Czym palić w piecu?

Aktualizacja:

Zbliża się wielkimi krokami sezon grzewczy, noce robią się coraz zimniejsze i nachodzi nas pytanie ile w tym roku wydamy na opał i najważniejsze co kupić drewno, a może klasycznie węgiel?

Czym nie wolno palić w piecu?

W internecie krąży żart na temat śmieci, które dzielą się na te które palimy w dzień i na te które palimy w dzień. Śmieci nie tylko szkodzą środowisko i Twoim bliskim, ale także zatyka komin, poszarza naszą elewację, a nawet może wpływać toksycznie na niektóre rośliny. A więc czym palić w piecu? Najbardziej ekologicznym środkiem do palenia jest drewno, lecz najważniejsze, aby było to suche drewno. Węgiel ma różne swoje formy, różne pochodzenie, różnią się na przykład zawartością siarki.

Czym można palić w piec?

Zacznijmy od tego, czym nie można palić, przede wszystkim wszelkiego rodzaju plastiki, gumy i tworzywa sztuczne. Za palenie śmieciami grozi wysoki mandat. Rośnie solidarność wśród mieszkańców osiedl, którzy zgłaszają do straży miejskiej podejrzany dym. Strażnicy za pomocą specjalnego urządzenia sprawdzają skład dym. W niektórych miastach możemy zauważyć straż miejską, która jest wyposażona w drony, które zdanie badają zawartość dymu wydobywającego się z naszego komina. A więc czym palić w piecu? Od pokoleń ludzie palili drzewem, jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, lecz nie najtańsze. Może skorzystać z usług tartaku, który może nam zaproponować tak zwane odpady drzewne ze swojej produkcji. W skład takich odpadów wchodzi między innymi kora, zrębki, trociny i inne pozostałości po wykonywanej pracy. Odpady drzewne są o wiele tańszą alternatywą dla drzewa w postaci pinków czy desek, zrębów.  Najdroższą alternatywą jest kupno dębowego opału. Rozwiązaniem dla leniwych jest piec z podajnikiem, który sam dokłada i dostosowuje temperaturę, możemy go zaprogramować. Piec z podajnikiem może podtrzymywać ogień przez 24/7. Palić zalecamy w takim przypadku węglem, gdyż jest bardziej kaloryczny. Odpowiadając końcowo na temat czym palić w piecy centralnym odpowiadamy, jeśli stać Cię to proponujemy węgiel, większa kaloryczność skutkuje tym, że nie musimy dokładać do pieca co 40 minut. Jeśli zaś jesteś eko i nie możesz przekonać do węgla to kup drewno, lecz wybierz właściwe porównując oferty z paru miejsc.

jak palić w kominku aby było ciepło

Czym palić w kominku?

Zgodnie z powiedzeniem piec przyjmie wszystko to w przypadku kominka palenie śmieci i innych odpadów toksycznych może być dla nas bardzo szkodliwe. Drewno kominkowe z reguły jest bardzo drogie, za worek możemy zapłacić nawet w okolicach 40 zł, jeśli palimy sobie w kominku codziennie to koszty samego palenia w kominku mogą osiągnąć przedział 400-500 zł.  Dobrym sposobem na oszczędzanie paru złotych może okazać się zajrzenie do pobliskiego tartaku, który z trocin wykonuje brykiet kominkowy, może być on o wiele tańszy niż w sklepie. Dobrą opcją okazuje się także zakup drewno w stanie surowym, będziemy jednak potrzebowali piły i trochę czasu. Czym rozpalać w kominku? Tutaj podobnie jak w piecu, jeśli nie mamy podpałki użyjmy gazet i kartonów.

Jak palić w kominku?

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak palić w kominku, aby jak najdłużej trzymał się ogień i jak najbardziej ogrzać pomieszczenie. Możemy to połączyć z tematem jak palić w piecu kaflowym ponieważ reguła jest ta sama. Dokładamy do paleniska od dołu, pozwala to na spokojniejsze spalanie i dłuższe utrzymanie paleniska.