Przejdź do treści
wkrętarka ryobi 18v

Opinie na temat firmy Ryobi i ich narzędzi

Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2020

Ryobi to jeden z wiodących producentów elektronarzędzi na całym świecie. Produkty tej firmy charakteryzują się ceną niższą od wielu konkurencyjnych marek. Jednak jak ma się to do jakości samego sprzętu? Czy jest on funkcjonalny, i czy można na nim polegać dłużej niż kilka miesięcy? Przyjrzeliśmy się tej firmie, by przybliżyć jej charakterystykę, a także naświetlić mocne i słabe strony. Dodatkowo, przyjrzeliśmy się kilku konkretnym modelom i różnym typom urządzeń, by naświetlić użyteczność Ryobi. W trakcie pracy nad tym artykułem przeprowadziliśmy bardzo solidną analizę marki, a także skorzystaliśmy z licznych opinii i recenzji dostępnych w internecie.

Ryobi – co to za firma

Ryobi to marka będąca częścią grupy Techtronic Industries (TTI). Ten producent specjalizuje się w wytwarzaniu elektronarzędzi bezprzewodowych, przewodowych i warsztatowych.

Ryobi Polska

Ryobi nie posiada sieci serwisowej, lecz jeden punkt. Autoryzowany serwis to KJB Technik Sp. z o.o., ul. Kolumbijska 5, 01-991 Warszawa. Oznacza to, że w razie awarii konieczna jest wysyłka kurierska pod podany adres. Na stronie producenta widnieje zakładka z listą autoryzowanych punktów, lecz jest ono pusta. Wnioskujemy więc, że obecnie Ryobi ma tylko jeden punkt w Polsce.

Oprócz wysyłki kurierskiej możliwe jest też zgłoszenie się do lokalnego sklepu, w którym nabyliśmy dany produkt. Wtedy taki punkt może zająć się wysyłką i być dla nas pośrednikiem. Do korzystania z serwisu wymagany jest oczywiście dowód zakupy w formie faktury lub paragonu.

Chcielibyśmy jeszcze odnotować, że do sprzętów tej firmy dodawane są instrukcje obsługi z polskim tłumaczeniem, które zazwyczaj nie jest wykonane w sposób solidny. Większe zaufanie mielibyśmy do wersji angielskich, gdyż wersje polskie nie były najwyraźniej przez nikogo zbyt szczegółowo sprawdzane.

Ryobi serwis i warunki gwarancji

Gwarancja na produkty Ryobi to 24 miesiące. Co ważne, warunkiem realizacji gwarancji jest jej zastosowanie. Oznacza to, że można używać tego sprzętu jedynie w celach prywatnych, zaś użytek profesjonalny lub handlowy może sprawić, że do gwarancji już nie będziemy mieć prawa. Warto jednocześnie podkreślić, że częstą praktyką w tej branży jest kwestia unieważnienia gwarancji, jeżeli kupujemy dany produkt na fakturę. Nieobeznani w tej sytuacji użytkownicy często wpadają w tę pułapkę, i później mają problem. Musimy jednak podkreślić, że ta sytuacja jest bardzo częstym przypadkiem niezależnie od marki.

Co to jest Ryobi One+

Jednym z ciekawszych elementów oferty Ryobi jest z pewnością Ryobi One+. Czym to jest, i dlaczego warto z tego skorzystać?

Ryobi One+ zestaw

To bardzo ciekawy pomysł, który tak naprawdę może odpowiedzieć na spore zapotrzebowanie. Jest tak dlatego, że gdy zabieramy się za jakąś formę remontu lub też majsterkowania nie potrzebujemy zazwyczaj jednego konkretnego narzędzia. Zamiast tego, wymagane jest kilka różnych urządzeń, które dzięki różnorodnej funkcjonalności pozwoli nam na poradzenie sobie ze wszystkimi wyzwaniami.

Usterki mają to do siebie, że nie sposób ich wszystkich przewidzieć, a późniejsze radzenie sobie z nimi może wymagać zróżnicowanych działań. W praktycznym ujęciu oznacza to, że dobrze jest mieć w swoim garażu zarówno wkrętarkę, jak piłę tarczową czy inne elektronarzędzie. One+ to bardzo ciekawe funkcjonalnie rozwiązanie, które może być odpowiedzią na wiele wyzwań i potrzeb przede wszystkim amatorskich użytkowników.

Na czym ta innowacyjność polega? W największym uproszczeniu: jeden akumulator – mnóstwo urządzeń. Założenie jest bardzo proste. By zasilić wiele różnych maszyn podłączać możemy ten sam akumulator, co znacznie wpływa na prostotę i wygodę w użytkowaniu. Kupując zestaw tego typu mamy więc pod ręką sporo urządzeń o zasilaniu akumulatorowym, które można odpalić praktycznie na zawołanie.

Możliwa jest więc praca w ogrodzie, czy też wykończenie łazienki. Oprócz tego, musimy tutaj podkreślić aspekt ekonomiczny. Im więcej urządzeń tego typu kupujemy, tym bardziej oszczędzamy. Nie musimy bowiem za każdym razem dopłacać za dodatkowy akumulator. Kupujemy jedynie właściwe sprzęty, a jedno źródło zasilania wystarczy do nich wszystkich. W takiej sytuacji każdy, kto planuje kupić kilka różnych elektronarzędzi powinien się nad tą opcją zastanowić dwa razy.

Jakie są wady takiej technologii? Przede wszystkim kwestia mocy. Urządzenia bezprzewodowe mają to do siebie, że raczej nie należą do najbardziej wydolnych. W porównaniu z produktami, które możemy po prostu wpiąć do gniazdka będą dużo słabsze. Oprócz tego, w sprzedaży dostępne są trzy rodzaje akumulatorów: 2A, 4A oraz 5A. Wszyscy recenzenci są zgodni co do opinii, że po 2A nie ma w ogóle co sięgać. 4A oraz 5A gwarantują nie tylko dłuższy czas pracy, ale także zapewnią dużo większa moc dla naszych urządzeń. Przy 2A ledwo będą one tak naprawdę działały.

W kilku recenzjach użytkownicy podkreślali, że zakup zbyt słabego sprzętu to tak naprawdę wyrzucanie pieniędzy w błoto. Oczywiście to, co dla jednej osoby będzie „za słabe”, dla innej będzie zupełnie wystarczające. Dlaczego? Dlatego, że wszystko zależy od naszych potrzeb. Kilka osób błędnie zakładało w recenzjach, że zestaw Ryobi One+ to coś zaadresowanego dla profesjonalistów i zawodowych firm wykończeniowych. Nic bardziej mylnego. To drobne maszynki, z których największą korzyść czerpać będą amatorzy, potrzebujący czegoś w zwykłych warunkach domowych.

Inną ciekawostką jest to, że dzięki swojej konstrukcji urządzenia z serii One+ są bardzo drobne. Niektórzy użytkownicy są przez to w stanie zmieścić aż kilkanaście elektronarzędzi do jednej torby, którą da się nosić na ramieniu. To ciekawe rozwiązanie dla osób poszukujących mobilności, i chcących mieć wszystkie najważniejsze urządzenia zawsze pod ręką. Poza tym, rozwiązuje to także inny problem. Dobrze jest się trzymać jednej marki, i zachowywać pewną spójność w swoim garażu. Jeżeli ma się do Ryobi zaufanie, to ta firma jest z pewnością ciekawym rozwiązaniem.

Historycznie to rozwiązanie jest dostępne na rynku już od dawna. Skąd to wiemy? Bo pierwsze akumulatory z tej serii były niklowo-kadmowe. Oznacza to, że One+ wprowadzano do sprzedaży już ładnych parę lat temu. Oczywiście obecnie wykorzystywana już jest nowsza technika litowo-jonowa, która zapewnia efektywniejsze i dłuższe działanie akumulatorów.

narzędzia ryobi

Elektronarzędzia Ryobi – opinie

Wśród użytkowników amatorskich Ryobi cieszy się dobrą opinią, zaś osoby o większych wymaganiach spoglądają w stronę tej marki bardziej sceptycznie. Jest tak dlatego, że są to raczej wyroby tańsze, albo dużo tańsze od najbardziej markowej konkurencji takiej jak Bosch czy DeWalt.

Wkrętarka

Pośród wiertarko-wkrętarek marki Ryobi ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza jeden model: Ryobi R18Dd3-213S. To urządzenie ze wspomnianej powyżej serii One+. Oznacza to, że do jej funkcjonowania wymagany jest naładowany akumulator 18v, który można podpinać także do innych urządzeń wchodzących w ten zestaw Ryobi. Wracając do samej specyfikacji tego produktu, to jest to bezprzewodowa wiertarko-wkrętarka, które może nam służyć do wiercenia zarówno w metalu jak i w drewnie.

Ponadto, według producenta możemy wiercić tym urządzeniem nawet w betonie. Urządzenie jest wyposażone w dwa biegi, dzięki czemu możliwe jest dostosowywanie prędkości i intensywności pracy do naszych potrzeb. Przydatnym dodatkiem jest oświetlenie LED. Dzięki niemu możemy pracować z precyzją nawet w niesprzyjających, ciemnych warunkach. Choć taki bonus może wydawać się fanaberią, to profesjonaliści chwalą sobie takie rozwiązanie. Podkreślają oni, że nawet nie wiedzieli, jak często im się to później przydało. A jak wygląda funkcjonalność tego urządzenia w praktyce?

Jeden z materiałów porównujących różne marki wiertarko-wkrętarek pokazał, że w ogromnej większości przypadków funkcjonalność Ryobi nie odstaje nawet od droższych produktów. Największym wyzwaniem są dłuższe wkręty (ponad 140 mm), z którymi urządzenie to radzi sobie trochę gorzej. W praktyce może to skończyć się krzywym wwiertem i niechcianymi, nieestetycznymi dziurami.

Dodatkowo, natrafiliśmy na opinie podkreślające, że wkrętarki od Ryobi nie trzymają zbyt stabilnie wiertła, przez co zdarzają się sytuacje w których ono wypada. Jest to oczywiście bardzo niepożądana sytuacja, i wniosek nasuwający się jest jeden: jeżeli będziemy wiercić w naprawdę twardych materiałach, to mogą być pewne problemy.

Młotowiertarka

Młoty obrotowo-udarowe są używane do wywiercania otworów w twardszych materiałach. Odpowiednia moc pozwala na przebicie się przez wszelkiego rodzaju powierzchnie w trakcie budowy. Odpowiednie dłuto lub puszka będą pełnić różne funkcje, dzięki czemu za pomocą tego elektronarzędzia będziemy w stanie sporo zdziałać. Oprócz wyrabiania otworów przydatne jest ono bowiem przy ściąganiu ze ścian warstw farby, kleju czy fug. Dzięki udarowi młotowiertarka nie wymaga dużej mocy ze strony użytkownika, by wykonywać odpowiednie operacje. Dwa główne parametry na które należy patrzeć to moc w watach, oraz siła udaru w dżulach.

Ryobi ma w ofercie na przykład model R18SDS-0, który wykorzystuje technologię One+. Ta młotowiertarka pracuje na napięciu 18V, zaś jej siła uderzenia to 1.3J, co plasuje ją w kategorii urządzeń amatorskich. Jeżeli chcemy przebijać się przez naprawdę twarde powierzchnie, to to urządzenie sobie raczej nie poradzi. Jednak z drugiej strony, to trudno żeby sobie poradziło, ponieważ jest urządzeniem bezprzewodowym. Takie zasilanie z definicji skazuje R18SDS-0 na słabsze osiągi, i nie powinno to nas dziwić. Na obronę tego produktu można jeszcze dodać, że jest on zaprojektowany w sposób ergonomiczny, i obsługiwanie go w trakcie pracy nie sprawia żadnych problemów.

Z drugiej jednak strony, ta wiertarka nie jest odpowiednio wyważona, przez co nie da się jej ustawić na swojej podstawie bez przewracania (niezależnie od tego, czy akumulator jest podpięty, czy też nie). To drobna niewygoda, ale w dłuższej praktyce nie stanowiąca tak naprawdę większego problemu.

Jeżeli szukamy więc urządzenia do drobnych zadań, remontów i tak zwanych fuch, to ten model Ryobi w zupełności nam wystarczy. Warto go rozważyć zwłaszcza, jeżeli posiadamy już inne urządzenia z serii One+.

Frezarka

Wartą omówienia frezarką od Ryobi jest model RRT 1600, który posiada, jak sugeruje sama nazwa produktu, 1600 watów. To duża ilość mocy, która pozwoli na rozprawienie się z nawet najtwardszymi rodzajami drewna. Jeżeli chcemy amatorsko ciąć w drewnie, to takie urządzenie będzie dla nas dobrym rozwiązaniem, umożliwiającym pracę z nie tylko miękkim drewnem sosnowym, ale i bardziej zaawansowanymi materiałami.

Pod względem konstrukcyjnym możemy tutaj pochwalić solidne materiały, a także dobre wykonanie przykładnicy. Jest ona gruba, a nie, tak jak wiele urządzeń tego typu, zrobiona z cienkiej blachy. W praktycznym ujęciu oznacz to, że nie będzie się nam ona wyginała i szybko wyrabiała od eksploatacji.

Jest to urządzenie przewodowe, i niepotrzebna jest żadna bateria, tak jak w wypadku One+. Dlaczego? Głownie dlatego, że jest to urządzenie typowo warsztatowe, które nie wymaga od nas dużej mobilności. I tak będziemy ciąć w drewnie w zaciszu naszego garażu lub miejsca gdzie zawsze majsterkujemy. Wymagane więc będzie jedynie podpięcie do prądu, i można ruszyć z pracą. Oczywiście żeby uniknąć zabrudzenia całego miejsca pracy używać należy jednocześnie odkurzacza, który zbierze wszystkie ścinki. Konstrukcja tej frezarki pozwala na sprawne zrobienie tego.

Kosiarka

Jeśli chodzi o kosiarki elektryczne, to dużym zainteresowaniem cieszy się Ryobi rlm13e33s. Jej moc na poziomie 1300 watów może nie wydawać się szczególnie imponująca, niemniej do potrzeb na poziomie 2-3 arów jest to w zupełności wystarczające urządzenie. Dlaczego? Ze względu na swoją niewielką szerokość koszenia (raptem 33 centymetry) urządzenie to nadaje się do małych trawników. Niewielki rozmiar działa na korzyść tej kosiarki zwłaszcza, gdy chcemy sobie poradzić z węższymi i ciaśniejszymi miejscami. Oprócz tego, niewielka waga (9 kilogramów) sprawia, że urządzenie jest łatwe w obsłudze, i nie wymaga żadnego dodatkowego wspomagania.

To wszystko brzmi dobrze w opisie, ale jak taka kosiarka akumulatorowa jak Ryobi RLM13E33S sprawdza się w praktyce? Opinie są bardzo pozytywne. Użytkownicy chwalą sobie praktyczność i wygodę w użytkowaniu tej lekkiej kosiarki. Problemy pojawiają się z czasem.

Największe odnotowane kłopoty dotyczą silnika, którego łożyska mogą się wytrzeć po 1-2 sezonach. Pół biedy, jeśli ma to miejsce na gwarancji, bo wtedy raczej bez problemów zostanie to naprawione. Jednak możemy mieć pecha, tak jak niektórzy internauci, i kosiarka szybko zepsuje się ponownie. Nie ma co się jednak czarować – kosiarki elektryczne, zwłaszcza za taką cenę, mają to do siebie, że są zawodne. To raczej inwestycja na jeden, maksymalnie dwa sezony. Jeżeli jednak wszystko policzymy sobie w głowie, to zakup takiego urządzenia nawet na krótki okres może być uzasadniony.

Odkurzacz

Przykładem odkurzacza od Ryobi może być model R18HV-0. Jest to urządzenie korzystające z technologii One+. Najpopularniejszym zastosowaniem dla tego typu sprzętu jest z pewnością odkurzanie samochodu. Opinie na temat tego produktu są pozytywne, i użytkownicy podkreślają dużą moc recenzowanego sprzętu. Oznacza to, że w trakcie sprzątania nawet najmniejsze drobinki zostaną przez to urządzenie wciągnięte.

Takie małe odkurzacze mają jednak to do siebie, że ze względu na miniaturową konstrukcje wyposażone zostają w niewielkie filtry HEPA. Co to oznacza dla użytkownika? Przede wszystkim to, że siła, z jaką R18HV-0 będzie zasysać kurz będzie dużo mniejsza, gdy filtr się zapcha. Oczywiście rozwiązaniem na to jest po prostu wyczyszczenie samego filtra, jednak stanowi to niewielką niewygodę.

Pod względem ergonomii jest to dobrze wykonane urządzenie, które spisze się zdecydowanie lepiej w ciasnych miejscach w samochodzie, niż normalny odkurzacz. Oprócz tego, nie musimy się z jego zastosowaniami ograniczać jedynie do wnętrza samochodu. Gdy potrzebujemy odkurzyć jakieś ciasne przestrzenie, lub zależy nam na precyzyjnym działaniu, to będzie to z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie.

Kompresor

Ryobi R18I to bardzo prosty i tani model, który posiada zarówno funkcję pompowania, jak i odsysania. Opinie na jego temat są w dominującej części pozytywne. Oprócz zwykłej rury, wyposażony on jest także w wąż wysokociśnieniowy, który może zostać wykorzystany w celu pompowania opon. Czy takie urządzenie jest przydatne? Na pewno każdy, kto musiał kiedyś podpompować basen czy materac zdaje sobie sprawę z tego, że zwykła pompka mechaniczna donikąd nas nie zaprowadzi. Albo okupimy to bardzo męczącym procesem, który można łatwo ominąć.

Dlatego jest to z pewnością urządzenie warte zakupu jeżeli planujemy wakacje z basenem, lub też jeśli chcemy w domowych warunkach poprawić ciśnienie w oponach swojego roweru albo samochodu. Specyfikacji technicznych zbyt wiele nie ma: ciśnienie maksymalne to 10.3 bara (1600 PSI), Mobilność zostaje zapewniona przez system One+. Jest to więc kompresor bezprzewodowy, który można spokojnie wszędzie przetransportować.

elektronarzędzia ryobi opinie

Pilarka

Ryobi RTS1800S-G to pilarka, którą wyszukuje wiele osób. Jednak czy jest to produkt godny uwagi? Jak w kilku powyższych przypadkach, jest to urządzenie proste, które zaspokoi raczej mniejsze potrzeby. Przede wszystkim moc 1800 watów jak na taką lekką konstrukcję to całkiem sporo. Recenzenci podkreślają, że może to negatywnie wpływać na precyzję pracy.

Chybotliwość i niestabilność to duże problemy jeżeli zależy nam na dobrym cięciu drewna. Dlatego zbyt duża moc może paradoksalnie nam szkodzić. W takiej sytuacji trudno o odpowiednią stabilizację i dobre naprowadzanie drewna w celu cięcia. Nie pomaga w tym także ruchoma laga naprowadzająca drewno do ostrza piły. Przez ten drobny szczegół ustawienie obiektu, który chcemy przyciąć pod kątem prostym będzie bardzo trudne. Z drugiej strony, nie wszyscy użytkownicy skarżyli się na ten problem.

Dodatkowo, w starciu z twardszym drewnem RTS1800S-G również może nie być w stanie zapewnić odpowiedniej stabilizacji. Dzieje się tak dlatego, że gdy musimy napierać silniej na twardszy obiekt trudniej o pewne i równe naprowadzanie go pod odpowiednim kątem do piły. Patrząc na sam rozmiar tego urządzenia można się zastanowić nad tym, czy da się na nim pracować.

Niewielkie wymiary sprawiają, że powierzchnia użytkowa jest stosunkowo niewielka. Na rynku dostępne są większe jednostki, które powinny być pod tym względem praktyczniejsze. Jednak z drugiej strony wracamy do problemu, który opisujemy tutaj stale. Wszystko zależy od naszych potrzeb – jeżeli pracujemy na przykład w miękkim drewnie sosnowym, albo używamy cienkich, niewielkich fragmentów, to mała pilarka w zupełności nam wystarczy.

Istnieją jednak porady specjalistów sugerujące, że są dwa rozwiązania na problemy niestabilności opisywanego urządzenia. Po pierwsze, można zamontować w nim samodzielnie tak zwany system soft start. Dzięki niemu nasza pilarka nie ruszy dynamicznie „z kopyta”, a raczej będzie się stopniowo rozkręcać. To także bezpieczniejsze dla naszego układu elektrycznego.

Bardzo szybkie wystartowanie oznacza także skok w poborze prądu. Oprócz tego, problemy z niestabilnością i niewielkim rozmiarem da się rozwiązać za pomocą montażu. Jeżeli trochę popracujemy i powiększymy jednostkę własnym wysiłkiem, to będzie ona na pewno łatwiejsza w obsłudze. Jest to jednak zadanie dla większych majsterkowiczów. Ci, którzy chcą po prostu kupić sprzęt i móc go od razu używać bez problemów powinni się dwa razy zastanowić, czy RTS 1800-G to coś dla nich.

Klucz udarowy

Pośród kluczy udarowych ciekawym modelem jest R18IW3, który także stanowi część serii One+. Potrzebna będzie więc bateria dedykowana do tych produktów. Pod względem specyfikacji, R18IW3 to dosyć standardowy klucz. Posiada on półcalową średnicę, i wyposażony został w trzy biegi, możliwość wyboru kierunku pracy, regulację obrotów oraz trzy lampki LED, które pozwalają na punktowe oświetlenie miejsca, przy którym obecnie pracujemy. Taki klucz udarowy akumulatorowy od Ryobi jest w wielu punktach ogumowany, dzięki czemu wszelkie zniszczenia spowodowane ewentualnym upadkiem powinny być zredukowane do minimum.

W praktyce jest to, jak wiele innych urządzeń od Ryobi, przede wszystkim sprzęt dla majsterkowiczów, a nie profesjonalistów. Jeśli chcemy jednak zmieniać opony w swoim aucie w systemie lato-zima dla siebie jak i rodziny, to jest to oczywiście urządzenie, które wykona dla nas robotę.

Źródła:

https://kornikowo.pl/szlifierki/ryobi-gwarancja-pomoc/
https://pl.ryobitools.eu
https://youtu.be/PCRyKK89Log
https://youtu.be/Q0c4iMYDFdM
https://www.youtube.com/watch?v=ZobQBVooz3s
https://www.youtube.com/watch?v=nh9-ia6gfqo
https://www.youtube.com/watch?v=CBMWWAGR2ww