Funkia – uprawa, pielęgnacja, odmiany

0
139

Funkia to rodzaj roślin, które zasługują na miejsce w naszym ogrodzie. Są to rośliny z rodziny szparagowatych, na dobrą sprawę jest prawie 40 odmian tego gatunku. Podobnie jak w przypadku kamelii japońskiej ten rodzaj kwiatów przybył do nas również z Japonii i Chin. Kwiaty potrafią być różnego kolory – niebieskie, białe i fioletowe. Z całą pewnością docenią je osoby, które nie mają czasu na prowadzenie ogrodu, a chcą, aby ten ogród wyglądał dobrze. Kwiaty te nie potrzebują dużej opieki, a uprawa i pielęgnacja jest bardzo prosta. Hosta to nazwa zamienna z funkia. Dlatego jeśli trafiłeś lub trafiłaś na tę stronę z frazy hosta to nie przejmuj się.

funkia odmiany

Funkia odmiany

Odmian, jak wcześniej wspominaliśmy jest wiele, one różnią się tak naprawdę kolorem kwiata oraz liściami. Funkia biała jest jedną z najpopularniejszych odmian. Jest nie tylko najtańsza, ale także według wielu osób najładniejsza. Pięknie komponuje się na tle innych kwiatów. Funkia falista to również bardzo częsty cel podczas zakupu hosty. Japońska, białobrzega, siebolda, fortune’a, blue angel, frances williams, fire and ice, big daddy, golden tiara, august moon, orange marmalade to odmiany, które są mniej popularne w Polsce, ale nadal możemy je spotkać w sklepach ogrodniczych.

Funkia ogrodowa – uprawa

Kwiaty lubią miejsca dobrze nasłonecznione, ale w przypadku funkii jest troszkę inaczej. Największe wzrosty zalicza w miejscach o dużej wilgotności, gdzie miejsce jest zacienione. Nie oznacza to jednak, że w miejscu nasłonecznionym nasza roślina nie będzie rosnąć, będzie, ale tylko przy regularnym podlewaniu. Zanim zapytasz jaka ziemia dla funkii, wiedz, że, jak większość roślin z Japonii oraz Chin lubi glebę lekko kwaśną. Pielęgnacja tej rośliny nie jest trudna, starajmy się jednak zachować cały czas wilgotne podłoże. Przesadzanie tego kwiata również nie jest trudne. Przesadzanie odbywa się zazwyczaj w okresie wiosennym, choć możemy również dokonać tego późną jesienią. Wykopaną roślinę dzielimy na kilka części. Pamiętaj, że zawsze możesz zakupić nasiona lub gotowy kwiat w sklepie ogrodniczym. Jest to tani kwiat, więc nie będzie to kosztowny wydatek. Kiedy sadzić? Wiosną!

Roślina ta jest chętnie stosowana przez osoby, które nie mają czas na opiekę nad swoim ogrodem. Roślina umie się sobą zaopiekować, lecz czasami jednak mogą ją dotknąć drobne choroby lub szkodniki. Zacznijmy od szkodników, bo to zazwyczaj właśnie przez nie, nasz kwiat nie rozwija się prawidłowo. Ślimaki to mięczaki, które potrafią dosłownie zjeść naszą fukię. Warto co pewien czas obserwować nasz kwiat czy nie ma wyżartych liści. Można bardzo łatwo zastawić pułapki na ślimaki lub zastosować otoczkę z wapna palonego. Jeśli nasze liście opadają to należy zastosować odpowiednie nawozu – jeśli oczywiście pH gleby oraz wilgotność jest na dobrym poziomie. Kompost świetnie nadaje się do nawożenie funkii ogrodowej. Cena zależy od tego czy zdecydujemy się na zakup nasion czy może gotowych do zasadzenie roślin. Same nasiona kosztuja groszę i paczkę nasion możemy kupić już za 5 złotych. Kwiaty zaczynają się od 20 zł i kończą w okolicach 40 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here