Jak oszczędzać prąd?

0
77

W Polsce, zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych mamy duży problem ze smogiem, nie dotyczy to już tylko dużych miast i aglomeracji, a nawet mniejszych miast powiatowych. Czy problem ze smogiem jest związany z rozrzutnością elektryczną polaków? Nic bardziej mylnego, energetyka w Polsce produkuje tylko 2% wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Nie mniej jednak prąd warto oszczędzać, choćby dla siebie na wakacje. Dziś najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu.

Panele słoneczne sposobem na oszczędność?

Koszt założenia paneli słonecznych waha się w granicach 10-15 tysięcy wraz z założeniem. Nachodzi pytanie czy taka inwestycja się opłaci? System solarny przez ponad pół roku będzie podgrzewać nam wodę do tego poziomu, że nie będzie musieli się wspierać innymi źródłami grzania wody. Panele słoneczne nie działają wiecznie. Podgrzewanie wody z bojlera elektrycznego dla 4 osobowej rodziny to koszt średnio 60 zł miesięcznie. Panele słoneczne działają średnio przez 7 miesięcy w pełnej mocy dlatego średnio pozwolą zaoszczędzić nam 400 zł rocznie na ogrzewaniu wody. Panele słoneczne mają swoją żywotność, producenci dają zazwyczaj 10 lat gwarancji na poprawne działanie paneli. Przyjmijmy zatem, że nasze panele będą nam służyć 15 lat. Przez 15 lat przyniesie nam to oszczędności rzędu ~7 tysięcy. Koszt najtańszego zestawu paneli do ogrzewania wody to 8-9k. Uwzględniając rosnącą inflacja taka inwestycja wychodzi na 0.

Jak zatem oszczędzać energie, aby nasz budżet domowy nie cierpiał? Średni rachunek w Polsce dla 4 osobowej rodziny za prąd to, aż 230 zł.

Wybór odpowiedniego dostawcy prądu.

Zastanawiasz się jak oszczędzać energie? Zacznij od swojego dostawy, to właśnie tutaj mamy możliwość największej oszczędności na cenie prądu. Jedna z firm oferuje nawet prąd za darmo w godzinach 22-5, można w ten czas włączyć ogrzewanie elektryczne lub ustawić pranie czy wstawić zmywarkę z pewnością na tej ofercie możemy zaoszczędzić naprawdę dużo, jeśli dobrze to rozegramy. Jeśli w zimę ogrzewamy się dodatkowo elektryczną farelką to koniecznie powinniśmy sprawdzić tę opcje. Porównaj zatem koszt kwh innych firm z aktualnym cennikiem prądu.

cena prądu za 1 kwh

Wyłączaj urządzanie na noc.

Nie ma tutaj nic odkrywczego, nie zaoszczędzimy na tym jakoś specjalnie dużo, ale jak to mówią grosz do grosza. Głównie chodzi o wyłączenie komputera, monitora czy telewizora. Wiele osób starszych ma w zwyczaju oszczędzanie pieniędzy i energii elektrycznej, mają większe poszanowanie niż młodzi i oszczędzają nawet na ładowaniu telefonu w pracy.

Wybieraj energooszczędne urządzenia.

Zalecane jest wybieranie urządzeń o dobrej klasie oszczędności, lecz tutaj trzeba uważać. Wiele supermarketów i sklepów obiecuje wielkie oszczędności, które tak naprawdę są minimalnie mniejsze. Jest to częściowy chwyt marketingowy, oczywiście w przypadku energooszczędnych urządzeń cena jest wyższa, często nawet o 10%. Wybierz również czajnik energooszczędny lub grzej wodę w czajniku na gazówce, jest to nieco uciążliwa wersja, ale zostawia zawsze parę złoty miesięcznie w kieszeni.

Jak obliczyć zużycie prądu?

Wiele osób zastanawia się co bierze najwięcej prądu. Widząc swój rachunek za prąd niektórzy łapią się za głowę, zastanawiają się co najwięcej energii elektrycznej zabrało. Jeśli ogrzewamy wodę przez elektryczny bojler oraz ogrzewamy dom przez prąd to z pewnością już możesz umiejscowić to na pierwszy miejscu. Bądźmy bardziej dokładni i obliczmy zatem co bierze najwięcej prądu? Aby to sprawdzić musimy zainwestować w tak zwany watomierz, jest to swego rodzaju przejściówka, która pozwoli nam na dokładne obliczenie poboru prądu z naszego urządzenia. Koszt takiego watomierza oscyluje w okolicach pięćdziesięciu złoty – wyświetla nam na elektrycznym wyświetlaczu aktualny pobór oraz ogólny, który mozemy potem przeliczyć na złotówki. Pomoże nam to zwłaszcza, gdy na koniec miesiąca zastanawiamy się jak obliczyć zużycie prądu z licznika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here