Przejdź do treści
sufit podwieszany

Jak zamontować sufit podwieszany? Krok po kroku – montaż

Podwieszany sufit w salonie, kuchni czy łazience to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne nadające wnętrzom oryginalnego charakteru i klimatu. Jedno- lub wielopoziomowa konstrukcja ukrywa mankamenty oryginalnego sufitu, a także chowa nieestetyczne elementy instalacji. Nowoczesny sufit podwieszany można wyposażyć w LEDy, które pięknie i równomiernie oświetlą każde wnętrze. Dowiedz się, jak zamontować sufit podwieszany krok po kroku!

Sufit podwieszany – co to takiego?

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja, którą montuje się poniżej stropu, czyli pod sufitem właściwym. Do wykonania takiego sufitu używa się aluminiowych profilów, wieszaków oraz głównego budulca, którym zazwyczaj są płyty gipsowo-kartonowe. Konstrukcję sufitu podwieszanego można też stworzyć z płyt gipsowych, drewnianych, mineralnych czy nawet metalowych. Materiały te cieszą się jednak znacznie mniejszą popularnością ze względu na wyższą cenę lub trudniejszą obróbkę.

Definiując omawianą konstrukcję, należy też zwrócić uwagę na to, jakie formy może przyjąć sufit podwieszany. Konstrukcja sufitu może być jedno- lub wielopoziomowa. Jednopoziomowa konstrukcja jest łatwa w wykonaniu, ale przy drugim typie zabudowy można bardziej poeksperymentować w zakresie formy. Wielopoziomowy sufit podwieszany może przyjąć kształt wysepki, łuku czy innego fantazyjnego wzoru.

Sufit podwieszany co to

Podwieszany sufit – dlaczego możemy go potrzebować?

Podwieszany sufit to rozwiązanie, które ma wiele zalet w zakresie dekoracyjnym oraz użytkowym. Kwestia estetyki wynika z tego, że podwieszany sufit jest w stanie zasłonić przewody i elementy instalacji. Dzięki temu nie trzeba więc skuwać sufitu oraz chować kabli do jego wnętrza. Dodatkowo podwieszana konstrukcja może zamaskować niedoskonałości właściwego sufitu, który jest nierówny lub nadszarpnięty zębem czasu. Oprócz kwestii technicznych o estetykę wnętrza dba też sama konstrukcja sufitu. Podwieszany strop różnicuje poziomy wnętrza, zagospodarowuje tradycyjnie pustą przestrzeń sufitową i wprowadza nutę dekoracyjności.

Zobacz także:  Opinie o produktach firmy Nice

Do zalet podwieszanego sufitu należy zaliczyć również jego właściwości izolacyjne. Podwieszany sufit można wyposażyć w płyty wyciszające, które zapewnią wygłuszenie akustyczne i zminimalizują słyszalność hałasów z mieszkania znajdującego się piętro wyżej. Montując podwieszany sufit, można również uzupełnić jego konstrukcję wełną docieplającą. Zadba ona o ograniczenie strat ciepła i zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

Zobacz także: Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na rusztowaniach dla majsterkowiczów

Sufit podwieszany LED

Tradycyjny sufit składa się z pustej powierzchni i umieszczonej na niej lampy. W przypadku sufitu podwieszanego schemat ten można przełamać i sprawić, że całość będzie wyglądać bardziej nowocześnie oraz oryginalnie. W podwieszanym suficie można zamontować lampy z wpuszczaną oprawą albo taśmy, listwy lub tuby LED.

Podwieszany sufit LED to rozwiązanie estetyczne oraz praktyczne. Wbudowanie i ukrycie LEDów w suficie umożliwia równomierne rozmieszczenie źródeł światła w każdym wnętrzu. Podwieszany sufit LED sprawdzi się zarówno w dużych pomieszczeniach, gdzie trzeba oświetlić odległe od siebie kąty, jak i w trudnych do aranżacji, czyli małych lub podłużnych obszarach (np. w przedpokoju czy też łazience).

Sufit podwieszany z LEDami

Sufit podwieszany salon LED

Nowoczesny sufit podwieszany w salonie to rozwiązanie, które może nadać wnętrzu nie tylko oryginalnego wyglądu, ale i przyjemnego klimatu. Ten drugi aspekt można uzyskać dzięki instalacji LEDowego oświetlenia w podwieszanej konstrukcji ulokowanej ponad kanapą, stolikiem kawowym i resztą salonowego wyposażenia. Podwieszany sufit LED nada salonowi przytulnego charakteru, który jest ważną częścią takiego wnętrza.

Do zalet zabudowanego oświetlenia LED, należy również to, że jest ono w stanie podkreślić strefy, jakie w mieszkaniu tworzy podwieszany sufit. LEDy mogą wizualnie oddzielić kuchnię i salon, które znajdują się we wspólnej, otwartej przestrzeni. Dzięki temu można mentalnie przestawić się na tryb odpoczynku i relaksu, które są domeną salonowej części mieszkania.

Sufit podwieszany – montaż krok po kroku

Podwieszany sufit można wykonać samodzielnie. Montaż konstrukcji będzie wymagał przejścia przez kilka kroków. Pierwszym z nich jest stworzenie projektu konstrukcji i wyznaczenie linii przebiegu sufitu na ścianach. Po wyznaczeniu oczekiwanej wysokości pomieszczenia należy dodać do niej grubość kartonowo-gipsowych płyt. Wynikiem tego działania matematycznego będzie wysokość, na której trzeba wykonać obrys i rozpocząć tworzenie szkieletu konstrukcji. Proces ten należy zacząć od montażu profili przyściennych.

Zobacz także:  Darmowy program do projektowania domu

Kolejnym krokiem jest rozplanowanie rozstawu wieszaków i profili głównych, a także ich zamontowanie. Pamiętaj, aby rozstaw zaplanować zgodnie z tabelą obciążenia zawartą w zeszycie technicznym. Montowanie rozpocznij od oparcia profili głównych o wierzch wcześniej zainstalowanych profili przyściennych. Następnie przy użyciu stalowych prętów mocujących osadź profile na wieszakach. Do gotowych profili głównych przykręć profile nośne, których końce należy wsunąć do środka profili przyściennych.

Powstały szkielet jest gotowy do montażu płyt. Najlepiej jest przykręcać je w poprzek profili i z przesunięciem (tzw. zakładem) wynoszącym minimum 40 cm pomiędzy kolejnymi rzędami płyt. Po ułożeniu całej konstrukcji musisz jeszcze zaszpachlować spoiny między płytami. Gdy masa szpachlowa wyschnie, pozostaje ostatni krok – pomalowanie sufitu wybraną farbą.

Sufit podwieszany cena

Ile kosztuje podwieszany sufit? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ cena takiej konstrukcji zależna jest od wielu czynników. Same materiały nie kosztują wiele. Najtańszym tworzywem są płyty kartonowo-gipsowe, których cena mieści się w przedziale 20-40 zł za m2. Koszt profilów i wieszaków również nie powinien mocno nadwyrężyć budżetu remontowego.

Najdroższą kwestią związaną z sufitem podwieszanym jest jego montaż. Aktualnie ceny za sufit podwieszany w kuchni, salonie, sypialni czy łazience wahają się w zakresie od około 100 do nawet 200 zł za metr kwadratowy konstrukcji. Na koszt montażu podwieszanego sufitu wpływa jego kształt, ilość poziomów konstrukcji, a także dodatkowe oświetlenie czy izolacja cieplna bądź akustyczna. Każdy projekt wymaga indywidualnej wyceny, o którą warto spytać ekipę wykończeniową.

Sufit podwieszany to prosta, ale zarazem efektowna konstrukcja, która z łatwością urozmaici każde wnętrze. Podwieszana konstrukcja nada salonowi, kuchni czy sypialni nowoczesnego wyglądu. Jedno- lub wielopoziomowy sufit warto wyposażyć w izolacyjne materiały i LEDowe oświetlenie, które podkreśli dekoracyjność konstrukcji oraz całego wnętrza.