Przejdź do treści
sadpal opinie

Czy warto używać Sadpal? Opinie na temat skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 12 października 2020

W intensywnie użytkowanych piecach i kominach szybko zaczyna gromadzić się warstwa sadzy. Ona sprawia, że drożność komina spada, a tym samym palenie w nim staje się niebezpieczne – dym może „cofać” się z komina do środka domu. By tego uniknąć, należy regularnie czyścić kotły, piece i kominy z sadzy. Najlepiej jest wezwać w tym celu kominiarzy, którzy za pomocą specjalistycznych środków i narzędzi wyczyszczą piec i przewód kominowy, jednak można też spróbować zrobić to samodzielnie. W tym artykule przyglądamy się popularnemu proszkowi do czyszczenia pieca – Sadpal.

Co to jest Sadpal?

Sadpal to środek wykorzystywany do czyszczenia komina ze smoły. Ma postać zielonego proszku, który wsypuje się do pieca podczas spalania w formie saszetek lub wkładów. Ten preparat do czyszczenia kominów sprawdza się przy dopalaniu sadzy oraz innych związków organicznych, które gromadzą się w piecu i przewodzie kominowym, a ich nadmiar powoduje uszkodzenia i zmniejsza wydajność spalanego paliwa (a tym samym zwiększa wydatki na węgiel i drewno). Dodatkowo sadza w kominie jest odpowiedzialna za większe emitowanie dwutlenku siarki do atmosfery. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka:

  • Niepoprawna metoda palenia – niestety, wciąż popularne palenie „od dołu” jest jednym z głównych powodów tworzenia się warstwy sadzy w piecu, a do tego przy tym sposobie palenia z komina się kopci i zanieczyszczamy całą okolicę. Warto również przypomnieć, że ta metoda marnuje aż 30% paliwa!
  • Palenie z niskim dopływem powietrza – tzw. Ćmienie opału to kolejny sposób na zafundowanie sobie sadzy w kominie. Przy niskim dostępie powietrza w trakcie palenia, temperatura spalania jest niska i paliwo zamiast się palić, to bardzo się kopci wytwarzając przy tym ogromne ilości dymu,
  • Za duży piec – podobnie jak w przypadku opisywanym wyżej, temperatura spalania w zbyt dużym kotle będzie za niska by efektywnie wykorzystać całe paliwo, a zamiast tego tworzy się głównie gęsty, smolisty dym.
  • Mokre drewno – częsty błąd popełniany przez osoby korzystające z pieców czy kominków. Niedosuszone lub wręcz mokre drewno zamiast się palić, to niezwykle mocno się kopci. Korzystanie z takiego paliwa to gotowy przepis na smołę w kominie.

Proszek do czyszczenia komina Sadpal – zastosowanie

Środek do czyszczenia komina ze smoły Sadpal to mieszanka soli nieorganicznych w formie zielonego proszku. W temperaturze powyżej 655 stopni Celsjusza sole te ulegają rozpadowi i w efekcie osiągają właściwości katalizujące. Wypalacz sadzy Sadpal pozwala pozbyć się sadzy z komina, która po użyciu produktu ulatnia się w postaci dwutlenku węgla. Temperatura działania Sadpalu to przedział od 340 do 650 stopni Celsjusza.

Sadpal to nie tylko doskonały wypalacz sadzy. Dobrze jest też stosować go profilaktycznie podczas palenia w piecu, ponieważ poprawia on proces spalania – zmniejsza zawartość dwutlenku węgla w dymie. Dodatkowo obniża ryzyko korozji pieca i minimalizuje zapylenie. Regularne, systematyczne stosowanie Sadpalu pozwala pozbyć się złogów z pieca, dzięki czemu będzie on dłużej sprawny w okresie grzewczym – kocioł nie będzie wymagał częstego czyszczenia, a tym samym przerwy związane z czyszczeniem i konserwowaniem go będą krótsze i rzadsze.

Jak wyczyścić komin ze smoły?

Czyszczenie komina ze smoły za pomocą Sadpalu jest bardzo proste. Nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi ani rozmontowywania pieca. Proszek w formie saszetek lub wkładów dodaje się do opału i wystarczy poczekać. Gdy temperatura w piecu jest poniżej 340 stopni, to Sadpal jeszcze nie działa. W tym czasie zbiera się sadza i substancje smoliste. Powyżej tej wartości zaczyna się praca Sadpalu – środek ten sprawia, że czarna sadza na ściankach pieca zaczyna się palić i ulatniać przez komin. Oczywiście, jeżeli grube złogi z sadzy zalegają w przewodzie kominowym, to nie usuniemy ich samodzielnie przy pomocy proszku. Do dokładnego wyczyszczenia komina ze smoły niezbędna jest pomoc fachowca – kominiarza.

proszek do czyszczenia komina opinie

Jak długo wypala się sadza w kominie z proszkiem Sadpal?

Usuwanie sadzy za pomocą Sadpalu trwa dokładnie tyle, ile palenie wybranego przez nas paliwa w piecu. Produkt ten działa przez cały czas spalania opału w temperaturze od 340 do 650 stopni Celsjusza. Zwykle na początku palenia do pieca aplikuje się taką ilość Sadpalu, aby dym wydobywający się z komina był biały. Następnie dawkuje się proszek w ilości ok. 1,5 – 3 kg na tonę węgla.

Sadpal – opinie

Na forach internetowych można przeczytać różne opinie na temat proszku do czyszczenia komina Sadpal. Użytkownicy najczęściej pytają o sens stosowania takich produktów i są ciekawi efektów. Większość jest zasadniczo zadowolona z działania Sadpalu. Jak piszą, proszek jest łatwy w zastosowaniu i dość dobrze usuwa sadzę z kotła i komina, a sami zamierzają go stosować w następnym sezonie grzewczym. Jeden z użytkowników podzielił się informacją, jakoby jeden z wiodących producentów pomp ciepła sam rekomendował Sadpal do usuwania sadzy z komory spalania. Z kolei inny klient był rozczarowany – jak twierdzi, poza niebieskim płomieniem nic szczególnego się w piecu nie działo i sadza jak była, tak jest. Jednak zwraca uwagę na fakt, że Sadpal przynajmniej nie był drogi.

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że usuwana przez Sadpal sadza ucieka przez komin w formie kuleczek, które rozrzucane są przez wiatr po całej okolicy. Pewien klient tak się tym zraził, że oświadczył iż nigdy więcej Sadpalu nie użyje, ponieważ jego dach i taras sąsiada pełne były kuleczek z sadzy, a on sam nie rozumie jak takie rozwiązanie ma być ekologiczne i bezpieczne dla środowiska.

Saszetki Sadpal – zestaw do czyszczenia pieca

Sadpal można kupić w osobnych workach po 1 kg każdy lub w zestawie składającym się z 10 saszetek po 100 gram. To lepsze rozwiązanie dla osób, które zamierzają używać wypalacza sadzy profilaktycznie, dokładając go do niewielkiej ilości opału.

Czy czyszczenie pieca Sadpalem jest bezpieczne?

Opinie ekspertów co do bezpieczeństwa usuwania sadzy w piecu Sadpalem są bardzo negatywne. Okazuje się, że podczas spalania preparatu dochodzi do uwolnienia się dużej ilości dioksyn – bardzo trujących związków chemicznych, które prowadzą do ciężkich zatruć, niepłodności, mutacji kodu DNA, rozwoju nowotworów, a nawet wykorzystuje się je jako broń chemiczną. Chemicy sprawdzili toksyczność Sadpalu spalając go w laboratorium i stwierdzili, że powstający podczas spalania popiół jest szkodliwy dla zdrowia. Musieli w tym celu zastosować specjalne środki ostrożności, czego przecież nie robią zwykli użytkownicy! Według ekspertów, częsty kontakt z trującym popiołem jest bardzo niebezpieczny. Na plus można zaliczyć fakt, że Sadpal nie wybucha i jest niepalny.

Czy środek do czyszczenia komina Sadpal ma skutki uboczne?

Poza dioksynami, w spalinach tworzących się podczas stosowania Sadpalu znajdują się chlorobenzeny. To niebezpieczne substancje, które wydzielane się podczas spalania, zwłaszcza w tz. „kopciuchach”. Przy użyciu proszku ilość chlorobenzenów i dioksyn wzrasta nawet kilka tysięcy razy! Dioksyny są bardzo trujące i niebezpieczne – u człowieka, który regularnie je wdycha lub spożywa z żywnością będzie dochodziło do stopniowej degeneracji narządów wewnętrznych.

Substancje te znajdują się bowiem nie tylko w powietrzu, ale i w jedzeniu – zwierzęta karmione paszą rosnącą na terenach, gdzie stężenie dioksyn jest wysokie lub w przypadku, gdy trzoda tak jak człowiek wdycha te substancje, to mięso, jaja, mleko i inne produkty pochodzenia zwierzęcego są skażone dioksynami. Przeprowadzono badanie które wykazało, że jaja od kur hodowanych w przydomowych zagrodach zawierają wielokrotnie wyższą wartość dioksyn niż normalnie.

Jakie zalety posiada środek do czyszczenia pieca Sadpal?

Do zalet czyszczenia kominka z sadzy za pomocą Sadpalu można zaliczyć:

  1. Łatwość w użytkowaniu – do stosowania proszku nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt ani wiedza,
  2. Zmniejszenie dymienia z komina – Sadpal tworzy mnie toksyczny, biały dym,
  3. Ograniczenie gromadzenia się sadzy na ściankach pieca i w kominie,
  4. Obniżenie emisji tlenku węgla i dwutlenku siarki,
  5. Jest niepalny i niewybuchowy, dzięki czemu jest bezpieczny dla użytkownika,
  6. Systematyczne stosowanie pozwala zdecydowanie obniżyć ilość gromadzącej się w piecu sadzy.
jak długo wypala się sadza w kominie

Z czym nie poradzi sobie proszek do czyszczenia komina Sadpal?

W przypadku środków domowego użytku nie ma co liczyć na cud – jeśli piec lub komin jest bardzo zanieczyszczony, to Sadpal sobie z nim nie poradzi. Proszek nie wypali grubej warstwy złogów z sadzy, a może je jedynie osłabić, co pomoże ją usunąć mechanicznie. Sadpal nie jest również magicznym proszkiem, który zamieni słabej jakości opał w doskonałe paliwo, także nie można liczyć na to, że posypane Sadpalem mokre drewno będzie się świetnie palić. Produkt ten nie jest również receptą na kopcenie z komina. Aby tego uniknąć, trzeba zmienić sposób palenia z tego „od dołu” na „od góry”, dzięki czemu gryzący dym nie będzie występował. Słowem, Sadpal nie zlikwiduje konsekwencji złych nawyków palenia w piecu – dobrych musimy nauczyć się sami.

Sadpal – cena

Sadpal występuje w workach o różnej gramaturze oraz w saszetkach. Przykładowe ceny najpopularniejszych produktów Sadpal:

  • Sadpal worek 1 kg: około 11 – 15 zł
  • Sadpal zestaw 6 worków po 1 kg: około 54 zł
  • Sadpal saszetki 10x100g: około 31 zł
  • Sadpal worek 23 kg: około 195 – 230 zł

Skuteczne wypalanie sadzy – hit czy kit?

Czy wypalanie z komina sadzy za pomocą proszku jest skuteczne? Sam producent informuje o tym, że Sadpal nie jest w stanie usunąć złogów w stu procentach, a jedynie ułatwi czyszczenie pieca i systematycznie stosowany zapobiegnie odkładaniu się sadzy. Skuteczność produktu jest tak bardzo zależna od stanu kotła, który chcemy wyczyścić, że w szczególnie zanieczyszczonych piecach zupełnie się on nie sprawdzi. To dobry produkt do profilaktycznego stosowania oraz czyszczenia słabo zabrudzonych kotłów, jednak jeśli nasz piec pełen jest złogów, to należy wezwać kominiarza.