Przejdź do treści
mycie ścian przed malowaniem

Przygotowanie ścian do malowania – czym umyć ściany przed malowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 2 lutego 2022

Jak umyć ściany przed malowaniem? Czy czyszczenie ścian jest konieczne? Jak sami widzimy, pytań jest wiele, ludzie nie Odpowiednie przygotowanie ścian to bardzo ważny krok przed rozpoczęciem malowania. Czy czyszczenie ścian jest konieczne? Jak umyć ściany przed malowaniem? Podpowiadamy, jak to zrobić, aby zwiększyć trwałość nakładanej farby. Sprawdź!

Przygotowanie pomieszczenia do malowania 

Przed rozpoczęciem prac remontowych, warto ocenić stan pomieszczenia. Dokładnie przyjrzeć się ścianom, usunąć nierówności i ewentualnie zagipsować dziury. Umeblowanie pokoju w większości powinno być wyniesione, by podczas malowania nie utrudniało przemieszczania się. Skrzydło drzwiowe również może być wyjęte lub zasłonięte folią malarską. Dodatkowo wszelkie kable i przewody warto obkleić taśma. Tego typu zabieg ma nie tylko chronić przed zabrudzeniami, ale głównie pomóc przy tym, by kable nie przeszkadzały podczas pracy. Przygotowanie pomieszczenia to ważny element, od którego zaczynamy wszelkie prace remontowe.wszelkie prace remontowe. 

Zabezpieczenie podłoża przed malowaniem

Malowanie wiąże się z częstymi zabrudzeniami podłogi, czy mebli. Aby się przed tym uchronić, warto odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię. Folia malarska, którą kupimy w każdym sklepie z artykułami remontowymi, sprawdzi się najlepiej. Warto dokładnie przytwierdzić ją do podłoża, by podczas chodzenia nadmiernie się na unosiła. Najlepszym rozwiązaniem jest przyklejenie folii do podłogi przy listwach dolnych. To dość żmudna praca, ale jeśli wykonamy ją dokładnie, unikniemy zabrudzeń w trakcie malowania.

Zobacz także: Mat czy połysk? Jakie płytki łazienkowe wybrać?

Zabezpieczenie okien 

Ramy i ościeżnice okienne, to kolejne miejsce, które wymaga zabezpieczenia przed zachlapaniem farbą. Zwłaszcza w przypadku malowania sufitu, możemy niechcący ubrudzić okna. Niektóre preparaty mają wodnistą konsystencję, ciężko się rozprowadzają i tym samym chlapią na inne powierzchnie. Okna również zabezpieczymy za pomocą folii malarskiej i taśmy. Warto przed zasłonięciem okna je uchylić. Potem będziemy mieli trudności z otwarciem go pod folią, a odpowiednie wietrzenie pomieszczeń przy malowaniu jest wskazane. Karnisze, firanki czy zasłony, muszą być zdjęte. Zwłaszcza materiałowe przedmioty mogą szybko się ubrudzić, a późniejsze ich czyszczenie ze śladów farby jest dość problematyczne.

przygotowanie ścian do malowania

Zabezpieczenie sufitu

Podczas malowania ścian, nie zapomnijmy również o suficie i jego ochronie. Tu głównie skupić się trzeba na górnych listwach, które za pomocą taśmy malarskiej okleimy. Warto wybierać specjalistyczne produkty, które po zerwaniu nie będą niszczyć pomalowanej powierzchni. Najbardziej się sprawdzą papierowe wersje taśmy malarskiej. Zawierają delikatniejsze kleje, przez co zmniejsza się możliwość na uszkodzenie struktury ściany. 

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu

Istotną rzeczą, o której większość zapomina, jest odpowiedni ubiór. Malowanie ścian to praca, podczas której nie da się nie ubrudzić. Farby mają różne konsystencje, niektóre są wodniste, którymi zwłaszcza malując sufit, możemy pobrudzić całe ubrania chlapiącym się produktem. Jeśli chcemy uniknąć tego typu problemów, warto założyć ubrania robocze. Stare, znoszone bluzy, najlepiej z długim rękawem, by farba nie miała styczności ze skórą. Nakrycie głowy, np. czapka z daszkiem zabezpieczy skórę głowy i włosy, przed ewentualnymi kroplami ściekającej farby z sufitu. Przydadzą się również rękawice ochronne oraz długie spodnie. Podczas malowania najlepiej zakrywać jak najwięcej ciała, by farba nie dotykała skóry, zwłaszcza na to muszą zwracać uwagę osoby z alergiami, czy uczuleniami na substancje chemiczne, będące w składzie farb. 

Przygotowanie ścian do malowania – krok po kroku

Osoby, które nie znają się za bardzo na remontach, często zastanawiają się jak odpowiednio przygotować ścianę do ponownego malowania. Czy szlifowanie i skrobanie ścian jest w ogóle potrzebne? Odpowiedź jest jedna — to zależy. Każdy przypadek jest inny i wymaga odmiennej pielęgnacji. Podczas ponownych remontów tych samych powierzchni, stan podłoża się pogarsza, dlatego odpowiednia pielęgnacja ściany, składająca się z wcześniejszego umycia powierzchni i usunięcia wszelkich nierówności, jest tak znacząca. Jeśli mamy do czynienia z ubytkami na powierzchni, potrzebne będzie szpachlowanie starych ścian.

Nie zapomnijmy, że renowacje pomieszczeń są bardziej wymagające niż inne rodzaje remontów. Dlatego przed ponownym malowaniem, trzeba usunąć pozostałą farbę ze ścian. Powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana, aby nowy produkt mógłby się przyjąć bez problemu. Czyszczenie ścian przed malowaniem to jeden z wielu innych etapów, o którym trzeba pamiętać. Przygotowanie ścian do malowania warto wykonywać wedle określonego planu, który krok po kroku opiszemy poniżej. 

Krok 1 – demontaż obrazków, gwoździ, kontaktów itp…

Jak przygotować ściany do malowania, by nie walczyć potem z zabrudzeniami na kontaktach i innych przedmiotach? Jeśli odpowiednio zabierzemy się do pracy i poświęcić kilku czynnościom więcej czasu, cały proces malowania przebiegnie bez większych utrudnień. Dlatego też warto na samym początku zdjąć ze ścian wszelkie obrazy, ramki ze zdjęciami. Wbite gwoździe również można wykręcić, jeśli nie są zbyt mocno wbite. Dodatkowo warto obkleić kontakty i gniazdka taśma malarską. Dokładne zabezpieczenie powierzchni, zdecydowanie usprawni całą pracę i nie przestworzy nam dodatkowych problemów, związanych z późniejszym usuwaniem plam z zaschniętej farby. 

Krok 2 – usuwanie starych warstw farby i tapet

Kolejnym istotnym krokiem jest usunięcie starych farb ze ścian, przed ich ponownym malowaniem. Zwłaszcza w przypadku uszkodzeń na powierzchni przyda się szlifowanie ścian, dzięki tej czynności usuniemy resztki farby, czy klej z tapety. Podłoże musi być równomierne, aby produkt przyjął się i utrzymał jak najdłużej. 

Jak usunąć farbę lateksową ze ściany?

Farba lateksowa to jedno z najbardziej problematycznych produktów tego typu. Usunięcie jej ze ściany może przebiegać z wykorzystaniem różnych metod. Tradycyjnym sposobem jest użycie szpachelki, z której pomocą będziemy skrobać ścianę. Inni używają zamiast tego ścierki nasączonej wodą lub nakładają na to warstwę gipsu. Podczas zdejmowania go, usuwa się również farba. 

Jak usunąć farbę olejną ze ściany?

Olejne farby można usuwać na kilka różnych sposobów, jednym z nich jest ręczna praca z wykorzystaniem szpachelki. Jeśli powierzchnia jest problematyczna i dość duża, warto zakupić odpowiedni środek złuszczający. Rozprowadza się go równomiernie na całej ścianie i dopiero potem możemy to zeskrobać. Wykorzystuje się również metodę termiczną, która polega na rozgrzaniu powierzchni, dzięki czemu farba olejna szybciej schodzi. 

Jak usunąć starą farbę emulsyjną ze ściany?

Wyczyszczenie ścian przed malowaniem, to również usuwanie starej farby. Tego typu proces może przebiegać z wykorzystywaniem różnych metod. Tradycyjna polega na użyciu szlifierki, bądź opalarki, która ogrzewa powierzchnię, co ułatwia skrobanie. Inni natomiast sięgają po gotowe produkty chemiczne, które rozprowadzają na całej powierzchni. Ich aktywne składniki wpływają na strukturę ściany i pomagają przy procesach złuszczających. 

Jak usunąć pleśń i grzyby ze ściany?

Pleśń i grzyby pojawiają się często w pomieszczeniach, gdzie jest problem z prawidłową wentylacją i nadmierną wilgocią. Usuwanie tego typu problemu może przebiegać z pomocą preparatu grzybobójczego lub ręcznego zeskrobania farby. 

jak przygotować ściany do malowania

Krok 3 – mycie ścian przed malowaniem

Czy trzeba myć ściany przed malowaniem? To zależy od przypadku, niektóre powierzchnie posiadają tłuste plamy na ścianie, czy inne tego typu zabrudzenia. Wtedy mycie ścian jest koniecznością. Jeśli na taką powierzchnię nałożymy farbę, zwłaszcza jasne kolory, możemy mieć problem z przebiciem się plam. Niektóre produkty są na tyle silne, że gwarantują stuprocentowe pokrycie, lecz mimo to nie zawsze warto ryzykować. Mycie ściany przed malowaniem nie zajmuje długo, a zdecydowanie poprawia wygląd powierzchni i wchłanialność farby. 

Czy mycie ścian jest zawsze konieczne?

Tłuste plamy na ścianie to jeden z głównych powodów, przez które, musimy zdecydować się na wyczyszczenie ścian. Wielkość zabrudzeń również odgrywa istotna funkcje, czasem takie niewielkie plamy, które są niezauważalne gołym okiem, możemy pominąć. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych plam i to jeszcze przy jasnych kolorach. Pomieszczenie również ma znaczenie, zwłaszcza miejsca w kuchni, nad okapem są nadmiernie zabrudzone w wyniku gotowania. 

Czym umyć ściany przed malowaniem?

Częste pytanie, które nasuwa się ludziom przed rozpoczęciem malowania, to — jak usunąć tłuste plamy ze ściany i czym w ogóle myć ściany przed malowaniem? Mocne zabrudzenia na ścianach czyścimy za pomocą mydła malarskiego, czyli specjalistycznego preparatu, który łączymy z wodą. Produkt usuwa tłuste plamy w kuchni, pozostałości po kleju do tapet czy ślady palców wokół kontaktów. 

Krok 4 – wyrównanie i szpachlowanie ścian

Kolejnym istotnym etapem, o którym musimy pamiętać przed zabraniem się do malowania, jest wyrównywanie powierzchni. Często w przypadku starych pomieszczeń kondycja ścian jest słabsza. W takich sytuacjach nakładanie nowej warstwy produktu będzie miało krótkotrwały efekt. Jeśli chcemy wydłużyć wynik, musimy zeskrobać starą farbę, zaszpachlować powierzchnię i dopiero potem nałożyć kolejne produkty. 

Jak szpachlować ściany?

Szpachlowanie ścian wykonujemy za pomocą odpowiedniego sprzętu oraz gładzi. Po ocenie stanu podłoża możemy zabrać się za łatanie ewentualnych dziur i innych uszkodzeń. Do tego potrzebujemy szpachelkę, którą zaaplikujemy produkt. Zostawiamy ścianę do kompletnego schnięcia, a następnie, szlifujemy powierzchnię papierem ściernym, by całość się ujednoliciła. 

gruntowanie ścian przed malowaniem

Jak szpachlować sufit?

Sufit tak samo, jak i ściany wymagają szpachlowania, po uprzednim oczyszczeniu powierzchni i przygotowaniu gładzi możemy rozpocząć pracę. Warto zacząć od trudno dostępnych miejsc i powolnymi ruchami przemieszczać się dalej. Na sam koniec po wyschnięciu gładzi, szlifujemy sufit papierem ściernym. To ma na celu usunięcie, jakichkolwiek nierówności, które mogą powstać przy szpachlowaniu. 

Krok 5 – gruntowanie ścian przed malowaniem

Gruntowanie powierzchni przed ich pomalowaniem to kolejny istotny etap. Dzięki niemu powierzchnia jest odpowiednio zabezpieczona i przygotowana do położenia farby. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy na pewno przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany, więcej na ten temat przeczytasz w naszym poprzednim artykule – https://budujemytutaj.pl/gruntowanie-scian-czy-i-jak-gruntowac-sciany-przed-malowaniem/.

Krok 6 – położenie gładzi (opcjonalnie)

Często mniej doświadczone osoby nie wiedza jak przygotować ścianę do malowania. Są przypadki, kiedy stan powierzchni mimo szpachlowania nie wygląda najlepiej. Pojawiają się nierówności i inne defekty. W tego typu sytuacjach musimy położyć gładź, czyli ostatnią warstwę ochronną. 

Przygotowanie sufitu do malowania

Sufit to tak samo, jak i ściany wymaga wcześniejszej pielęgnacji przed aplikacją farby. Czyli mycie sufitu przed malowaniem jest elementem koniecznym. Właśnie tu gromadzi się najwięcej kurzu, pyłów, które unoszą się z podłogi i osadzają się na suficie. Zwłaszcza w kuchni jest to widoczne, gdzie mamy do czynienia z tłustymi plamami. 

Nasuwa się pytanie: czym myć sufit, przed malowaniem, by usunąć wszelkie zabrudzenia? Najlepiej w takich sytuacjach sprawdzi się mydło malarskie. Rozrabiamy je z wodą, nanosimy na brudną powierzchnię i z pomocą czystej szmatki usuwamy zanieczyszczenia. Tym samym preparatem pozbędziemy się również pajęczyn i nadmiernego kurzu. Zwłaszcza w kącikach i trudno dostępnych miejscach, które są głównym skupiskiem brudu i zanieczyszczeń. Dopiero po wykonaniu wszelkich prac odbudowujących powierzchnię sufitu możemy przystąpić do etapu malowania. Warto mieć to na uwadze. Jeśli zaczniemy nakładanie farby, nie czyszcząc sufitu, wraz z kolejnymi pociągnięciami pędzla, będziemy przenosić po całej powierzchni brud czy pajęczyny. To nie tylko wygląda nieestetycznie, ale głównie wpływa na efektywność pracy.

Malowanie ścian może się wydawać trudną i czasochłonną czynnością. Jeśli odpowiednio przygotujemy ściany do malowania, proces nie będzie sprawiał wiele problemów. Mycie podłoża, to istotny punkt, o którym warto pamiętać. Często gołym okiem, trudno dostrzec zwłaszcza te głębsze zabrudzenia, które wpływają na kondycję i strukturę ściany. Dlatego pamiętajmy, że czyszczenie ścian przed malowaniem jest bardzo istotnym krokiem.