Przejdź do treści
do mycia okien

Mycie okien bez smug – praktyczne porady

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2020

Do sporadycznych domowych obowiązków wykonywanych parę razy w roku niewątpliwie można zaliczyć mycie okien. Czynność ta nie należy do ulubionych prac porządkowych pań domu przez sporą niewygodę i duży wkład w pracy nad tym, by efekt był zadowalający. Problemem zaprzątającym głowę w czasie czyszczenia okien jest powstawanie tak zwanych „mazów” na powierzchni szyby, co skłania do postawienia pytania jak i czym myć okna, żeby nie było smug?

Jak przygotować się do mycia okien?

Aby mycie było jak najbardziej efektowne i sprawne, należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do mycia okien. Sklepy z chemią gospodarczą posiadają szerokie zaplecze towarowe, oferujące płyny do mycia okien o różnych właściwościach – usuwające zabrudzenia, ekologiczne lub nabłyszczające. W zależności od preferencji, można użyć do tego zabiegu szmatki lub zainwestować w specjalistyczny sprzęt.

By ułatwić zadanie stworzone zostały profesjonalne myjki do mycia okien, zasilane najczęściej przez baterie. Taka inwestycja z pewnością usprawni pracę. Kolejnym etapem jest przygotowanie miejsca. Należy zdjąć firanki, które także można odświeżyć oraz rolety lub żaluzje – wszystko co uniemożliwia wygodny dostęp do szyb i ram okiennych. Przed przystąpieniem do czynności właściwej, powinno przetrzeć się z wszelkich zabrudzeń również parapety. Teraz można zaczynać!

Kiedy myć okna?

Oczywiste jest to, że podczas ulewy lub nawet lekkiej mżawki, nie warto przystępować do prac porządkowych, bo cały wysiłek pójdzie na marne. Podobnie zimą, za takie prace nie ma co zabierać się podczas mrozu i opadów śniegu. Uznaje się, że myć okna najlepiej podczas pogodnego dnia, kiedy nie ma na niebie dużej ilości słońca. Działanie promieni słonecznych powoduje powstawanie uciążliwych smug, gdyż myta szyba schnie szybko i nierównomiernie.

Dobranie odpowiedniej pory dnia także jest istotne. Inaczej myje się okna o ekspozycji zachodniej, dla których zabieg najlepiej przeprowadzić przed południem, a inaczej te od strony wschodniej, które należy myć po południu. Od strony południowej należy myć okna po godzinie szesnastej, natomiast te z widokiem na północ o dowolnej wybranej przez nas. Pewne jest jednak, że nawet przy dobrym rozplanowaniu czasu, takie porządki mogą zająć cały dzień.

Jak i dlaczego powstają smugi na oknach?

Działanie zostało podjęte, praca wykonana, a efekt wciąż niezadowalający, bo na szybie wyłania się irytująca smuga. Jak do tego doszło? Te uporczywe „mazy” wynikają z nieprawidłowości w myciu lub zastosowania nieodpowiedniego sprzętu. Szyby mają właściwość hydrofobową, co sprawia że ciężko jest je odpowiednio zmoczyć i umyć. Skutkuje to niedokładnym doczyszczeniem, brud nie znika, a rozmazuje się po powierzchni. Dzieje się tak najczęściej, gdy szyby są brudne lub zakurzone, a płyn do mycia okien nie rozpuszcza powstałych zabrudzeń. Smugi mogą powstawać także poprzez użycie starych, zniszczonych szmatek lub uszkodzonych ściągaczek. Na powstawanie nieestetycznych smug mają wpływ także wymieniane wyżej promienie słoneczne.

jak umyć okna

Czym najlepiej myć okna?

Jest wiele szkół, które podają różne praktyki dotyczące tego, czym najlepiej myć okna, by szyby były odpowiednio czyste, przejrzyste i błyszczące. Zastosowanie wybranej techniki i sprzętu zależy od stopnia zabrudzenia. Podstawowy zestaw do mycia okien powinien zawierać płyn myjący – zakupiony lub przygotowany samodzielnie oraz akcesoria – myjka lub szmatka do mycia okien, przydatna może okazać się ściągaczka oraz gąbka pomocna w czyszczeniu ram okiennych.

Zobacz także:  Jak przygotować się do zakupu nieruchomości od dewelopera? Poradnik dla kupujących

Ściereczki do mycia okien bez płynu

Okna z małą ilością zanieczyszczeń nie wymagają użycia dużej ilości płynu i wody, a możliwe jest nawet dokładne wyczyszczenie powierzchni bez użycia jakiegokolwiek środka myjącego. Takim rozwiązaniem jest wykorzystanie ścierek, które wykonane są w sposób umożliwiający umycie bez pozostawienia smug z użyciem samej wody. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu technologii materiału stworzonego z mikrowłókien o doskonałych właściwościach czyszczących. Takie ścierki dobrze chłoną wodę, usuwają brud nie pozostawiając smug i cząstek materiału na czyszczonych powierzchniach. Większość z nich jest wielokrotnego użytku.

Ściągaczka do mycia okien

Gadżet, który zdecydowanie odejmuje pracy podczas mycia okien to tak zwana ściągaczka. Koniec z wymachiwaniem ręką ze ścierką góra – dół w celu osuszenia powierzchni! Ten prosty przedmiot składa się z plastikowej rączki, która zakończona jest silikonową lub gumową nasadką, niektóre wyposażone są także w zbiornik wody.

Jak myć okna ściągaczką? Przede wszystkim należy umyć dokładnie powierzchnię i zadbać o to by była odpowiednio namoczona, w tym celu przyda się szmatka bądź gąbka. Następnie ściągaczkę należy docisnąć do szyby i zaczynając od górnego lewego rogu, przesunąć zdecydowanym, powolnym ruchem w dół szyby. Po każdym ruchu powinno się wytrzeć końcówkę ściągaczki, aby usunąć brud i wodę. Tym sposobem należy umyć całe okno.

Szczotka do mycia okien

Nie zawsze jest łatwy dostęp do okna, które czas umyć. Szyby znajdują się także w altanach lub na tyle wysoko, że umycie ich jest sporym wyzwaniem i wiąże się ze wspinaniem po drabinach lub rusztowaniach. Niektóre z nich są przez to zaniedbywane. Jak umyć bardzo brudne okna na wysokościach? Rozwiązaniem są szczotki, a konkretnie szczotki teleskopowe! Szczotki do takiego czyszczenia okien powstały z włosia, które nie porysuje ich powierzchni. Często wyposażone są w dyszę, przez którą może być rozpylana para lub woda z preparatem myjącym, przepływającym przez kij, do którego szczotka jest podłączona. Mycie na wysokościach nigdy nie było prostsze!

jak myć okna bez smug

Myjka do mycia okien

Niejedna Pani domu głowi się, czym myć okna tak, by lśniły, a praca była lekka i przyjemna. Istnieje urządzenie, które łączy w sobie te wszystkie cechy i oferuje jeszcze więcej. Mowa o myjce! Koniec z noszeniem wody w miskach i wiadrach, kupowaniem co chwilę nowej ścierki i mało wydajnego płynu – nastał czas innowacji mycia okien. Myjka do okien to tak naprawdę ulepszona wersja ściągaczki. Urządzenie zasilane jest akumulatorem, nie ma potrzeby więc męczenia się z plączącymi kablami, a forma ta zapewnia dużą mobilność. Taki system zasilania pozwala na wykorzystanie jej na niemal każdej powierzchni, niezależnie od kształtu lub kierunku, zgodnie z którym chce się myć.

Na rynku dostępne są różne myjki. Jednych działanie polega zasysaniu wody z środkiem myjącym, uprzednio nałożonej na powierzchnię szyby. Sposób ten nie powoduje zacieków. Inne wykorzystują funkcje zamiany wody w parę, która skutecznie usuwa zabrudzenia. Wyposażone są w końcówkę zakończoną gumą, która zbiera wodę z brudem i odprowadza do pojemnika, znajdującego się w trzonie rączki. Niektóre modele mają funkcję filtrowania takiej wody do ponownego użytku.

Zobacz także:  Wybieramy projekt, budujemy dom. Jakie procedury w trakcie realizacji inwestycji w 2023 roku?

Nie ma potrzeby przecierania lub polerowania szyb po wykonaniu takiego zabiegu – okna są równomiernie oczyszczone i osuszone, bez śladu smug. Ponadto taki sprzęt można także wykorzystać podczas mycia luster lub płytek! Do najważniejszych zalet należy oszczędność czasu oraz precyzja, a uzyskane efekty są niesamowite. Najlepsze myjki do okien zostały przedstawione w rankingu przez naszych specjalistów – https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-myjki-do-okien/.

Myjka ciśnieniowa do okien

Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które bez problemu upora się z doczyszczeniem niektórych powierzchni okien, którym ciężko podołać za pomocą rąk. Przy użytku domowym sprawdzi się ta zasilana elektrycznie. Jeśli brud jest stosunkowo uporczywy, a środki chemiczne nie pomagają, warto wykorzystać zwiększone ciśnienie wody, aby nasza praca przebiegła sprawniej i bez zbędnego wysiłku. Należy jednak pamiętać, że użycie takiego urządzenia, wiąże się z dużym wykorzystaniem wody i istnieje duża szansa na zachlapanie mieszkania. Jeśli temat myjek ciśnieniowych Cię zainteresował więcej szczegółów znajdziesz w tym artykule – https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-myjki-cisnieniowe/.

Płyn do mycia okien – domowy czy dedykowany?

W sklepach znajduje się duży wybór preparatów przeznaczonych do mycia szyb o zróżnicowanym składzie. Mówiąc o tym z pewnością myśl przywołuje specyficzny zapach, kojarzony z tą grupą produktów. Są także naturalne sposoby na to, by stworzyć domowy płyn do mycia okien. Który sprawdzi się bardziej?

Dedykowany płyn do mycia okien – na co zwrócić uwagę?

Na początku warto zwrócić uwagę na to, że są dwie kategorie takich preparatów – koncentraty i gotowe preparaty. Przy użytku domowym najlepiej sprawdzi się przygotowany już produkt, zamknięty najczęściej w butelce dopasowującej się do kształtu dłoni, z wygodnym atomizerem o funkcji natrysku bądź tworzenia piany. Wybór konsumenta powinien być prosty i zależny od jego oczekiwań, ciężko bowiem wśród takiej konkurencji wyróżnić jeden – bezkonkurencyjny produkt. Dostępne są płyny ekologiczne, zapachowe lub te niepozostawiające smug.

Domowe sposoby na płyn do mycia okien

Czy możliwe jest dokładne umycie okien bez smug płynem przygotowanym samodzielnie? Jak najbardziej tak! W trosce o środowisko, czas dowiedzieć się, co należy zmieszać, by cieszyć się blaskiem czystych szyb bez wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy.

Mycie okien octem

Mycie okien wykorzystujące użycie octu to banalne i skuteczne rozwiązanie, które w łatwy sposób przywraca szybom czystość i połysk – koniec z szarymi oknami w domu! Produkt ten ma właściwości nabłyszczające i jest stosunkowo tani. Bez obaw o nieprzyjemny zapach, unoszące się opary przy otwartym oknie szybko się rozchodzą. Jak myć okna octem? To bardzo proste. Wystarczy, że wymieszasz go z wodą w proporcji 1:1. Następnie wygodnie będzie, jeśli produkt znalazłby się w butelce z dozownikiem, jeśli jednak nie ma takiej w pobliżu też wszystko się uda. W pierwszej kolejności okno przetrzyj samą wodą, aby pozbyć się zabrudzeń, a następnie używając innej ścierki, namoczonej w przygotowanej mieszance dokładnie umyj ramy i szyby. Kolejno całość przetrzyj do sucha ręcznikiem papierowym lub czystą i suchą ścierką.

okna bez smug

Mycie okien płynem do naczyń

Płyn do naczyń świetnie sprawdzi się w przypadku mycia ram okiennych. Nie należy zapominać o porządnym doczyszczeniu tych elementów i najlepiej wykonać to na samym początku, jeszcze przed umyciem szyb. Niewielką ilość pieniącego płynu należy rozpuścić w misce z ciepłą wodą i dokładnie umyć ramy, a następnie przetrzeć do sucha z wykorzystaniem szmatki. Taka myjąca mikstura może posłużyć także, jako preparat przy pierwszym, właściwym myciu szyb z zabrudzeń.

Mycie okien sodą oczyszczoną

Jak dobrze umyć okna plastikowe? Z odpowiedzią przychodzi soda oczyszczona, która ma właściwości czyszczące oraz wybielające, świetnie sprawdzi się więc podczas pielęgnacji okien PCV. Wystarczy około 6 łyżek proszku rozpuścić w połowie litra wody i z pomocą miękkiej szczotki lub gąbki odmienić wygląd swoich okien.

Zobacz także:  Jak wyczyścić złoto?

Gliceryna do mycia okiennych

Dodanie do wody lub przygotowanego płynu myjącego kilku kropel gliceryny spowoduje, że zmniejszy się zdolność osiadania pyłków i kurzu na szybach. Taki zabieg zapobiegnie także tworzeniu się zacieków po opadach deszczu. Sama woda z gliceryną równie dobrze sprawdzi się przy myciu okien jak wyżej opisane preparaty. Produkt ten dostępny jest w aptece za około parę złotych.

Jak prawidłowo myć okna?

Aby szybko i sprawnie poradzić sobie z tą czynnością, warto się dobrze zorganizować. Gdy potrzebne akcesoria są przyszykowane, czas przystąpić do działań. Na pierwszy ogień idą ramy okienne. Pomału i dokładnie, przy pomocy szmatki lub gąbki należy rozprawić się z zalegającym brudem zarówno od strony wewnętrznej jak i z zewnątrz. Następnie czas na szyby i w zależności od wybranego rodzaju sprzętu myjącego, w pierwszej kolejności należy usunąć zabrudzenia właściwe. W kolejnym kroku można wykorzystać ściągaczkę i zadbać przy użyciu szmatki lub ręcznika papierowego o wypolerowanie szyb do sucha.

Jak myć ramy okienne?

W zależności od rodzaju materiału z jakiego wykonana została rama okienna wyróżnia się różne sposoby doprowadzania tych elementów do czystości.

  • Jak myć plastikowe ramy okienne? Należy zastosować delikatne detergenty, świetnie nada się woda z płynem do naczyń. Powierzchnia materiału, z którego są wykonane jest podatna na zarysowania i uszkodzenie, warto więc postawić na miękkie szmatki i gąbki.
  • Jak myć drewniane ramy okienne? Ten materiał źle reaguje na silnie czyszczące środki chemiczne, za wyjątkiem specjalistycznych z przeznaczeniem do powierzchni drewnianych. Sprawdzą się domowe płyny do mycia okien i delikatna ścierka, najlepiej bawełniana. Przy okazji mycia okien, warto zaimpregnować ramy, używając lakieru do drewna, by zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych.
  • Jak myć aluminiowe ramy okienne? Do pielęgnacji tego typu ram nada się miska z ciepłą wodą i mydłem lub płynem do naczyń. Niewymagane jest stosowanie specjalistycznych środków lub akcesoriów, wystarczy umyć ramę z zabrudzeń, a następnie przetrzeć czystą ścierką.

Jak wyczyścić uszczelki?

Uszczelki są elementem wrażliwym na zmienne temperatury. Z tego względu podczas pielęgnacji nie można pominąć pielęgnacji także tego elementu. Do wymycia uszczelek używamy tego samego płynu, co do mycia okien. Ważne jest, aby dokładnie wyczyścić we wszystkich kącikach i szczelinach. W niektórych sklepach można znaleźć preparaty dedykowane tego rodzaju częściom.

Jak usunąć smugi z szyb?

W celu usunięcia smugi, która powstała w czasie mycia okien należy sięgnąć po ściereczkę z mikrofibry. Ścierką zwilżoną delikatnie wodą lub wodą z dodatkiem z gliceryny należy przetrzeć okno wykonując ruchy od góry do dołu. Następnie suchą stroną materiału należy powtórzyć działanie, tym razem prowadząc ruch od dołu do góry. Szyba musi być sucha, a taki sposób to gwarancja na czyste okno bez smugi!

Czym polerować okna?

Do polerowania okien należy użyć bardzo miękkich szmatek, idealnie nadadzą się te z mikrowłókien, jak np. ścierka z mikrofibry. Można je stosować zarówno z wykorzystaniem wody oraz na sucho. Okna można nabłyszczyć też poprzez wykorzystanie przedmiotów domowego użytku. Świetnie sprawdzą się gazety, ponieważ farba drukarska ma właściwości nabłyszczające, a także przy oknach plastikowych – nylonowe rajstopy, dzięki którym bez problemu pozbędziesz się matowej powierzchni – to czas na błysk zarówno na oknach, jak i w oku, które cieszy się z wykonanej pracy!