Uprawa czosnku – kiedy i jak sadzić?

0
130
kiedy sadzić czosnek

Uprawa czosnku w ostatnich latach nabrała sporego rozpędu. Coraz więcej ludzi widzi w uprawie czosnku coś więcej niż uprawę zwykłego warzywa, ale warzywa, które posiada wiele zalet zdrowotnych. Nic dziwnego zatem, że pojawiają się takie pytanie jak – kiedy sadzić czosnek, jak przechowywać czosnek, jak uprawiać czosnek. Dzisiaj poruszymy te tematy oraz zaprezentujemy Państwu zalety oraz rady na temat uprawy czosnku. Czosnek to warzywo, które jest rośliną jedno lub dwuroczną. Zastosowanie czosnku jest naprawdę sporę. Jedni używają czosnku jako przyprawy, drudzi widzę w nim wiele leczniczych cech i stosują go na różne dolegliwości. Czosnek bogaty jest w witaminy i minerały, tutaj główną rolę grają takie witaminy jak witaminy z grupy B oraz witamina C oraz PP. Jeśli chodzi o składniki mineralne to również jest i bardzos sporo, jedna główka czosnku zawiera sporo potasu, magnezu czy fosforu oraz innych składników mineralnych. Mam nadzieję, że różnorodność składu oraz wiele zalet letniczych tego warzywa Cię przekonała, aby zasadzić i uprawiać czosnek w swoim ogródku.

Kiedy sadzić czosnek?

uprawa czosnku

Czosnek to warzywo, które sadzi się jesienią/wiosną. Jeśli chodzi o dokładny termin kiedy sadzić czosnek to jest to zazwyczaj październik lub początek listopada. Kiedy jeszcze możemy sadzić czosnek? Oczywiście wiosną, wczesną wiosną, czyli na pograniczu marca i kwietnia. Dużo też zależy od rodzaju czosnku, bo jest ich naprawdę bardzo dużo. Z takich popularniejszych rodzajów to Arkus i Huzar.

Warto testować oba te terminy. Będzie mogli wtedy zauważyć delikatne różnice, między czosnkiem zasadzonym wiosną, a czosnkiem, którego zasadziliśmy jesienią. Będą różnić się delikatnie wielkością główek.

Jak sadzić czosnek?

Sadzenie czosnku jest bardzo proste. Główkę należy podzielić i można sadzić! Pamiętaj jednak, że czosnek kupiony w sklepie spożywczym może być już całkiem zaschnięty i wtedy nie będzie nadawał się na zasadzenie. Na pomoc przychodzą oczywiście sklepu ogrodnicze, które oferują gotowe sadzonki. Jeśli chodzi o głębokość umieszczenia sadzonek to jest okło 3-6 centymetrów.

Jak przechowywać czosnek?

Czosnek rozwija się przez ponad pół roku, zazwyczaj jest to okres 8 do 10 miesięcy. Skąd wiedzieć kiedy zbierać czosnek? Jeśli liście zaczynają zasychać to znak, że nasz czosnek jest już dojrzały i możemy go zbierać. Czosnek możemy przechowywać naprawdę długo, ważne żeby miejsce było suche.

Czosnek możesz zasadzić w doniczce, możesz uprawiać czosnek wiosenny i jesienny. Masz naprawdę sporo opcji do wybrania i uprawę czosnku możemy podzielić na 100 różnych sposobów. Zadbaj jedynie o sąsiedztwo czosnku, bo niektóre warzywa źle się rozwijają w obecności innych roślin. Zadbaj o suche przechowywanie czosnku, aby móc z niego korzystać przez wiele tygodni. Jeśli wiesz już jak sadzić czosnek oraz kiedy sadzić czosnek to ruszaj do roboty. Jest maj, więc nie jest jeszcze za późno, aby zasadzić swoje pierwsze cebulki z czosnkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here