

Podczas dobierania parapetu należy pamiętać, żeby pasował on do ogólnego wystroju wnętrza. Jeśli marzy Ci się remont i obecny styl parapetu odbiega od nowej wizji, możesz postawić na nakładki na parapet – zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na wymianę parapetu.

Parapet to istotny element wyposażenia wnętrz. Spełnia nie tylko estetyczne, ale i praktyczne funkcje. Teraz wiesz już, jak zamontować parapet wewnętrzny i możesz zdecydować, czy samodzielnie podejmiesz się tego zadania, czy jednak lepiej zlecić je firmie remontowej.