Przejdź do treści
pralka w kuchni

Pralka w kuchni – poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2021

Pralkę można umieścić nie tylko w łazience, mówi o tym nawet polskie prawo. Sprawdź, które pomieszczenie warto przeznaczyć na domową pralnię, aby w łazience zaoszczędzić wolne miejsce na meble, które będą tam bardziej funkcjonalne. Pralka w kuchni to świetne rozwiązanie szczególnie w małych mieszkaniach – ale czy na pewno tylko wtedy? Poznaj wady i zalety pralek w kuchennej zabudowie!

Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Pralka w kuchni to świetne rozwiązanie, jeśli mamy małą łazienkę. Zalety jednak nie kończą się jedynie na tym. Pralkę do zabudowy można dopasować do aranżacji przestrzeni kuchennej – pozwala na to mnogość modeli, spośród których można obecnie wybierać w sklepach z AGD. Umieszczenie pralki w kuchni zamiast w łazience pozwala też na zgrupowanie wszystkich najważniejszych sprzętów domowych w jednym miejscu. Mamy wtedy możliwość przypilnowania prania i gotowania w tym samym momencie.

pralka w zabudowie w kuchni

Dlaczego pralka w kuchni to dobry pomysł?

Kwestię zabudowy pralki w kuchni najlepiej zaplanować już na etapie projektowania mieszkania. Pozwoli to na odpowiednie podłączenie odpływu wody i ścieków. Co więcej, pralka i zmywarka w kuchni mogą być podłączone do jednego odpływu. Trzeba umieścić oba urządzenia obok siebie, a najlepiej, aby w pobliżu znajdował się też zlew. To on stanowi główną część systemu wodno-kanalizacyjnego.

Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie zlewu między zabudowanymi urządzeniami. Uwaga! Trzeba zostawić około 1,5 metra odległości między ścianami obu sprzętów. Pralka pod blatem w kuchni tworzy też dodatkową przestrzeń w małej łazience – można ją wykorzystać jako miejsce na ogromną wannę, idealną do weekendowego relaksu. Plusem na pewno jest też to, że wszystkie najważniejsze domowe urządzenia będą znajdowały się w jednym miejscu. Podczas wstawiania prania można pilnować gotującej się zupy, bez potrzeby biegania z jednego pomieszczenia do drugiego.

Kuchnia to też świetne miejsce na zamontowanie szaf, które będą wpisywały się we wcześniejsze pomysły dotyczące aranżacji wnętrza. Pralka pod blatem w kuchni może być schowana w eleganckiej szafie, która będzie częścią pewnej całości i nie będzie wyróżniała się na tle innych mebli.

Jakie są wady posiadania kuchni z pralką?

Umieszczenie pralki w kuchni wiążę się również z pewnymi niedogodnościami. Głównym problemem może się okazać oddzielenie prania od części kuchni, w której przygotowuje się posiłki. Okruszki jedzenia mogą wpaść między brudne części garderoby, które potem zostaną wrzucone do pralki.

W przypadku większych okruchów, wyjęcie ich z bębna może być proste, mniejsze resztki jedzenia mogą okazać się niemożliwe do wyciągnięcia. Kłopotliwe może być też trzymanie brudnej odzieży wśród artykułów spożywczych. Umieszczenie pralki wśród mebli kuchennych okazuje się więc niehigieniczne. Należy wziąć również pod uwagę kwestię estetyczną. Pralka w zabudowie kuchni znacząco wpłynie na wygląd wnętrza. Niektóre modele pralek podczas wirowania działają bardzo głośno, te w zabudowie są nieco wyciszone przez ściany mebli.

Warto się zastanowić, czy taki hałas dobiegający z kuchni, nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu codziennych czynności. Trzeba zwrócić uwagę na liczbę decybeli, jakie wytwarza urządzenie. Pralka może być uznana za cichą, jeśli wydaje dźwięki o wartości poniżej 55 decybeli podczas normalnego trybu prania oraz około 70 decybeli podczas wirowania. Jeśli mieszkanie nie ma osobnej kuchni, a jedynie aneks, warto zastanowić się nad zmianą lokalizacji pralki lub wybrać cichy model, który tłumi drgania.

Pralka w kuchni – podstawowe zasady i ograniczenia

Zabudowanie pralki w kuchni powinno być poprzedzone konkretnym planem, aby bez przeszkód postawić ją wśród innych mebli kuchennych. Należy rozpocząć od znalezienia miejsca, które zapewni swobodne otwieranie drzwiczek sprzętu, ale też umożliwi zachowanie około 10 centymetrów odległości między ścianą a urządzeniem.

Pralkę należy podłączyć do prądu, zatem trzeba znaleźć takie miejsce, które umożliwi połączenie z gniazdkiem. To niezwykle istotna sprawa, jednak zdarza się, że dekoratorzy o tym zapominają. Mówi się, że gniazdko powinno znajdować się nie dalej niż 1,5 metra od pralki. Taką długość mają zazwyczaj kable elektryczne – warto jednak zawsze dokładnie sprawdzić, jak będzie w przypadku wybranego przez nas modelu.

Kolejnym ważnym krokiem podczas zabudowy pralki jest wypoziomowanie jej. Przyda się do tego narzędzie nazywane poziomicą. Ustawienie pralki można natomiast regulować za pomocą nóżek. Jeśli poprawnie wypoziomujemy pralkę, zredukujemy wytwarzane przez nią hałasy i drgania.

Kuchnia z pralką a przepisy prawne

Do 2017 roku posiadanie pralki w kuchni było nielegalne! Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku sugerowało, że jedynym możliwy miejscem na pralkę jest łazienka. Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 1 stycznia 2018 roku – od tego czasu zabudowa pralki w kuchni jest całkowicie zgodna z prawem i nie wywołuje sprzecznych uzasadnień. Nowelizacja ustawy zawierała też mnóstwo innych reguł, które dotyczyły na przykład możliwości utworzenia aneksu kuchennego w kawalerce czy zlikwidowania przymusowej odległości między budynkiem a miejscami postojowym dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak zabudować pralkę w kuchni?

Istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań, jak estetycznie zabudować pralkę w kuchni. W każdym można odnaleźć wady i zalety, najważniejsze jednak aby pralka była funkcjonalna i dopasowana do potrzeb użytkownika. Kiedy poznasz wszystkie możliwości, łazienka nigdy więcej nie stanie się miejscem na Twoją pralkę. Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Pralka pod blatem w kuchni – jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim pralka musi otwierać się od frontu, nie będzie miejsca na to, aby wkładać ciuchy od góry, ze względu na blat, który stanowi część zabudowy. Taki model pralki ma też zazwyczaj większy bęben. Kolejną ważną kwestią jest wentylacja. Należy umożliwić odpowiednią cyrkulację powietrza nie tylko pralkom, ale też innym urządzeniom z kategorii AGD.

najlepsza myjka do okien

Ranking myjek do okien

Sprawdź nasz ranking najlepszych myjek do okien w 2024 roku!

Pralka pod piekarnikiem – zdarza się, że pralka jest za duża i nie da się poświęcić dla niej miejsca pod blatem kuchennym. Zamiast kupowania pralki pod zabudowę, można przemyśleć inne rozwiązanie, jakim jest ustawienie pralki pod piekarnikiem. Najlepiej sprawdzi się w tym pralka wolnostojąca, którą można ustawić w dowolnym miejscu, o ile zapewni się jej odpowiedni przepływ wody. W kuchni o mniejszych rozmiarach świetnie sprawdzi się wsunięcie pralki pod piekarnik. Nie zaszkodzi to też aranżacji kuchennej!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki do zabudowy w kuchni?

Jedną z najważniejszych decyzji podczas dekorowania wnętrza jest wybór urządzeń AGD. Kuchnia jest centralnym miejscem każdego mieszkania. Praktyczność, wytrzymałość oraz estetyczny wygląd to tylko jedne z wielu cech, którymi powinny odznaczać się urządzenia o przeznaczeniu kuchennym. Wiele osób coraz częściej rezygnuje z łazienki jako miejsca na pranie.

Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie pralki pod zabudowę w kuchni, zaplanujmy kilka rzeczy, które ułatwią codzienne życie. Pierwszą istotną cechą jest ładowność. Dla rodziny z dziećmi najlepszym wyborem będzie pralka, której ładowność wynosi osiem kilogramów, natomiast dla osoby, który samodzielnie tworzy gospodarstwo domowe, w zupełności wystarczy pięć lub sześć kilogramów ładowności. Warto zastanowić się też, jaka wielkość pralki będzie odpowiednia. Głębokość powinna zależeć od indywidualnych możliwości.

Ogromny sprzęt AGD w dość małej kuchni może wpłynąć źle nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale też na komfort korzystania z urządzeń. To jak będzie wyglądała pralka w kuchni, jest w dużej mierze zdeterminowane przez meble. Przed zakupem sprzętów AGD do kuchni, warto zmierzyć blaty i szafki, aby mieć pewność, że wielkość urządzenia będzie odpowiednia. Wszystkie aspekty są ważne też podczas trzymania pralki w łazience.

zabudowa pralki w kuchni

Jeśli nie kuchnia ani łazienka, to gdzie?

Najlepszym rozwiązaniem na ustawienie pralki w mieszkaniu jest zagospodarowanie osobnej przestrzeni, które będzie pełniło funkcję pralni. Można wtedy urządzić zarówno kuchnię, jak i łazienkę bez konieczności kombinowania, jak wstawić niepasującą pralkę. Miejsca w łazience oraz w kuchni będzie można wtedy wykorzystać do innych rzeczy.

Zalety posiadania osobnego pomieszczenia to przede wszystkim możliwość ustawienia zarówno pralki, jak i suszarki obok siebie. Brudne lub mokre pranie będzie trzymane w jednym miejscu, co pozwoli na zachowanie wysokiej higieny. Takie pomieszczenie może mieścić również deskę do prasowania i żelazko, aby od razu po wysuszeniu móc zebrane pranie wyprasować. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie również w przypadku posiadania kilku pralek. Zamiast wstawiania jednej z nich do łazienki, a drugiej do zabudowy w kuchni, można przeznaczyć osobną przestrzeń na pranie i nie przejmować się żadnymi niedogodnościami.