Przejdź do treści
posadzka betonowa

Posadzki przemysłowe – rodzaje, cena, porady

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2020

Tak jak podstawą domu są solidne fundamenty, tak żadnej hali produkcyjnej nie można nazwać profesjonalną bez porządnej podłogi przemysłowej. Od jakiegoś czasu również przy budowie i remoncie domu lub mieszkania decydujemy się na przemysłową podłogę. Jaki beton wybrać na posadzkę, jaki jest koszt wylewki betonowej i czy podłoga betonowa sprawdzi się w domu – wyjaśniamy w tym artykule.

Czym jest posadzka przemysłowa?

Posadzka przemysłowa stanowi użytkową warstwę podłogi, którą układa się na elemencie konstrukcyjnym lub trwale z nim łączy za pomocą warstwy czepnej. Podłogi przemysłowe stosuje się w halach sprzedażowych, produkcyjnych, w magazynach i innych. Nie znajdują zastosowania jako nawierzchnie drogowe ani w lokalach mieszkalnych, chociaż podłogi przemysłowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem w projektach domów – szczególnie tych utrzymanych w modnym dziś stylu industrialnym.

Jakie cechy powinna mieć posadzka przemysłowa?

Przemysłowa posadzka (najczęściej w postaci betonowej podłogi) stanowi absolutną podstawę i fundament każdej hali: przemysłowej, sprzedażowej czy produkcyjnej. Musi ona wytrzymywać wielotonowe obciążenia – przechowywane w halach sprzęty stoją na regałach, które wywierają olbrzymi nacisk na podłoże. Dobra podłoga przemysłowa będzie odporna na takie obciążenia i nie powstaną na niej pęknięcia i odpryski. Natomiast w halach sprzedażowych podłogi betonowe poza utrzymaniem regałów muszą znosić intensywne użytkowanie przez setki ludzi odwiedzających codziennie sklep.

Wytyczne pod podłoże gruntowe i podbudowę pod płytę posadzkową

Podłoga przemysłowa składa się z trzech warstw: podłoża gruntowego, podbudowy i podkładu. Każda z nich pełni określoną rolę i jest bardzo ważna w procesie budowy solidnej betonowej podłogi. Z tego powodu obowiązują ścisłe wytyczne dotyczące warstw przemysłowych podłóg. Podłoże gruntowe składa się zagęszczonego odpowiednio piasku lub pospółki i stanowi pierwszą warstwę posadzki.

Następnie konstruuje się podbudowę dolną i górną. Pierwsza to zagęszczone warstwy piasku lub tłucznia, natomiast podbudowa górna może być wykonana z chudego betonu klasy C8/10. Jej zadaniem jest zapobieganie mieszania się podłoża gruntowego z posadzką. Powierzchnia podbudowy musi być wyrównana i gładka – ostre krawędzie są niedopuszczalne. Na każdym etapie budowy podłogi betonowej sprawdzana jest jej nośność za pomocą specjalnych urządzeń.

wylewka betonowa cena

Zbrojenie posadzki

Przemysłowe posadzki betonowe zbroi się w sposób tradycyjny, czyli za pomocą kratownicy z prętami zbrojeniowymi, które są do siebie przyspawane. Można zastosować zbrojenie górą lub dołem. Zbrojenie górą polega na przytrzymaniu go za pomocą prętów stalowych, a zbrojenie dołem wykonuje się na dystansach ze sztucznego tworzywa. Nowszą metodą zbrojenia, jakie się aktualnie stosuje jest fibrobeton (od ang. „fiber”, czyli włókno). Do betonu na posadzkę zamiast tradycyjnych prętów zbrojeniowych dodaje się krótkie pręty (włókna). Po wymieszaniu ich z betonem otrzymujemy kompozyt, który pozwala równomiernie rozłożyć siły w betonowej przemysłowej posadzce.

Posadzki przemysłowe – rodzaje

Wylewki przemysłowe występują w kilku rodzajach. Oprócz najpopularniejszej wylewki betonowej możemy wybrać także wylewkę żywiczną oraz podłogę betonową polerowaną.

Betonowa posadzka przemysłowa

Beton na podłodze to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w halach produkcyjnych, magazynach, na lotniskach czy parkingach. Takie podłoże jest odporne na ścieranie, duże obciążenia, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, np. na trudno usuwalne plamy ze smaru. Beton jest także uniwersalny ze względu na swój kolor i powierzchnię, dzięki czemu pasuje do większości pomieszczeń przemysłowych oraz handlowych, dzięki czemu nie trzeba układać dodatkowej warstwy podłogi.

Żywiczna posadzka przemysłowa

Wylewka żywiczna jest po betonowej drugim najczęściej stosowanym rozwiązaniem w budowach przemysłowych, ale nie tylko. Z powodzeniem można ją wykorzystywać w miejscach usługowych, np. salonach fryzjerskich albo biurach. Jednakże ten rodzaj posadzki mimo że odporny na duże obciążenia i intensywną eksploatację, jest dość podatny na zarysowania, dlatego osoby o wrażliwym zmyśle estetycznym mogą nie być zadowolone z takiej podłogi w swoim domu. Głównym składnikiem posadzki żywicznej jest ciekła żywica epoksydowa, do której dodaje się środki modyfikujące, a czasami piasek kwarcowy czy mineralne pigmenty, które pozwalają uzyskać bardzo atrakcyjny wizualnie efekt metalicznej podłogi, który optycznie powiększa przestrzeń.

Posadzka betonowa polerowana

To chyba najlepszy rodzaj wylewki przemysłowej do zastosowania w pomieszczeniach mieszkalnych. Dzięki szlifowaniu, impregnacji, polerowaniu i lakierowaniu otrzymujemy gładką, błyszczącą posadzkę, która jest odporna na zarysowania i obciążenia. Ten rodzaj betonu nie jest szary i matowy, ponieważ dzięki zastosowaniu lakieru można uzyskać błyszczącą powierzchnię.

Obszary zastosowań rodzajów posadzek przemysłowych

Stosowanie betonu na posadzkę jest praktykowane nie tylko w przemyśle. Ten rodzaj nawierzchni ze względu na swoje właściwości jest używany wszędzie tam, gdzie podłoga będzie silnie eksploatowana i musi wykazać się odpornością na ogromne obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz wynikające z warunków atmosferycznych, czyli deszcz, mróz i promienie UV.

podłoga żywiczna cena za m2

Posadzki przemysłowe stosuje się w:

  • halach produkcyjnych
  • magazynach
  • halach sprzedażowych
  • biurach
  • lotniskach
  • muzeach
  • restauracjach
  • dworcach
  • parkingach
  • szkołach
  • garażach

Ile schnie wylewka?

Czas wysychania wylewki zależny jest od typu użytej mieszanki, grubości wylewki oraz warunków atmosferycznych (przede wszystkim od temperatury otoczenia). Zasada jest prosta – beton schnie przez tydzień na każdy centymetr betonu przy wylewce o grubości od 1 do 4 cm. Jeżeli zwiększamy grubość wylewki, to trzeba będzie dłużej czekać i czas oczekiwania się podwaja. Wylewki o grubości powyżej 4 cm do 6 cm włącznie wymagają dwóch tygodni schnięcia na każdy centymetr, czyli wylewka gruba na 6 cm będzie schnąć 8 tygodni. Natomiast powyżej 6 cm przyjmuje się 4 tygodnie schnięcia na każdy dodatkowy centymetr betonu.

Posadzka przemysłowa – warstwy

Posadzki betonowe składają się z następujących warstw:

  • Podbudowa – układana bezpośrednio na nośnym gruncie. Ta warstwa może składać się z mieszanki piasku i żwiru, tłucznia lub chudego betonu.
  • Warstwa przerywająca podciąganie kapilarne – ma postać jednej lub dwóch warstw folii polietylenowej, której minimalna grubość wynosi 0,3 mm.
  • Hydro i termoizolacja – w hydroizolacji wykorzystuje się bezszwowe powłoki bitumiczne, rolowe materiały bitumiczne lub zgrzewane membrany z tworzyw sztucznych. Natomiast w termoizolacji stosuje się materiał z polistyrenu ekstrudowanego.
  • Beton nośny – najczęściej wykonuje się płyty tradycyjnie zbrojone prętami lub włóknami.
  • Warstwa użytkowa (posadzka) – w przypadku wyboru posadzki dozwolona jest względna dowolność. Możemy zdecydować się na beton, żywicę, ceramikę albo cement.

Posadzki przemysłowe – cena

Koszt posadzki przemysłowej zależny jest od tego jaki rodzaj wylewki wybierzemy, czy wykonamy ją sami oraz od zakresu prac – w przypadku budowy hali przemysłowej konieczne jest wynajęcie profesjonalnej firmy ze sprzętem. Na koszt wylewki składają się materiały, robocizna i rodzaj posadzki. Im więcej jest do zrobienia, tym więcej trzeba będzie zapłacić. Cenę wykonania posadzki przemysłowej podnoszą też wszelkiego rodzaju utrudnienia na miejscu budowy – na przykład filary lub ściany działowe. Przy dużych projektach, jak wylewka posadzki w hali produkcyjnej, można uzyskać zniżkę na materiały od firmy wykonującej zlecenie. Najlepiej poprosić o indywidualną wycenę swojego projektu – ostateczna cena za budowę może się różnić od tego, co firma oferuje w swoim cenniku. Nie zawsze oznacza to wyższą cenę! Jeżeli projekt jest bardzo duży, a warunki na budowie sprzyjające, to wykonawca może dać nam rabat.

posadzka przemysłowa

Podłoga betonowa – cena za m2

Cena wylewki betonowej zależy od wielu czynników, dlatego najczęściej jest wyceniana indywidualnie. Koszt takiej wylewki waha się w granicach od 45 do nawet 200 złotych za metr kwadratowy.

Podłoga żywiczna – cena za m2

Cena posadzki żywicznej jest wyższa niż betonowej nie tylko ze względu na materiały, ale przede wszystkim robociznę – wykonanie takiej podłogi zajmuje więcej czasu. Za metr kwadratowy żywicznej posadzki zapłacimy od 150 do 250 złotych.

Posadzki przemysłowe – cena robocizny

Cena robocizny w przypadku posadzek przemysłowych jest kwestią szczególnie indywidualną. Zależy to od warunków budowy, wymagań zleceniodawcy, użytych materiałów i czasu pracy. Na przykład wykonanie podłogi żywicznej będzie drogie, ponieważ wykonanie estetycznej posadzki z tego tworzywa jest czasochłonne i wymaga doświadczenia.

Posadzka przemysłowa w domu

Ze względu na wzrastającą popularność wnętrz w stylu industrialnym i surowym, coraz więcej osób podczas budowy domu zadaje sobie pytanie „Jaki beton wybrać na posadzkę”? Rzeczywiście, wylewki przemysłowe są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Są mocne, solidne, odporne na uszkodzenia, a gdy po latach beton zmatowieje, to wystarczy go oszlifować i polakierować. Można nawet z powodzeniem zainstalować pod nim ogrzewanie podłogowe!

Beton na posadzce nie jest wcale takim nowym pomysłem – popularne w czasach PRL lastryko stosowane jako nawierzchnia parapetów, schodów i podłóg to właśnie beton wymieszany z gresem, cementem i pigmentami. Dlatego jeżeli remontujemy stare mieszkanie lub dom, to warto rozważyć odnowienie lastryko. Jest to bardzo proste, a dzięki temu zyskamy elegancką posadzkę i ominiemy koszty nowej wylewki betonowej.