Przejdź do treści
przewóz mebli

Ile kosztuje przeprowadzka?

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2020

Każdy człowiek przeprowadza się przynajmniej raz w życiu. Przenosimy się z rodzicami do nowego miejsca, wyprowadzamy się na studia, a w końcu kupujemy swoje pierwsze mieszkanie i wprowadzamy „na swoje”. Przeprowadzki są bardzo ekscytujące, chociaż powodują też sporo stresu i nerwów. O tym jak przygotować się do przeprowadzki, jak się pakować, ile kosztuje transport mebli i całej przeprowadzki odpowiadamy w tym artykule.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Kluczem do sprawnej przeprowadzki jest zaplanowanie działań z wyprzedzeniem i trzymanie się grafiku. Oto kilka cennych porad:

  1. Spiszcie dokładny plan działań. Ustalcie jakie wyposażenie i które sprzęty zabieracie ze sobą, a następnie zorganizujcie przewóz mebli. Zastanówcie się, czy skorzystacie z usług firmy lub wynajmiecie bus. Wybierzcie dokładną datę i poinformujcie o niej znajomych, którzy będą wam pomagać w przeprowadzce. Jeśli to możliwe, to weźcie kilka dni wolnego w pracy, a dzieci podrzućcie dziadkom lub opiekunce.
  2. Akcja segregacja! Do nowego domu nie zwozimy starych ubrań, garnków, „kurzołapek” i innych rzeczy, których nie używamy i odnaleźliśmy je dopiero w trakcie pakowania. Po pierwsze dlatego, że trzeba będzie zapłacić za większe auto transportowe. Po drugie, nie przynosimy do nowego domu starych śmieci. Zaczynamy coś nowego, dlatego stare zostawmy za sobą! Takie porządki warto zacząć kilka miesięcy przed przeprowadzką, żeby później, gdy trzeba będzie zacząć pakować meble i inne gabaryty nie tonąć w morzu niepotrzebnych drobiazgów.
  3. Ustalcie, czy będziecie korzystać z usługi firmy przeprowadzkowej i jeśli tak, to zarezerwujcie termin z wyprzedzeniem. Panowie bardzo chętnie wam pomogą, ale jeśli zadzwonicie dzień przed wyprowadzką, to niestety nic nie będą mogli dla was zrobić.
  4. Sposób na tanie pakowanie to pudła z odzysku! O kartonach używanych oraz o tym, ile kosztują nowe i gdzie je kupić piszemy niżej w artykule.
  5. Jeżeli zabieracie meble ze starego mieszkania do nowego, to zaplanujcie ich ustawienie z wyprzedzeniem. To ułatwi pracownikom firmy przenoszenie mebli, a wam zaoszczędzi nerwów związanych z przestawianiem szaf i komód.
  6. Ubrania powieście na wieszakach i zapakujcie w pokrowce, worki pełniące ich rolę albo kupcie karton z drążkiem. O zaletach kartonowej szafy piszemy w dalszej części artykułu!

Jak się przeprowadzić szybko i tanio?

Wiele osób uważa, że szkoda marnować pieniądze na specjalne pudła, worki, folie i opakowania do przeprowadzki. I mają rację! Nawet firmy przeprowadzkowe korzystają z poniższych trików!

Gazety zamiast szarego papieru i folii bąbelkowej

Co prawda duże przedmioty lepiej jest owinąć folią bąbelkową dla ich bezpieczeństwa, ale mniejsze spokojnie można zapakować w stare gazety. W ten sposób zabezpieczamy kubki, szklanki, kieliszki i talerze. Tak więc na jakiś czas przed planowaną przeprowadzką nie wyrzucamy gazet!

Balony

Doskonałe na imprezę i przeprowadzkę. Lekko nadmuchane balony doskonale zastępują folię bąbelkową i kulki styropianowe. Umieszczamy je w kartonach pomiędzy delikatnymi przedmiotami.

Odkurzacz i… worki na śmieci

Worki próżniowe są świetne do pakowania pościel, ale sporo kosztują. Można spróbować zrobić domową wersję za pomocą odkurzacza, worków na śmieci i gumki recepturki. Do worka wsadzamy pościel, szczelnie zamykamy i w pozostawiony otwór wkładamy rurę od odkurzacza. Gdy odkurzacz wyssie całe powietrze, to szybko zawiązujemy worek gumką.

kartony do przeprowadzki

Firma przeprowadzkowa, czy samodzielna zmiana miejsca zamieszkania?

Kolejny dylemat przed jakim przyjdzie nam stanąć w obliczu przeprowadzki to czy korzystać z usług firmy przeprowadzkowej, czy nie? Wybór jest tak naprawdę zależny przede wszystkim od naszych potrzeb i oczywiście budżetu. Firmy specjalizujące się w przeprowadzkach oferują nie tylko transport i wniesienie mebli. W standardzie jest także dostarczenie materiałów do pakowania, czyli kartony, folie, taśma oraz pakowanie naszych rzeczy, w tym zabezpieczanie mebli.

Pamiętajcie o tym, że tego rodzaju firmy korzystają ze zniżek na materiały w hurtowniach, dlatego jeśli mamy bardzo dużo rzeczy do spakowania i przewiezienia, to warto skorzystać z usług firmy. Im większa przeprowadzka, tym bardziej opłaca się zlecenie pakowania i przewożenia specjalistom od przeprowadzek. Natomiast jeśli czeka was przeprowadzka za granicę, ale szkoda wam porzucać jeszcze całkiem nowe, sprawne sprzęty AGD w starym mieszkaniu i planujecie za jakiś czas wrócić do kraju, to firmy od przeprowadzek oferują magazynowanie takich sprzętów. Niewiele osób o tym wie, a to bardzo przydatna rzecz. Firma przeprowadzkowa zaopiekuje się wyposażeniem AGD, zabytkowymi meblami, dziełami sztuki i innymi rzeczami, z którymi nie chcecie się rozstać, ale nie możecie ich ze sobą zabrać.

Co wchodzi w koszt usługi przeprowadzkowej?

Oferty firm przeprowadzkowych są podobne, jednak powinniśmy uważnie przeczytać listę usług każdej z nich. Na przykład pakowanie naszych rzeczy w kartony nie zawsze jest standardem – część firm oferuje jedynie załadunek, przewóz i rozładunek, a nam mogą co najwyżej doradzić jak sprawnie zapakować nasz dobytek. Jest to oczywiście najczęściej zależne od ceny – im atrakcyjniejsza cenowo oferta, tym dokładniej powinniśmy zapoznać się z usługami w pakiecie.

Standardowa oferta usługi przeprowadzki mieszkań i domów obejmuje:

  • pakowanie przedmiotów i drobiazgów (książki, zastawa stołowa, garnki itd.). Uwaga – czytajcie uważnie oferty, ponieważ część firm w cenie usługi jedynie dostarcza materiały do pakowania, a część w ogóle nie zajmuje się usługami związanymi z pakowaniem dobytku.
  • zabezpieczanie mebli i dużych przedmiotów (np. sprzętu sportowego)
  • zabezpieczenie kartonów i mebli pasami
  • demontaż i następnie montaż mebli w nowym mieszkaniu
  • zniesienie i wniesienie kartonów, mebli i innych sprzętów
  • ustawienie mebli w nowym mieszkaniu po wcześniejszym uzgodnieniu ich rozplanowania
  • sprzątanie (wyrzucenie opakowań i innych śmieci)

Ile kosztuje przeprowadzka z pomocą firmy przeprowadzkowej?

Cena przeprowadzki zależna jest od bardzo wielu czynników, dlatego planując takie przedsięwzięcie musimy się dokładnie zastanowić nad tym jakie są nasze potrzeby. Jeżeli mamy niewiele rzeczy, to będziemy w stanie sami je zapakować. W przeciwnym wypadku pakowanie może zająć naprawdę bardzo dużo czasu, szczególnie jeśli jesteśmy zapracowani i trudno jest nam poświęcić kilka dni na zapakowanie wszystkich przedmiotów. Na którym piętrze znajduje się nasze mieszkanie? Czy jest w nim winda? Można podjechać busem transportowym pod same drzwi bloku? Mamy dużo mebli wymagających rozmontowania i montażu na miejscu, np. szafy, łóżka?

Pamiętajmy, że im trudniejsze warunki i im więcej rzeczy do przewiezienia, tym dłużej potrwa przeprowadzka, a ceny liczone są za godzinę pracy. Dlatego jeśli przeprowadzka jest naprawdę duża, to warto rozważyć droższą ofertę, która obejmuje bus transportowy z kierowcą i kilkoma pracownikami, którzy będą nosić meble i kartony. Im więcej rąk do pracy, tym szybciej i sprawniej załadujemy i przewieziemy rzeczy.

Ceny przeprowadzki w dużym mieście wojewódzkim wahają się od 69 zł do 100 zł za godzinę. Te stawki obejmują wynajęcie busa z pracującym kierowcą. Im więcej pracowników, tym więcej musimy zapłacić – zwykle dodatkowe 20-30 złotych za osobę.

Samodzielna przeprowadzka – co się z nią wiąże?

Prawda będzie brutalna – samodzielna przeprowadzka ma sens tylko wtedy, gdy przeprowadzamy się w obrębie jednego miasta i jesteśmy studentem lub singlem, który wyprowadza się ze stancji lub kawalerki. Im mniej rzeczy, tym większa szansa na to, że zmieścimy wszystko do samochodu i za jednym razem uda się je przewieźć. Jeśli musimy wykonać kilka-kilkanaście kursów, to samodzielne przeprowadzanie staje się całkowicie nieopłacalne.

Trzeba wziąć pod uwagę ładowność samochodu osobowego (bo najczęściej tym dysponują osoby prywatne). Jeśli zapakowaliśmy większość rzeczy w kartony, to trudno będzie „upchnąć” je tak, by wszystkie zmieścić. Duże rzeczy jak rośliny w doniczkach i meble zajmą całą przestrzeń w samochodzie, co zwiększy ilość kursów po mieście. Już nie wspominając o tym, że część mebli po prostu do samochodu nie wejdzie. Dlatego warto rozważyć wynajęcie ciężarówki i za jednym razem wszystko przewieźć.

Transport mebli – koszt wynajęcia busa

Tańszą alternatywą jest wynajęcie busa, którego kierowcą jesteśmy my sami lub znajomy. Sprawdzi się znów jeśli nie posiadamy dużo rzeczy, a za to mamy wielu znajomych, którzy pomogą nam w noszeniu i rozładunku. To rozwiązanie ma oczywiste wady – nie ma gwarancji, że zapakujemy samochód tak sprawnie, szybko i bezpiecznie jak firma od przeprowadzek. Nie dysponujemy tymi samymi narzędziami (jak na przykład pasy), a z rozmontowaniem i montażem mebli będziemy pozostawieni sami sobie.

Popularna ostatnio usługa wynajmu samochodów dostawczych na minuty kompletnie się w tym przypadku nie sprawdzi. Podczas przeprowadzki może się wydarzyć wiele nieplanowanych rzeczy, które wydłużą cały proces, a tym samym zwiększą cenę wynajmu.

Za wynajem auta dostawczego w dużym mieście wojewódzkim zapłacimy od 200 do 320 złotych za dobę. Ceny wynajmu małej ciężarówki zaczynają się od 340 złotych za dobę. Wynika to oczywiście z ładowności – w samochodzie dostawczym zmieści się mniej rzeczy niż w ciężarówce.

przeprowadzki międzynarodowe

Transport przeprowadzki – ile kosztuje?

Jeżeli korzystamy z usług firmy, to transport przeprowadzki jest już w cenie, ale w obrębie miasta lub innego obszaru ustalonego przez firmę (w przypadku tych znajdujących się w małych miejscowościach). Jeżeli organizujemy wyprowadzkę do innego miasta, to musimy uwzględnić w budżecie dodatkową opłatę za transport.

Przeprowadzki międzynarodowe

Gdy przeprowadzamy się za granicę, musimy skorzystać z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej (chyba, że mamy uprawnienia do kierowania tirem i go sobie wynajmiemy z naczepą…). Powód jest bardzo prosty – najczęściej są to przeprowadzki na stałe, więc zabieramy ze sobą cały dobytek życia. Do tego wielokrotne kursowanie busem na trasie kilku tysięcy kilometrów będzie nie tylko drogie, ale i bardzo męczące. I nie zapominajmy o swoim samopoczuciu!

Wyprowadzka do innego kraju jest stresująca, dlatego warto oszczędzić sobie trochę nerwów i pozwolić, by profesjonaliści zaopiekowali się naszymi rzeczami i sprawnie oraz bezpiecznie je spakowali i dowieźli na miejsce. Takie przeprowadzki organizuje się najczęściej na obszarze Europy. Jednak co w przypadku, gdy nasz nowy dom znajduje się na innym kontynencie? Istnieją w Polsce firmy zajmujące się profesjonalnym transportem oraz magazynowaniem sprzętów klientów, którzy wyprowadzają się poza Europę.

Tego rodzaju usługę nazywa się „przeprowadzką zamorską”. Wszystkie przedmioty i meble są pakowane, odbierane od klienta, a następnie ładowane do kontenera morskiego i wysyłane do kraju docelowego drogą morską. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy wysłać swoje rzeczy samolotem. Taka firma zajmie się też niezbędną dokumentacją eksportową, importową oraz formalnościami celnymi. Natomiast na miejscu jej wspólnik odbierze nasze rzeczy, zawiezie do nowego domu, wniesie meble itd.

Koszt przeprowadzki za granicę

Czynniki warunkujące cenę przeprowadzki za granicę są dokładnie takie same jak w przypadku przeprowadzek krajowych z kilkoma istotnymi różnicami.

  1. Po pierwsze, nie płaci się za godzinę pracy, a za przejechane kilometry. Przykładowa cena transportu dużym meblowozem z zabezpieczeniem mebli, załadunkiem i wniesieniem, z kierowcą i dwoma pracownikami wynosi około 3,20 zł za każdy kilometr (liczony w obie strony).
  2. Trzeba osobno doliczyć usługę przygotowania mebli i załadunku. Ceny wahają się od 2000 do 3000 złotych.
  3. Jeżeli kierowca i pracownicy nie będą w stanie wrócić do kraju tego samego dnia, to musimy opłacić ich nocleg i wyżywienie oraz doliczyć pensję za kolejny dzień pracy. Przypominamy, że maksymalny czas pracy kierowcy to 9 godzin, a po tym czasie obowiązuje go 11 godzin odpoczynku. W związku z tym trzeba założyć, że przeprowadzka np. z Krakowa do Stuttgartu potrwa 4 dni.
  4. Pamiętajmy o konieczności opłacenia przejazdu autostradą lub płynięcia promem, jeśli takowe występują na naszej trasie.

W przypadku przeprowadzek zamorskich, każda jest osobno wyceniana na życzenie klienta.

Międzymiastowe przeprowadzki – cena za kilometr?

Jeżeli przeprowadzamy się na terenie kraju, to obowiązują praktycznie te same zasady, co przy przeprowadzkach w obrębie jednego miasta. Musimy jedynie doliczyć koszty dojazdu i ewentualnego noclegu pracowników. Większość firm oferuje dojazd do innego miasta w cenie 1,80-2 złote za kilometr.

Wyprowadzka z domu – co wchodzi w koszty?

Określając budżet na przeprowadzkę musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Po pierwsze – materiały. Wszystkie sprzęty i wyposażenie, które chcemy ze sobą zabrać, trzeba będzie porządnie zapakować. Następnie opłacenie samochodu dostawczego lub firmy od przeprowadzek. Do kosztów wyprowadzki zaliczają się też takie wydatki jak na przykład jedzenie na mieście. Bardzo możliwe, że przez pierwsze kilka dni kuchnia w nowym domu nie będzie zdatna do użytku, dlatego będziemy zmuszeni stołować się w restauracji.

jak się spakować

Przeprowadzka – lista rzeczy potrzebnych

  • Folia typu stretch i folia bąbelkowa: Wszelkiego rodzaju nieforemne rzeczy o nieregularnych kształtach pakujemy w folię stretchową. Owinie absolutnie wszystko, więc nadaje się do owijania mebli, sprzętu sportowego. Jeśli mamy delikatne przedmioty, np. zabytkowe meble, to pod stretch kładziemy folię bąbelkową.
  • Worki próżniowe: Pościel pakujemy do worków próżniowych – oszczędzają miejsce, są higieniczne i bardzo wygodne. Pamiętajcie – absolutnie nie pakujemy ubrań do worków próżniowych! Odzież się mocno wygniecie i to do tego stopnia, że może to być proces nieodwracalny.
  • Porządna taśma klejąca: Zainwestujcie w porządną taśmę klejącą, najdroższą na jaką was stać. Im lepsza taśma, tym mocniej będzie kleić i zagwarantuje wam to, że pudła się nagle nie otworzą w trakcie noszenia. Minimalna ilość konieczna do dużej przeprowadzki to około 10 dużych rolek taśmy. Ważne – do mebli nie używajcie taśmy brązowej, ponieważ może zostawiać ślady kleju, które są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia. Brązowa taśma sprawdzi się przy pakowaniu kartonów, natomiast meble oklejajcie taśmą bezbarwną.

Jak się spakować?

Najpierw pakujemy te rzeczy, których najrzadziej używamy – dokumenty, książki, ubrania nie z tego sezonu. Na koniec zostawiamy niezbędne rzeczy z kuchni i ubrania, w których teraz chodzimy.

Kolejną cenną wskazówką jest opisywanie kartonów i pudełek do przeprowadzki. Koniecznie trzeba to zrobić, ponieważ w trakcie przeprowadzki pudła z rzeczami cudownie rozmnażają się przez podział i nagle zostaniecie z dwudziestoma takimi samymi kartonami pełnymi wyposażenia. Dlatego każdy trzeba dokładnie opisać i najlepiej dodatkowo kolorystycznie oznaczyć tematycznie. Np. na kartony z wyposażeniem do łazienki naklejamy duże kartki z kolorem niebieskim, do salonu z zielonym itd. Dlaczego warto tak robić? Ułatwi to pracę wam i pracownikom firmy przeprowadzkowej – uwierzcie, że najwygodniej jest rozkładać kartony już w docelowych pomieszczeniach, żeby ich później niepotrzebnie nie dźwigać. Zwłaszcza, jak macie schody na piętro.

Pudła kartonowe do przeprowadzki

Warto kupić porządne, bardzo duże kartony przeprowadzkowe. Dobry karton posłuży podczas przeprowadzki i po niej, nie jest bardzo drogi, a po wszystkim można go pożyczyć znajomym, którzy będą nam za to niezwykle wdzięczni. Nie ma sensu kupować gigantycznych kartonów, ponieważ jak je załadujemy ciężkimi rzeczami, książkami itd., to nikt nie będzie w stanie takiego pudła podnieść.

Dostępne do kupienia są też kartony niestandardowe, na przykład pudło-szafa. Znajduje się w nim mocny drążek z ząbkami – na drążku można powiesić ubrania na wieszakach, a ząbki zapobiegają przesuwaniu się ubrań podczas transportu. Taki karton nie jest tani, ale ma jeszcze jedną praktyczną zaletę – może wam służyć jako szafa. Może macie mało czasu i nie jesteście w stanie rozpakować wszystkich rzeczy w kilka dni po przeprowadzce do nowego domu albo mieszkania lub chwilowo nie macie pieniędzy na szafę? Karton z wieszakiem świetnie się sprawdza jako szafa zastępcza!

Gdzie kupić kartony do przeprowadzki?

Kartony można kupić w hipermarketach budowlanych oraz sklepach internetowych. Ponieważ kartony do przeprowadzek sprzedaje się najczęściej hurtowo, dobrze jest wybrać taki model, który będzie najbardziej praktyczny i zamówić 10-20 sztuk. Tańszą, a właściwie darmową i wartą rozważenia opcją są pudełka do przeprowadzki z odzysku. Najlepszym źródłem kartonów za bezcen są supermarkety spożywcze i budowlane. Bardzo dobrze sprawdzają się pudła po warzywach i napojach, ponieważ wytrzymują duże obciążenia. Wystarczy się przejść do jednego ze sklepów, zapytać pracownika o to kiedy mają najbliższą dostawę i poprosić o odłożenie kilku kartonów. Nie ma się czego wstydzić – bardzo wiele osób tak robi, a pudła po dostawach mogą iść albo do skupu kartonów, albo w wasze ręce. Co wybieracie?

Ile kosztuje karton na poczcie?

W ofercie Poczty Polskiej znajdziemy całkiem imponujący wybór kartonów do przeprowadzki. Większość sprzedawana jest w paczkach po kilka sztuk. Na stronie internetowej Poczty znajdziemy duże kartony, pudełka, a także kartony z drążkiem na ubrania lub takie z przegródkami na wino. Ceny są dość przystępne i porównywalne z ofertami innych sprzedawców.

Można wynająć pudła do przeprowadzki? Ile to kosztuje?

Zamiast zastanawiać się gdzie kupić kartony, możemy je po prostu wypożyczyć! Część firm przeprowadzkowych umożliwia wypożyczenie kartonów, plastikowych pudeł, wózków oraz pasów do zabezpieczania sprzętów podczas transportu. Ceny nie są wygórowane, dlatego warto zastanowić się nad tą opcją. Koszt takiego wypożyczenia to około 5 złotych za pudło na 10 dni.

kartony przeprowadzkowe

Co zrobić z kartonami po przeprowadzce?

Wspomniana wyżej pudło-szafa może nam służyć jeszcze kilka miesięcy po przeprowadzce jako mebel zastępczy. W pudła przeprowadzkowe możemy później pakować przedmioty, które sprzedajemy w internecie albo stare ubrania, które chcemy oddać potrzebującym. Jeżeli nasi znajomi się przeprowadzają, to możemy po prostu podarować im kartonowe pudełka, a ci z wdzięcznością je przyjmą.

Ile kosztują pokrowce na narożniki? Gdzie je kupić?

Jeśli przewozimy meble, trzeba je odpowiednio przed transportem zabezpieczyć. Rogi i gładkie powierzchnie ochrania się tekturowymi lub styropianowymi nakładkami, które pozwalają uniknąć uszkodzeń w postaci zarysowań. Koszt tekturowych narożników waha się w granicach kilkunastu złotych, zależnie od wielkości.

Pasy do przeprowadzek – ile kosztują i jak z nich korzystać?

Pasy do przeprowadzek są wielkim sprzymierzeńcem naszych pleców. Mają postać uprzęży z taśmą nośną. Szelki zakładamy na siebie, taśmę przeciągamy przez szybko mocujące klamry, podkładamy pod przedmiot, który zamierzamy przenieść, regulujemy długość taśmy i gotowe! Pasy są zawsze sprzedawane w zestawie po dwie sztuki, ponieważ do przenoszenia ciężkich mebli i sprzętów potrzebne są dwie osoby. Warto zainwestować w takie uprzęże, ponieważ umożliwiają bezpieczne podnoszenie gabarytów – zarówno dla nas samych, jak i dla przenoszonych przedmiotów. Podnosi się je na niską wysokość, więc ryzyko uszkodzenia na skutek upadku nie jest duże.

Czy lodówkę można przewozić na leżąco?

To pytanie pojawia się bardzo często, ponieważ część osób z różnych powodów woli przewieźć lodówkę samodzielnie, samochodem osobowym. A ustawienie lodówki pionowo jest w takim pojeździe niemożliwe. Wszystkie firmy transportowe przewożą lodówki tylko i wyłącznie w pozycji pionowej nie bez powodu. Lodówka w poziomie, lub „na leżąco”, jest dużo bardziej podatna na uszkodzenia. Istnieje ryzyko przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej, a naprawa jest bardzo droga. Dlatego warto zastanowić się, czy nie warto zapłacić za bezpieczny transport zamiast ryzykować uszkodzenie przewożąc lodówkę na leżąco.

Czy można przewozić pralkę na leżąco?

Odpowiedź na to pytanie brzmi podobnie jak powyżej – nie! Na tylnej ścianie pralki znajdują się węże i przewody, które można bardzo łatwo uszkodzić. Jeżeli nie mamy innej możliwości i musimy przetransportować pralkę na leżąco, połóżmy ją na tym boku, na którym znajduje się szuflada na proszek. W przypadku pralek ładowanych od góry kładziemy je na boku, na którym jest strona bierna łożyska.