Przejdź do treści
hosta funkia

Funkia (Hosta) – odmiany, kiedy sadzić, uprawa

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2020

Funkia, którą potocznie nazywa się Hostą jest ozdobną byliną niezwykle cenioną przez fanatyków ogrodnictwa. Jest uwielbiana za swoje dorodne liście i możliwość uprawy w ciemniejszych miejscach i najbardziej wilgotnych zakątkach ogrodu. Dowiedz się kiedy sadzić kłącza Hosty, jakie są jej odmiany, a także sprawdź jak proste jest rozmnażanie funkii w warunkach domowych.

Funkia ogrodowa – opis i właściwości

Funkia jest naprawdę nietypową rośliną. Jej liście są odporne na wszelkiego rodzaju szkodniki i choroby, natomiast jej uprawa jest banalnie prosta i nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów, czy zmagań z nietypowymi nawozami i gruntem. Dodatkowo posiada bardzo ciekawe ubarwienie i piękne, kształtne, rozłożyste, duże liście. Wiele osób decyduje się na nią w ogrodzie właśnie ze względów estetycznych i z wygody, którą zapewnia swojemu właścicielowi. Kwiat Hosta pochodzi ze wschodu, a dokładniej z Chin, Korei, Indii i Japonii, gdzie można ją do dzisiaj spotkać, rosnącą w swoim naturalnym środowisku.

Kwiat Funkia posiada bardzo rozbudowane zdolności adaptacyjne, dzięki którym jest uznawana za niezwykle odporną i wytrzymałą roślinę. Dzięki temu również ich kwiaty rozprzestrzeniły i wciąż rozprzestrzeniają się po całej planecie, niezależnie od panującego klimatu. Hosta posiada wiele gatunków i odmian, które charakteryzują się ciekawymi kolorami i wzorami na gęstych i wyrośniętych liściach. Funkia Hosta występuje w aż 40 gatunkach uprawnych, które dzielą się na jakieś 1000 różnych odmian. Najpopularniejsza w Polsce jest jednak Funkia ogrodowa, która może pochwalić się swoimi pięknymi walorami dekoracyjnymi.

Ciekawa historia wiąże się z samą jej nazwą, ponieważ na początku XIX wieku odkryło i opisało ją dwóch różnych botaników. Jeden z nich zaproponował nazwę Funkia, natomiast drugi Hosta, co w rozstrzygnięciu zostało wybrane na nazwę łacińską. Obecnie używa się wymiennego nazewnictwa lub obu nazw naraz, czyli Funkia Hosta.

Hosta – kwiat i liście

Wygląd rośliny jest o tyle nietypowy, że przyciąga uwagę. Funkie składają się praktycznie w całości z liści. Wygląd, kształt i kolor jej kwiatów zależny jest od odmiany. Kwiaty Hosty mogą być małe, duże, gładkie lub karbowane, a także z najróżniejszymi wzorami i kształtami. Rośnie kępowo. Jej kwiaty nie należą do najbardziej urodziwych i rozłożystych, ponieważ wyrastają spomiędzy liści na długich prostych pędach. Są dzwonkowate i gronowe o jasnofioletowym odcieniu. Często też białym lub różowym.

Funkia – odmiany

Funkia Hosta znana jest z gigantycznej ilości odmian i gatunków, które umożliwiają na praktycznie nieograniczony wybór i zagospodarowanie swojego ogrodu w piękne, o różnym wzornictwie liście. To najbardziej popularne byliny w polskich ogrodach. Dzięki bogatym kształtom i kolorom, pozwalają botanikom tworzyć najróżniejsze kompozycje rabat ogrodowych. Odmian jest wiele , a wybór jest gigantyczny, co wyróżnia poszczególne rośliny?

Funkia biała

Odmianę białej Funkii nazywa się „white feather”, czyli białe piórko. Przydomek nie został nadany bez przyczyny, ponieważ liście tej hosty przypominają właśnie białe, delikatne piórka. Są to najbardziej standardowe i najczęściej wybierane funkie w ogrodzie. Roślina ma w sobie wiele uroku, który świetnie komponuje się z zielenią ogrodu. Nie posiada szczególnych wymagań, jednak co do podłoża, powinno mieć ono lekko kwaśne pH, a gleba powinna być żyzna.

Roślina ta nie przepada za miejscami w pobliżu zbiorników wodnych, dlatego nie sadzi się jej w tych okolicach. Hosta biała najlepiej rośnie w zacienionych miejscach, gdzie nie wpada zbyt wiele promieni słonecznych. Im jaśniejsze liście, tym bardziej są one narażone na oparzenia słońcem. Co do podlewania, nie wolno jej przesuszyć. Dodatkowo warto podawać jej nawóz, aby rosła duża i piękna. Biała Funkia jest bardziej wymagająca od tradycyjnych, zielonych, jednak warto poświęcić jej więcej uwagi, a odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

funkia biała

Funkia sina

Funkia sina jest rośliną kępiastą, która w odpowiednich dla siebie warunkach jest w stanie przetrwać przez wiele lat. Hosta ta wytwarza podziemne kłącza, jednak jej największą ozdobą są duże, szaroniebieskie liście. Ich odcień zmienia się okresowo i jest zależny od rodzaju nawozu, który im dostarczamy. Maksymalna wysokość hostii sinej to około 50 cm, jednak w trakcie kwitnienia może być zdecydowanie wyższa.

Lawendowe kwiaty wypuszcza od początku sierpnia do końca września. Przypominają one niewielkie dzwonki na długich prostych pędach. Roślina ta uwielbia zacienione miejsca naszego ogrodu i jak wszystkie funkie jest niezwykle wrażliwa na promienie słoneczne. Świetnie prezentuje się na rabatach miejskich, jak i w otoczeniu firmowej zieleni. Sine funkie sprawdzą się swoim urokiem nie tylko w pobliżu oczek wodnych, ale również w donicach wraz z innymi roślinami.

Funkia Patriot

Funkia Patriot to nietypowa odmiana amerykańska tej rośliny sprzed 1991 roku. Jest sportem funkii France, która posiada podobne odcienie, jednak hosta Patriot ma więcej bieli. Hosta posiada ciekawy kępiasty pokrój z niewielkimi, odziomkowymi łodyżkami. Może osiągnąć nawet 50 cm wysokości, dlatego sadząc ją warto mieć w zanadrzu więcej przeznaczonej dla niej przestrzeni.

Patriot funkia wyróżnia się owalnymi, dość ostro zakończonymi liśćmi z nietypowym wzornictwem. Bliżej brzegów są zabarwione na kremowo biały kolor, natomiast ich środek jest ciemnozielony, powodujący wyraźny kontrast. Uprawa hosty patriot może się nie powieźć, jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniego podłoża i żyznej, nie za wilgotnej gleby. Po posadzeniu warto wyściółkować korą lub kamyczkami podłoże wokół naszej rośliny. Patriot najlepiej czuje się pod drzewami i krzewami, gdzie schowana jest przed słońcem, które mogłoby ją szpecić.

Funkia olbrzymia

Hosty olbrzymie to jedne z najszybciej rosnących roślin ogrodowych, dlatego warto mieć to na uwadze podczas zakupu. Jeśli obok niej chcemy posadzić coś innego zachowajmy odpowiedni dystans, ponieważ po czasie, poboczna roślina może zniknąć pod olbrzymimi liśćmi naszej funkii. Hosty olbrzymie tworzą ogromne kępy wielkich liści, dlatego też są konkurencja dla innych pobocznych roślin. Wielkość w tym przypadku wiąże się również z trwałością i długa żywotnością.

Istnieje wiele odnotowanych przypadków Hosty olbrzymiej, które przetrwały nawet kilkadziesiąt lat. Z upływem czasu liście stają się coraz bardziej rozłożyste, a kępy rozchodzą się w każdą stronę. Hosta olbrzymia niestety jest zbyt wielka i zbyt nieprzewidywalna, aby posadzić ją w donicy. Funkie olbrzymie sadzi się w ogrodzie z sadzonki, albo z kłącza w chłodny dzień bez słońca. Kłącze umieszczamy około 4 cm pod ziemią i podlewamy. Częstotliwość i obfitość podlewania powinny być większe, niż w przypadku innych odmian funkii.

Funkia niebieska

Funkie koloru niebieskiego, zawdzięczają swój nietypowy kolor niebieskiemu pudrowi, który znajduje się na powierzchni ich liści. Wyrazistość ich odcienia jest jednak zależna od pory roku. Pod koniec sezonu ich liście szarzeją lub delikatnie zielenieją, a dzieje się tak przez zmienne warunki atmosferyczne, jakimi są deszcze i silny wiatr, które zmywają i zwiewają niebieski pyłek z powierzchni liścia. Aby w sezonie kolor był najbardziej wyrazisty najlepiej sadzić niebieskie hosty w zacienionych i dość zacisznych miejscach z jak najmniejszym dostępem promieni słonecznych i wiatru.

Funkia falista

Funkia falista przywędrowała do nas z Japonii, gdzie można ją spotkać w naturalnym środowisku. Jej kępy osiągają szerokość nawet 50 cm, natomiast wygląd jest bardzo przyciągający uwagę. Jej liście są bardzo błyszczące o intensywnie zielonych brzegach i kremowo-białych wypełnieniach. Liściowe blaszki ma pofalowane i poskręcane, z czego właśnie wywodzi się jej nazwa. W sezonie letnim, spomiędzy liści wydobywają się pędy, na których końcach rosną fioletowe kwiaty przypominające dzwonki.

Funkia falista posiada próchnicze wymagania glebowe. Najlepiej prezentuje się zacienionych fragmentach ogrodu, gdzie jej liście bardzo ładnie rozświetlają otoczenie. Jest jedną z niewielu odmian, które można posadzić na słońcu, jednak gdy to uczynimy, nie możemy zapomnieć o częstym nawadnianiu. Popularne są również faliste funkie w donicach, jako ładne wykończenie przestrzeni biurowej lub miejskiej. Jej liczne właściwości sprawiają, że jest odporna na wszelkiego rodzaju choroby i grzyby, jednak jest ulubionym przysmakiem dla ślimaków.

funkja

Funkia Siebolda

Funkia Siebolda, inaczej hosta sieboldiana to bardzo bujnie rosnąca bylina, której wysokość może osiągnąć nawet 90 cm. Posiada bardzo duże zielonkawoniebieskie liście, które obrośnięte są małymi włoskami. We wczesnej fazie zakwitania, kwiaty przypominają fioletowo-białe karczochy. Jeżeli chodzi o wymagania glebowe, funkia ta wymaga bardzo żyznej gleby, która będzie stale wilgotna.

Funkia Halcyon

Halcyon funkia to bardzo rozłożysta roślina, której liście pokryte są niebieskim nalotem. Jej maksymalna wysokość to około 60 cm, natomiast szerokość to około 50 cm. Posiada sercowate liście koloru niebieskiego, które rosną niezwykle gęsto tworząc tym samym niezwykle rozłożystą kępę. Pierwsze zielone rurki pojawiają się już na przełomie kwietnia i maja, gdzie wraz z końcem maja rozwijają się w duże, niepomarszczone liście. W lipcu i sierpniu natomiast, możemy zaobserwować u nich lawendowe kwiaty, przypominające swoim kształtem małe trąbki lub dzwoneczki. Ciekawostka jest fakt, że hosty Halcyon są mrozoodporne.

Hosty w ogrodzie

Funkie w ogrodzie to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z ogrodnictwem. Jest to roślina, która nie wymaga szczególnej uwagi, ani zabiegów. Roślina lubi wodę, jednak jeśli zapomnimy ją podlać nie powinna zeschnąć. Wymaga podlewania wyłącznie w upalne dni, oczywiście jeśli mamy pewność, że gleba w której się znajduje jest wystarczająco uwilgotniona.

Funkia – kiedy sadzić?

Funkie posadzić można przez praktycznie cały jej okres wegetacyjny, czyli od maja do października. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie wiosną, podarujemy naszym roślinom więcej czasu na wytworzenie się korzeni i rozrośnięcie liści, zanim przyjdą upały, których hosty bardzo nie lubią. Sadzenie funkii zimą jest równie efektowne, ponieważ gleba jest jeszcze ciepła i bardzo wilgotna, co jest świetnym środowiskiem dla kiełkujących nasion i sadzonek.

Funkia – pielęgnacja i uprawa

Funkia to roślina, która nie wymaga szczególnej troski. O przycinaniu i regularnym nawożeniu nie wspominając. Choć Hosta uwielbia wilgotne gleby, gardzi nadmiernym podlewaniem i stojącą u jej korzeni wodą, dlatego należy unikać częstego podlewania, żeby nie była zbyt mokra. W przypadku doniczek, latem potrzebne są krótsze przerwy między podlewaniem, aby gleba była nieco bardziej wilgotna. Ślimaki często opanowują funkię, ponieważ są przyciągane przez liście i zacienione otoczenie. Najszybszym i najbardziej odpowiednim sposobem leczenia jest rozsypywanie zabijających ślimaki granulek, które odstraszają lub zabijają te szkodniki. Raz na jakiś czas możemy podsypać ziemię wokół korą lub kamieniami.

Funkia – zimowanie

Większość funkii, które można spotkać w Polsce jest raczej mrozoodpornych. Niestety wszystko zależy od strefy, w której żyjemy. Polskie zimy nie są już raczej tak ostre, więc nasza funkia bez problemu powinna je przetrwać. Niskie temperatury nie są jednak tak niebezpieczne dla funkii, jak wahania ciepła i zimna. Silne wiatry i nagłe wyjście słońca, przelotne deszcze i stojąca woda… To czynniki, które mogą zabić naszą piękna liściastą roślinę. Dlatego właśnie powinno się chronić funkię, szczególnie w okresie bez śniegu, kiedy pogoda jest nieprzewidywalna.

hosty uprawa

Najczęściej spotykane choroby funkii

Funkie, jak każde inne rośliny, narażone są na działanie czynników zewnętrznych, grzybów i szkodników, które mogą być powodem ich licznych chorób i umierania. Choć znane są ze swojej wytrwałości, zdarzyć się może, że zostaną zarażone wirusem. Objawów chorób jest wiele, jednak najczęściej możemy spotkać:

  • zacieki;
  • nacieki;
  • przebarwienia;
  • plamki;
  • wgłębienia;
  • zapadnięcia;
  • cętki;

Do zarażenia może dojść w momencie, gdy niczego nieświadomi kupimy chorą już hostę, a w trakcie wycinania przekwitniętych już kwiatów na sekatorze zostanie nam chory sok, który przeniesiemy na rośliny obok. W takiej sytuacji zarażamy zdrową roślinę i narażamy ją na wyginięcie. Aby ustrzec się przed zarażonymi hostami, warto kupować je ze sprawdzonego sklepu ogrodniczego. Inne choroby Funkii mogą powodować promienie słoneczne, które oparzają jej liście. Hosta to roślina, która raczej woli zacienione miejsca.

Funkia – rozmnażanie

Rozmnażanie funkii najlepiej zachodzi poprzez podział. Pierwsza metoda polega na wykopaniu z ziemi całej naszej rośliny i rozerwaniu jej na kilka części, natomiast drugi sposób to wykopanie kilku fragmentów liściowych, które umożliwią rozwój roślinie. Najlepszym czasem do ich podziału jest wczesna wiosna, kiedy pąki liściowe dopiero zaczynają wrastać w ziemie. W tym momencie najłatwiej nam będzie widzieć co dokładnie możemy rozdzielić, a co nie. Kolejna metoda rozmnażania naszych funkii może wynikać z nasion. Nasiona hosty najlepiej zbierać jesienią, kiedy torebki nasienne zaczynają wysychać i delikatnie pękać. Od razu możemy je wysiać, ponieważ są mrozoodporne i bez problemu przetrwają zimę, żeby na wiosnę przebić pierwsze kiełki ponad ziemie.

Hosty – cena

Sadzonka Hosty nie należy do najdroższych roślin, głównie ze względu na jej dużą popularność i łatwość rozmnażania. Ceny jej sadzonek w zależności od odmiany zaczynają się od 10 złotych i dochodzą do około 50 złotych. Warto kupić kilka rodzajów, które później będziemy samodzielnie dzielić i rozsadzać.