Przejdź do treści
styl skandynawski

Co to jest styl skandynawski i czym się charakteryzuje?

Skandynawski design powstał w latach 50. w krajach skandynawskich: Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Jest to ruch charakteryzujący się minimalizmem, prostotą i funkcjonalnością. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów we wnętrzarstwie. Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? 

Jaka jest historia stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski zyskał sławę ponad 100 lat temu, i do tej pory, choć ewoluował, zachwyca swoją prostotą i funkcjonalnością. Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski wywodzi się z północy Europy.

W 1857 roku, w stolicy Szwecji, w Sztokholmie urodził się Carl Larsson, który uważany jest za prekursora stylu skandynawskiego. Propagował go w swoich obrazach poprzez ukazanie wnętrz pełnych światła i kolorów. Inspiracją dla malarza był jego własny dom rodzinny pełny spokoju i harmonii, który w znacząco wyróżniał się na tle ówcześnie panującego sposobu aranżacji wnętrz.

Styl skandynawskiego wzornictwa zaczął pojawiać się w latach trzydziestych w Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Był odpowiedzią na panująca wówczas sytuację ekonomiczną i gospodarczą. Minimalistyczna filozofia podkreślała proste linie i projekty inspirowane naturą. Styl promował piękno i jakość oraz zrównoważone produkty, które miały być przystępne cenowo i łatwo dostępne. Skandynawski design odegrał ważną rolę i wpłynął na zasady projektowania w Europie i Ameryce Północnej. Najsłynniejszymi projektantami  byli m.in. Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Verner Panton i Hans J. Wegner.

Styl skandynawski – główne cechy i charakterystyka

Głównymi cechami stylu skandynawskiego jest aranżowanie funkcjonalnych rozwiązań, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów. Ważne jest optyczne powiększenie przestrzeni mieszkania poprzez zastosowanie minimalistycznego wystroju i jasnej kolorystyki. Kwintesencja skandynawskiego podejścia jest ograniczenia ilość mebli i ich jak najbardziej użytkowe zastosowanie.

Styl skandynawski – kolory

Kolorystyka wnętrz skandynawskich nie jest przypadkowa. Skandynawowie są z natury praktyczni, więc wnętrza muszą przede wszystkim być oszczędne, a to oznacza że kolory aranżacji powinny być jasne. Styl skandynawski i wszystkie jego odmiany mają wspólną bazę kolorystyczną – przede wszystkim króluje biel. Charakterystyczną cechą tego stylu jest światło, a kolor biały najlepiej je odbija i eksponuje. Sprowadza się to do białych ścian, sufitu i mebli w kolorze jasnego drewna.

Przy bogatej ofercie rynkowej rozmaitych farb w stylu skandynawskim pojawiają się również inne kolory, które wciąż wpisują się w jasną stronę palety tj. delikatna szarość, beż, écru i inne kremowe warianty, na które można sobie pozwolić bez zbytniego oddalania się od pierwotnych wzorców (o ile są bardzo delikatne). Ważne jest aby wnętrza były jak najbardziej rozjaśnione, co uzyskuje się także poprzez rezygnacji z firan i zasłon oraz okiennych ozdób. Dzięki temu wnętrza skandynawskie odznaczają się harmonią i świeżością.

dom w stylu skandynawskim

Wzory skandynawskie

Skandynawskie wzornictwo ściśle łączy się z ekologią i przywiązaniem do natury. Jego przedstawiciele podchodzą do środowiska z ogromnym poszanowaniem zarówno na etapie koncepcji, jak i w samym procesie produkcji. Wykorzystują piękno kryjące się w materiałach i robią to z niesamowitą rozwagą.

Dużą różnorodność wzorów zapewniają tapety, które mogą stać się dobrą alternatywą dla monotonnej białej ściany. Obecnie w sklepach dostać można tapety określane jako skandynawskie, utrzymane w odpowiedniej kolorystyce i wyróżniające się ciekawym wzornictwem. Często zdobią je motywy geometryczne lub roślinne. To doskonały sposób na ożywienie aranżacji w stylu skandynawskim, który jednocześnie świetnie się w niego wpasowuje. Typowym wzorem dla tego trendu jest również naturalna cegła lub jej imitacja np. w postaci tapety z odpowiednim nadrukiem. Prawdziwy bielony surowiec w dzisiejszym, nowoczesnym budownictwie raczej nie występuje dlatego też taki akcent najczęściej zastępuje naturalną cegłę.

Materiały i tkaniny stylu skandynawskiego

Pomieszczenia aranżowane w stylu skandynawskim maja przyjazny i ciepły charakter. Zamiłowanie do naturalnych materiałów, tkanin i dodatków jest dużą zasługa tej równowagi. Popularne są pledy o grubym splocie, ciepłe wełniane narzuty oraz bawełna i len, które nadają aranżacją przytulny klimat. Sięgając po naturalne materiały takie jak skóra, drewno czy konopie skandynawscy twórcy próbują uczynić design bardziej przyjaznym człowiekowi. Jedną z ich głównych idei była demokratyzacja designu. Wcielali ją w życie poprzez obniżenie cen produkowanych dóbr. Udało im się osiągnąć to m.in. dzięki produkcji masowej. Miłość do natury wyraża się np. dzięki zastosowaniu na podłodze długich drewnianych desek o wyrazistych słojach. Drewno stosowane do produkcji mebli to przede wszystkim brzoza, jesion i sosna – wszystkie w jasnych odcieniach.

Oprócz drewnianych mebli często pojawiają się też tapicerowane. Centrum salonu w stylu skandynawskim stanowiła będzie subtelna sofa, najlepiej na drewnianych nóżkach, które dodadzą jej lekkości. Styl ten czerpie również z innych nurtów, dlatego w niektórych aranżacjach spotkać można antyki albo meble z palet, które doskonale wpisują się w ekologiczne wartości – ekologia nie musi ograniczać się do sortowania odpadów. Balans pomiędzy funkcjonalnym i przestronnym, a przytulnym i rodzinnym wnętrzem jest w stylu skandynawskim najważniejszy.

Dodatki skandynawskie

Urozmaicenia kolorystyczne w tym stylu zapewniają skandynawskie dodatki. Mają one za zadanie zaakcentować nieco surowe wnętrze i pozwalają stworzyć odpowiednią, domową atmosferę. Połączenie białych lub jasnych mebli z kolorową sofą i skandynawskimi dodatkami mocno podkreśli indywidualny i wyjątkowy charakter przestrzeni. Istotne jest jednak aby nie przeładować wnętrza dodatkami czy zbędnym wyposażeniem – ich nadmiar kłóci się z głównymi założeniami stylu skandynawskiego jakimi są funkcjonalność, praktyczność i minimalizm.

Kwintesencje stylu skandynawskiego stanowi delikatna, prosta i nienarzucająca się dekoracja wnętrza. To właśnie w nich wprowadzić można mocny akcent kolorystyczny taki jak intensywny żółty, czerwony, kobaltowy, czarny itd. Kolory pojawiają się również w sztuce jako obrazy, plakaty czy zdjęcia. Dużą rolę w dekorowaniu pomieszczenie odrywa jego oświetlenie. To właśnie za pomocą światła można wydobyć wszystkie mocne strony wnętrza – odpowiednio dobrane oprawy dodają mieszkaniu charakteru.

Styl skandynawski pozwala na łączenie klasycznych i prostych form z nowoczesnym designem. Lampy skandynawskie to przede wszystkim miękkie linie i okrągłe formy połączone z drewnianymi, stalowymi lub kamiennymi dodatkami. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie świec, które wprowadzają do wnętrza więcej ciepła i jako dodatek mogą podkreślać jego charakter.

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Skandynawski styl bije rekordy popularności, a wnętrza zaaranżowane właśnie w tym stylu to marzenie wielu osób. Łatwo je zrealizować dzięki dużej dostępności mebli, materiałów czy dodatków. Na początku warto zapoznać się z ogólnymi zasadami, głównymi cechami i charakterystyką stylu skandynawskiego, aby móc dobrze zaplanować projekt swojej przestrzeni. Kolory ścian, sufitu, a także mebli to podstawowe elementy, które na początkowym etapie aranżacji odgrywają kluczową rolę.

Popularność stylu świadczy o tym, że osoby urządzające mieszkania zadowolone są z rozwiązań, jakie on oferuje. Jego siła jest funkcjonalność i prostota, a dużą rolę odgrywa nacisk na jakość, nie ilość. Wbrew pozorom wnętrze urządzone w stylu skandynawskim wcale nie jest surowe i ubogie, wręcz przeciwnie, dzięki drewnianym akcentom i kolorowym dodatkom staje się przytulne i ekskluzywne. Warto eksperymentować i zmieniać pomieszczenie wedle własnych reguł, a skandynawski styl potraktować jako sprawdzoną bazę. Wnętrza mieszkania powinny przede wszystkim odpowiadać domownikom, którzy muszą czuć się w nich dobrze.

Salon w stylu skandynawskim

Urządzając salon w stylu skandynawskim należy pamiętać, że to przede wszystkim minimalizm, prostota, naturalne materiały i jasne kolory sprawią, że będzie on ciepły i przytulny. Choć styl ten kojarzony jest z chłodem północy, przełamać go mogą nie tylko kolorystyczne akcenty czy tkaniny o różnych fakturach, ale również meble. Salon skandynawski będzie nie tylko przestronny ale i funkcjonalny. Aby utrzymać spójność aranżacji wystarczy skupić się na odpowiednich barwach tj. szarościach, bielach, brązach, ale i czerwieniach. Kolor czerwony, choć nie jest w pierwszej kolejności kojarzony z motywem przewodnim, to można go spotkać w skandynawskich aranżacjach. Pojawia się w dodatkach, czy dekoracjach uzupełniających meble. 

Im dalej na północ, tym krótszy dzień i tym większa potrzeba odpowiedniego oświetlenia. W zaciszu skandynawskich domków szuka się przede wszystkim źródeł światła – świeczki na parapecie, trzaskający w kominku ogień, ręcznie wykonane latarenki i wiele lamp, których zadaniem jest oświetlić nawet najciemniejszy kąt. Oświetlenie jest ważne, więc projektując salon skandynawski należy pamiętać o rozmaitych geometrycznych lampach wiszących, ściennych i stojących. Dodają one ciepła i klimatu.

Domową atmosferę osiągnąć można, gdy do surowych, naturalnych materiałów doda się miękkie dodatki takie jak koce o grubym splocie czy kremowe, puchate dywaniki z owczej skóry. Nie można zapomnieć o zieleni – Skandynawia pełna jest zapierających dech w piersiach krajobrazów, które przenieść można do salonu na plakatach lub za pomocą roślin doniczkowych.

Meble w stylu skandynawskim do salonu odzwierciedlają jego charakter – mają być proste, lekkie, bezpretensjonalne i najlepiej jasne. Skandynawowie mają słabość do drewnianych elementów, w centrum zainteresowania stoją m.in. brzoza, świerk, jasny buk i sosna. Świetnie sprawdzą się dodatki jak podwieszany fotel, czy wiklinowe krzesła. Wybierając meble nie można zapomnieć o prostocie i minimalizmie. Mniej znaczy więcej, dlatego warto zastanowić się, które meble będą najbardziej funkcjonalne i niezbędne. 

salon w stylu skandynawskim

Choć styl skandynawski uwielbia przestrzeń, niech nie będzie to zniechęcające jeśli planuje się aranżację małego salonu w bloku. Wręcz przeciwnie, dzięki zastosowaniu jasnych barw nawet mała powierzchnia zyska optyczne powiększenie. Pokój w stylu skandynawskim zaprojektować należy z uwzględnieniem wszystkich powyższych zasad – nie zaburzy to proporcji pomieszczenia, tylko wydobędzie z niewielkich gabarytów wszystko to, co najlepsze. W niewielkim salonie sprawdzi się wielofunkcyjna kanapa modułowa lub rozkładana. Użytkowość i proste formy sprawdzą się w każdej przestrzeni, bez względu na jej metraż. 

Sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia w skandynawskim stylu musi być przede wszystkim funkcjonalną i dobrze przemyślaną przestrzenią. Należy zadbać o to, by wszystko miało swoje miejsce. Ład aranżacyjny oraz prostota to najlepsze połączenie z delikatnymi, jasnymi barwami, dlatego też warto ograniczyć liczbę zbędnych detali czy dekoracji. Ściany sypialni w stylu skandynawskim powinny być jasne, choć ciekawym rozwiązaniem na przełamanie bieli może być zastosowanie tapety na jednej ze ścian z motywami roślinnymi. Naturalność wystroju podkreśli również podłoga wykonana z jasnego drewna. Wbrew pozorom sypialnia w stylu skandynawskim to dobre miejsce na czerń – oczywiście w detalach, takich jak ramki na zdjęcia, drobne dekoracje czy ramy mniejszych mebli. 

W sypialni najważniejszy mebel to zdecydowanie łóżko. Idealnym rozwiązaniem będzie model wykonany z drewna lub innego naturalnego materiału. Ciekawym pomysłem może być również konstrukcja wykonana z kutego metalu przemalowana na biało. Zagłówek nie jest elementem obowiązkowym lecz decydując się na niego warto wybrać taki, który pozbawiony jest zbędnych przeszyć i dodatków. W sypialniach w stylu skandynawskim spotkać można także łóżka zrobione z palet lub pomieszczenia, w których łóżko ogranicza się do materaca położonego bezpośrednio na podłodze. 

Do łóżka warto dobrać stoliki nocne, najlepiej o lekkich, delikatnych formach. Rozważyć warto umieszczenie lustra, ponieważ posiada ono wysoce cienione właściwości optycznego powiększania przestrzeni. Nie ważne czy będzie to lustro wiszące nad toaletką, lustro oparte o ścianę czy też lustro wbudowane w drzwi szafy, każde lustro jest dobrym pomysłem dla sypialni. Aranżując sypialnie dobierać należy meble, które nie przytłoczą pomieszczenia, ale będą funkcjonalne i praktyczne.

Ważną rolę w aranżacji wnętrza sypialni odgrywają ciepłe dodatki. W tym celu stosuje się liczne, miękkie poduszki o delikatnych kolorach i wzorach, które sprawiają, że sypialnia staje się bardziej przytulna. Popularne są pledy o grubym splocie, futrzane narzuty, kolorowe poduchy i pościel pasująca do całości. Ciekawym elementem są również puchate dywaniki ulokowane tuż przy łóżku. 

Styl skandynawski – kuchnia

Estetyka północy zaczyna przechodzić do kanonu. Białe wnętrza wykończone drewnem, urządzone w minimalistyczny sposób niezmiennie królują w mieszkaniach na całym świecie. Dużym uznaniem skandynawski styl cieszy się w aranżacji kuchni. W myśl tej estetyki wnętrze powinno być urządzone w sposób funkcjonalny, prosty i czytelny – właśnie tego zazwyczaj oczekuje się od kuchennego pomieszczenia. 

Skandynawska kuchnia dobrze czuje się w bieli, ale pasują do niej również inne, delikatne odcienie szarości czy beże. Chłód tych odcieni przełamują kolorowe akcenty, nie należy jednak z nimi przesadzać. Praktycznymi dodatkami, które nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter mogą być zioła w pięknych doniczkach ustawione na parapecie, bukiet świeżych kwiatów, czy naczynia w pastelowych odcieniach. 

Meble w kuchni skandynawskiej powinny być funkcjonalne w użytkowaniu i estetyczne z wyglądu. Lekkie konstrukcje z drewna, szafki z białymi frontami, drewniany stół – to wszystko idealnie wpisze się w skandynawski wystrój wnętrza. Dobrym rozwiązaniem przy aranżacji kuchni jest zamówienie mebli na wymiar, pozwoli to na indywidualne dopasowanie ich wyglądu i wymiaru do wymarzonego wnętrza. 

Projektując kuchnię w stylu skandynawskim nie można zapomnieć o niezwykle istotnym elemencie jakim jest oświetlenie, które pełni bardzo ważną rolę w całej aranżacji. Jego zadaniem jest maksymalne rozjaśnienie pomieszczenia, dlatego kuchnia w stylu skandynawskim musi być wyposażona w lampę centralną i mniejsze punkty świetlne. 

styl skandynawski kuchnia

Aby kuchnia w stylu skandynawskim w bloku nie była nudna można zastosować geometryczne detale np. wypełniając ścianę płytkami w kształcie prostokątów, kwadratów lub rombów. Motyw ten zastosować można również na tekstyliach takich jak zasłony czy dywany. Dzięki nim kuchnia nabierze nowego wymiaru. Atrakcyjnie wygląda mocny kontrast bieli z czernią, granatem lub szarością. 

Jak oświetlić skandynawskie wnętrza?

Styl skandynawski we wnętrzach to przede wszystkim komfort i urokliwa prostota. Nieskomplikowane formy, naturalne materiały, uniwersalne kolory i odpowiednie oświetlenie są złotym środkiem na efektywne i przejrzyste wnętrze skandynawskie. Oświetlenie pełni nie tylko praktyczną rolę, ale również jest bardzo ważnym elementem dekoracyjnym, które wprowadza do pomieszczenia niezwykłą aurę i atmosferę. Dodatkowym atutem skandynawskiego oświetlenia jest to, że pasuje niemal do każdego wnętrza urządzonego w dowolnym stylu. 

Lampy w stylu skandynawskim charakteryzują się w dużej mierze czystym designem, uniwersalną kolorystyką taką jak biel, szarość czy czerń. Wykonane są z naturalnych materiałów jak drewno, metal, szkło, miedź lub beton. Idealnie komponują się z minimalistycznymi wnętrzami skandynawskiego stylu. 

Jakie lampy wybrać do salonu w stylu skandynawskim? 

Salon jest integralną częścią każdego domu, to w nim zazwyczaj spędza się najwięcej czasu. Jest to wielofunkcyjne pomieszczenie i dlatego też wymaga przemyślanej aranżacji świetlnej. W salonie gości się rodzinę i przyjaciół, ogląda się filmy, czyta książki i odpoczywa. Aby odpowiednio oświetlić to pomieszczenie należy użyć kilku rodzajów lamp.

Nie zapominając oczywiście o oświetleniu sufitowym, ściennym czy podłogowym. W salonie urządzonym w stylu skandynawskim idealnie prezentuje się lampa wisząca z papierowym abażurem. Charakterystyczną cechą dla tego typu oświetlenia są również oprawy z nieosłoniętymi żarówkami swobodnie zwisającymi na kablu. Niezbędne jest również dodatkowe oświetlenie takie jak lampy podłogowe lub kinkiety ścienne. Popularne są trójnożne lampy podłogowe – takie modele charakteryzują się praktycznością, ponieważ istnieje możliwość ich łatwej regulacji i dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Skandynawska sypialnia – jakie lampy wybrać? 

W sypialni ważne jest nastrojowe, niezbyt mocne oświetlenie dodatkowe. Może nim być lampa podłogowa z tkaninowym kloszem i drewnianą podstawą lub usytuowana na nocnej szafce lampka stołowa. Dobrym rozwiązaniem jest również lampa mocowana do ściany, najlepiej z regulowanym ramieniem co umożliwi skierowanie światła w dowolnym kierunku. 

Oświetlenie do kuchni w stylu skandynawskim

Do kuchni lub nad stół jadalny idealnym rozwiązaniem są metalowe i geometryczne klosze. Bardzo dobry efekt osiągają rozmieszczone po kilka sztuk w rzędzie. Efekt aranżacji świetlnej kuchni wzmacniają również lampy podłogowe i stołowe.

Dla kogo są rozwiązania w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski polubią szczególnie Ci, którzy cenią harmonię i spokój. Jasne pomieszczenia dodają energii nawet w pochmurny dzień. Skandynawski styl to przede wszystkim przyjazne, wygodne i ponadczasowe wnętrza. Mają niepowtarzalny urok i nie podążają za coraz nowszymi trendami. Takie podejście sprawdza się doskonale zarówno na dużym metrażu, jak i na niewielkiej przestrzeni. Rozwiązania w tym stylu sprawdzą się u tych, którzy cenią prostotę, ekologiczne rozwiązania i oszczędność formy.