Czy warto budować dom z piwnicą?

0
60

Piwnica kiedyś wydawałą się rzeczą nierozłączoną podczas projektowania naszego domu.  Dziś coraz więcej osób z niej rezygnuje, lecz to nie oznacza, że budowa piwnicy to stara naszych pieniędzy. Piwnica ma klika ważnych i podstawowych zalet oraz zadań. Ogrzewanie centralne w naszej piwnicy, ciężko na umiejscowienie go w innym miejscu. Choć coraz więcej osób odchodzi od ogrzewania centralnego na rzecz wygody i przechodzi na ogrzewanie elektryczne to nadal ogrzewanie centralne jest o wiele tańsze w grzeniu i jeśli jesteśmy ciepłolubni to różnica w rachunku będzie bardzo duża.

Projekty domów z piwnicą

Jak łatwo się domyślić projekty domów z piwnicą są droższe niż bez. Czy piwnica wlicza się do powierzchni użytkowej domu? Oczywiście, również pod koniec roku, kiedy będziemy musieli rozliczyć się z podatku od nieruchomości zauważymy znacznie wyższą kwotę.Piwnica ma wiele zalet, lecz ma również sporo wad. Jeśli żyjemy w terenach zalewowych lub po prostu jesteś w dole to naszym głównym problem może byc zalanie piwnicy. Co robić w przypadku zalania piwnicy? Jeśli nie damy rady sami usunąć wody, wtedy dzownimy po straż, lecz straty będą nieodwracalne. Są to oczywiście skrajne wypadki, zwykły deszcze nie zaleje nam piwnicy, dlatego jest to problem w większości przypadków domów na terenach zalewowych. Warto w takich przypadkach ubezpieczyć nasze mieszkanie,  odszkodowaie zalanej piwnicy może uratować nasz budżet. Jeśli jesteśmy już przy pieniądzach odpowiedzmy na pytanie jaki jest koszt budowy piwnicy? W zależnosci od rozplanowania pomieszczeń oraz metrażu jest to dodatkwoe 20%-30% kosztów budowy domu, w przypadku kosztu podpiwniczenia domu możemy spodziewać się podobnych kwot.  Ciekawą opcją z którą się spotkałem jest piwnica z szamba. Większość miejscowości jest już przyłączonych do miejskich oczyszczalni, pozostały puste szamba, które robią jako miejsce na śmieci, gruz, lecz niektórzy poszli dalej i przerabiają je na piwnice.

Czy warto budować dom z nowoczesną piwnicą?

Nowoczesna piwnica to taka która spełnia doskolane wszystkie przekazane jej zadania. Należy mieć na względzie, że możemy zrobić np ocieplanie podłogi nad piwnicą. Jest to ciekawa opcja, która doskonale sprawuję się w zimę. Podsumowując koszt budowy domu z piwnicą i bez jest różny, średnio o 25%. Posiadanie domu z piwnicą może być tanie i drogie w zależności od wybranego wariantu. Odpowiadając na powyższe pytanie powinniśmy sami zdecydować o podjęciu decyzji o budowie domu z piwnicą czy bez, w zależności od naszych potrzeb i upodbań wybierzemy wersję np projektu domu parterowego z piwnicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here