Przejdź do treści
otwornica do płytek

Czym wiercić w gresie? Jak prawidłowo wiercić w płytkach?

Ostatnia aktualizacja: 21 września 2020

Kto zdecydował się na płytki gresowe w kuchni lub łazience ze względu na ich dużą odporność na uszkodzenia i intensywną eksploatację, ten nie raz żałował swojej decyzji w momencie, gdy musiał wywiercić w gresie dziurę – na przykład na uchwyt pod prysznicem lub półkę. Gres należy do materiałów niezwykle solidnych i odpornych na mechaniczne uszkodzenia – także na wiertło naszej wiertarki. Jak wiercić w gresie, żeby nie zniszczyć płytek, wierteł i oszczędzić sobie nerwów? Jakim wiertłem wiercić w płytkach? Wyjaśniamy!

Wiercenie w gresie – podstawowe informacje

Na początku wyjaśnijmy sobie czym jest gres oraz na czym polega różnica między standardowymi płytkami ceramicznymi, a płytkami z gresu. Jest ona dość prosta – do produkcji gresu używa się innych materiałów (kwarcu, skalenia i kaolinu) oraz innego sposobu wytwarzania (płyty są prasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem, a następnie wypalane w temperaturze osiągającej 1250 stopni Celsjusza).

Gres jest bardzo odporny na ekstremalne warunki zewnętrzne, dlatego z powodzeniem można go wykorzystać przy projektowaniu balkonu i tarasu. Spokojnie poradzi sobie z zamarzaniem i rozmarzaniem zimą, a także z obfitymi deszczami. Płytki gresowe wyróżniają się niską nasiąkliwością, dzięki czemu nie plamią się i bardzo łatwo jest je wyczyścić. Ze względu na to, że są bardzo twardym materiałem, to zanim zabierzemy się do wiercenia otworów w gresie koniecznie musimy dowiedzieć się jakiego wiertła do płytek użyć i przede wszystkim – jak to zrobić bezpiecznie dla nas, wiertła do gresu i samych płytek.

Jakie wiertło do gresu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Niestety, musimy rozwiać nadzieje oszczędnych złotych rączek – zwykłe, standardowe wiertło do płytek ceramicznych czy betonu kompletnie nie nadaje się do wiercenia w kafelkach wykonanych z gresu. Jest ono po prostu zbyt słabe. Zwykłe wiertła do płytek dostępne za kilka złotych w sklepach budowlanych zwyczajnie nie poradzą sobie z gresem. Jeżeli mamy w sobie bardzo duże pokłady cierpliwości, to po kilku godzinach uda nam się wywiercić otwór w najbardziej miękkim rodzaju gresu. Wiercenie kilku otworów w takiej glazurze zwykłym wiertłem jest kompletnie bez sensu, ponieważ oznacza to stratę czasu i kilku wierteł, które stępią się na gresie.

Jakie wiertło wybrać do płytek gresowych? Jak najlepsze! A jak wiemy jakość idzie w parze z wysoką ceną i nie inaczej jest w tym przypadku. Idealne do gresu są wiertła, które doskonale nadają się także do innego wymagającego troski materiału, czyli szkła. Mowa tu oczywiście o wiertłach diamentowych, najlepszych do gresu. Dostępne na rynku są także wiertła olejowo-diamentowe. Charakteryzują się tym, że podczas wiercenia wypuszczają olej, który wiąże materiał zapobiegając roznoszeniu się pyłu podczas wiercenia, a także schładzają wiertło przedłużając tym samym jego żywotność. Można zastosować także koronki do gresu, które także są diamentowe i najlepiej sprawdzają się w wierceniu dużych otworów.

Narzędzia do wycinania otworów w gresie

Płytki z gresu układa się nie tylko na balkonie czy tarasie, ale także w kuchniach i łazienkach. A to wymaga wycinania i wywiercenia wielu mniejszych i większych otworów w gresie, przez które poprowadzone zostaną rury, baterie, przewody i inne elementy instalacji w łazience, kuchni czy innym pomieszczeniu, w którym ułożymy gres. Jak to zrobić, skoro to taki twardy materiał? Nic prostszego, wystarczy zaopatrzyć się w otwornicę przeznaczoną do glazury, terakoty i gresu, czyli otwornicę diamentową. Takim narzędziem możemy z łatwością i bezpiecznie wyciąć otwory w płytkach gresowych, zarówno metodą na sucho, jak i na mokro. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są otwornice do gresu montowane bezpośrednio na szlifierce kątowej. Otwornica diamentowa, podobnie jak wiertło z tego samego materiału, okazuje się być najdroższym, ale i najlepszym rozwiązaniem do wiercenia w gresie.

wiertło do płytek

Jak wiercić w płytkach?

Gdy już zdobędziemy niezbędne narzędzia, to czas zabrać się do pracy! Jeżeli wiercenie w płytkach gresowych jest dla was zupełnie nowym doświadczeniem, to przyda się wam kilka wskazówek, które ułatwią pracę oraz oszczędzą wasze wiertło i płytki.

  • Zwolnij obroty

Gres bardzo lubi wolne obroty i uwierzcie, że wasze wiertła też wam za to podziękują. 500 obrotów na minutę to absolutne maksimum dopuszczalne podczas wiercenia w płytkach gresowych. Większa prędkość jest nieefektywna i uszkadza wiertło. Szczególnie ludzie odznaczający się słabą cierpliwością nie mogąc przewiercić się przez gres zaczynają zwiększać obroty wiertarki lub, co gorsza – włączają udar. A to bardzo prosta droga do szybkiego stępienia płytek i ich popękania. Spokój i cierpliwość będą wam potrzebne tak samo jak dobre wiertło diamentowe do płytek.

  • Postukaj młotkiem

Wiercenie otworów w płytkach gresowych jest wyzwaniem nie tylko ze względu na ich twardość ale też to, że zwykle są bardzo śliskie. Nawet gdy zaznaczymy sobie dokładnie miejsce, w którym wywiercimy otwór, to i tak wiertło będzie się ślizgać. Mamy na to sprawdzony sposób – wystarczy za pomocą zwykłego wiertła do betonu i młotka postukać kilka razy w miejsce, w którym będziemy wiercić. Powstała bruzda ułatwi dopasowanie do niej wiertła do płytek gresowych i nie będzie się już ono ślizgać.

  • Taśma nie tylko do malowania

Do sprawnego wywiercania otworów w gresie przyda się zwykła taśma malarska. Taśmę przyklejamy do płytki, zaznaczamy miejsce wiercenia i przykładamy wiertło. Chropowata powierzchnia taśmy malarskiej zapobiegnie ślizganiu się wiertła.

Jak wywiercić otwór w gresie?

Na początku zaznaczamy miejsce, które chcemy przewiercić. To bardzo istotne, dlatego ołówkiem rysujemy kółko, krzyżyk czy inny dowolny kształt, żeby zaznaczyć miejsce wiercenia. Następnie przykładamy wiertło do miejsca, które będziemy wiercić. Bardzo ważne – wiertło trzeba schładzać wodą! Używamy do tego mokrej gąbki lub pojemnika na wodę ze spryskiwaczem. Jeżeli tego nie zrobimy, to wiertło się co prawda nie zapali, ale dużo szybciej się stępi i zużyje. I nie zapomnijcie o okularach! To niezwykle istotne, ponieważ szkliwo z płytek może dostać się do waszych oczu, a raczej nikt w trakcie remontu nie ma ochoty na wizyty na okulistycznym ostrym dyżurze, żeby wyciągnąć opiłki z oka.

Wycinanie otworów w płytkach gresowych może przebiegać na dwa sposoby – techniką na sucho i na mokro. Stosuje się je zależnie od potrzeb, ponieważ oba rozwiązania nieco różnią się od siebie i mają swoje wady i zalety.

Wiercenie w gresie na sucho

Niewątpliwą przewagą tej techniki jest fakt, że jest nieco czystsza od wiercenia na mokro ze względu na to, że nie rozchlapuje się wody podczas wiercenia. Z drugiej strony wiercenie na sucho wznieca pył i kurz, dlatego takich prac nie wykonuje się we wnętrzach i trzeba pamiętać o założeniu okularów. W przypadku tej techniki stosuje się takie otwornice do płytek jak koronki diamentowe, które dobrze radzą sobie z wierceniem na sucho, ale pozostawią postrzępione brzegi w wywierconych otworach. Z tego powodu na sucho wierci się w płytkach, które docelowo będą zasłonięte, np. zabudową.

wiertła do gresu

Wiercenie w gresie na mokro

Ten sposób wiercenia jest dużo bardziej precyzyjny niż technika na sucho, dzięki czemu można uzyskać estetyczny efekt. Konieczne jest chłodzenie wiertła w trakcie wiercenia wodą, dlatego nazywa się to wierceniem na mokro. Chłodzić można za pomocą specjalnych urządzeń, na przykład hydronetki z przystawką. Automatycznie dozuje ona wodę i polewa wiertło w trakcie pracy, ale można też wykorzystać zwykłą gąbkę lub szmatkę nasączoną wodą. Zaletą tej techniki jest precyzja i wydłużenie żywotności wierteł i koronek.

Jak zamaskować otwory w płytkach?

Czasami mimo zachowania wszystkich środków ostrożności i stosowania się do zasad zdarzy się, że płytka podczas wiercenia pęknie. A może wywierciliśmy otwór w złym miejscu i teraz łazienkę szpeci brzydka dziura w nowych kafelkach? Takie uszkodzenia da się naprawić bez skuwania płytek!

Pierwszym sposobem jest zastosowanie wypełniacza do kafelek. Pozwala on w miarę estetycznie zakryć otwór w płytce. Najpierw należy dokładnie wyczyścić ubytek oraz płytkę, tak aby pozbyć się resztek pokruszonego materiału. Następnie płytkę trzeba odtłuścić. Kolejnym krokiem jest nałożenie masy wypełniającej, której nadmiar usuwa się szpachelką.

Gdy masa nieco stwardnieje, wygładzamy ją, tak aby powierzchnia kafelków była równa. Na koniec całość zabezpieczamy odpowiednim preparatem do konserwacji, tak aby zapobiec odkładaniu się wilgoci. Aby kolor wypełniacza nie odznaczał się na kafelkach, można go pomalować specjalną farbą do ceramiki, a później zeszlifować papierem ściernym.

Czym szlifować gres?

Szlifowanie gresu jest dość karkołomną czynnością i dlatego większość specjalistów radzi wybierać takie rozwiązania, które nie będą wymagały szlifowania. Czasem nie ma jednak innego wyjścia i trzeba to zrobić. Do szlifowania gresu stosuje się tarcze diamentowe – są twarde i wytrzymałe, ponieważ poza gresem stosuje się je także w pracy z betonem i granitem. Odznaczają się dużą precyzyjnością, zwłaszcza podczas szlifowania na sucho. Do wyboru mamy tarcze diamentowe segmentowe oraz ciągłe. Pierwsze są bardziej precyzyjne, przyjazne użytkownikowi i odporne na drgania. Z kolei praca z tarczą ciągłą stanowi nieco większe wyzwanie, ale radzi sobie z większością materiałów – zarówno z twardymi, jak i kruchymi.