Catalpa, katalpa, surmia – odmiany, uprawa

0
133
uprawa

Dzisiaj w naszym artykule gość, który coraz częściej jest sadzony na naszych podwórkach – mowa tutaj o drzewku catapla, zwana również surmią. Jeśli mamy duży ogród, który chcemy ozdobić w oryginalny sposób to drzewo catapla zdecydowanie nam w tym pomoże. Katalpa w ogrodzie to tanie drzewo, które poza swoją ceną może również pochwalić się pięknym wyglądem w czasie kwitnienia. 

Katalpa – czyli odmiany pięknej surmii

Drzewo catalpa posiada wiele rodzajów, które z całą pewnością zaskutkują tym, że każdy znajdzie odpowiednie drzewo do swoich potrzeb. Poniżej skupiliśmy się jednak tylko na najpopularniejszych rodzajach.  

Catalpa bignonioides

Klasyczna odmiana tego drzewa. Jest wysoką wersją, bo potrafi rosnąć do 10 metrów. Zdecydowanie “robotę robi” korona tego drzewa, która jest dość duża w porównaniu do pnia. Na pierwsze kwiatostany jednak będziemy musieli poczekać w przypadku Bignonioides prawie 6 lat. Kwiaty Bignonioides są duże – zazwyczaj białe z fioletowoczerwonymi centkami. Uwaga: często używa się nazywa zamiennej dla tej odmiany, inna nazwa to surmia bignoniowa lub surmia zwyczajna.

Catalpa nana

Catalpa nana która najczęściej jest szczepiona na pniu. Jest to karłowata odmiana tego drzewka – masz mało miejsca, a koniecznie chcesz zasadzić catalpe w swoim ogrodzie? Catalpa nana czeka na Ciebie. W ogrodzie prezentuje się naprawdę bardzo oryginalnie. Pewnie interesuje Cię cena tego drzewa. Catalpa nana szczepiona na pniu kosztuje w okolicach 100 złotych. Inna nazwa to Catalpa bignonioides nana. Inna nazwa to surmia żółtokwiatowa.

Catalpa aurea

Drzewo aurea różni się kolorem kwiatów. Jeśli kochasz żółty kolor to zdecydowanie Catalpa aurea jest dla Ciebie. Cen jest bardzo podobna do ceny popularnej wersji bignonioides. Inna nazwa to surmia żółtokwiatowa.

Katalpa uprawa

Uprawa każdej rośliny jest bardzo ważna. Nie trzeba nikomu przypominać, że nawet zbyt kwaśna gleba potrafi zrobić z naszego drzewka wrak. Niektórych roślin nie można za często podlewać, niektóre lubią cień, a niektóre słońce – jak jest w przypadku katalpy? Uprawa tego drzewa nie jest trudna, nie wymaga od nas zajmowania się nim co drugi dzień. Jednak musimy zachować pewne warunki, które będą sprzyjać naszemu drzewku. Katalpa lubi światło, więc zdecydowanie unikamy zacienionych miejsc. Katalpa lubi wodę, ale nie możemy z nią przesadzać. Uprawiając katalpe na wilgotnym podłożu nie uzyskamy zadawalających efektów, a nawet możemy doprowadzić do obumierania naszego drzewa. Uprawa zimą? Większość drzew jest mrozoodporna, niestety nie możemy powiedzieć tego o tym drzewku. Przez pierwsze lata zaleca się zatem ochronę drzewa przed mrozem.  

Drzewo te jest odporne na choroby i rzadko kiedy obumiera przy zachowaniu wyżej wymienionych wymagań dot. uprawy. Czasami jednak mogą złapać ją choroby liści, które są dość łatwe do “wyleczenia”, przy zastosowaniu różnych preparatów. Cena tego drzewka nie jest jakoś specjalnie wygórowana. Sadzenie jest proste i nie wymaga tutaj zastosowania jakiś niekonwencjonalnych działań. Pamiętaj o przycinaniu tego drzewka, bo tylko odpowiednio przycięte prezentuje się dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here