Przejdź do treści
mcallister narzędzia

Opinie na temat firmy MacAllister

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2020

Castorama ma w swojej ofercie bardzo szeroki asortyment produktów budowlanych. MacAllister to marka własna należąca do tej sieci sklepów. Wyróżnia się ona przede wszystkim bardzo konkurencyjną ceną licznych urządzeń przeznaczonych przede wszystkim do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych w trakcie budów i remontów. Oczywiście, profesjonalne ekipy budowlane również mogą z nich korzystać, jednak już sama kwota jaką będziemy za te urządzenia płacić sugeruje, że nie są one zbyt trwałe. Choć czasem można traktować je jako profesjonalne narzędzia, to produkty od MacAllister są przede wszystkim dla domowych majsterkowiczów.

Informacje i opinie o firmie MacAllister

Wspomniany wyżej wstęp mocno podsumowuje to, z czym MacAllister się nam kojarzy. Problematyczna jest tu przede wszystkim żywotność. Jeden-dwa sezony to z reguły maksimum jeżeli chodzi te narzędzia budowlane. Kraj pochodzenia tych urządzeń to Chiny. Pod względem ceny, niektóre z tych produktów są nawet dwukrotnie tańsze od tych dostarczanych przez Ryobi (o tej marce przeczytasz tutaj – Opinie o firmie Ryobi). Wszystko sprowadza się więc do tego, jakie zastosowanie przewidujemy dla tych urządzeń. Czy liczymy na coś, co będzie pracowało dla nas dzień w dzień po kilka godzin, czy też raczej szukamy elektronarzędzi, które pomogą nam w razie jakiegoś nagłego kryzysu. MacAllister to firma raczej od tego drugiego scenariusza. Jeżeli jesteśmy domowymi majsterkowiczami, naszą pasją po godzinach jest wiercenie, koszenie albo wygładzanie drewna, to możemy rozejrzeć się po ofercie tej marki.

Opinie o narzędziach MacAllister

Jak wspominaliśmy, narzędzia MacAllister uważane są za niezbyt wytrzymałe, ale bardzo tanie. Dodatkowo, cechują się one dobrą ergonomią i pomimo niskiej ceny produktu użytkownicy starają się znajdować udogodnienia w użytkowaniu sprzętów. Produkty tej marki mają stanowić więc opcję dla osób, które wolałyby uniknąć nadmiernych wydatków, ale wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Ich wybór rozciąga się od elektronarzędzi przydatnych podczas remontu, aż po kosiarki czy inne urządzenia do pielęgnacji ogrodu.

Kosiarka

Wśród różnych marek dostępnych na rynku kosiarka elektryczna od MacAllister to jeden z najtańszych dostępnych produktów. Oprócz tego inną opcją jest oczywiście kosiarka spalinowa, ponieważ ten producent dostarcza oba rodzaje tych urządzeń. Jak się one sprawują? Przyjrzyjmy się na temu na konkretnych przykładach.

Kosiarka elektryczna MacAllister 1200W to jedna z najtańszych opcji dostępnych na rynku. Czy warto po nią sięgnąć? Z pewnością rozważą ją osoby z niewielką powierzchnią trawnika ze względu na niewielki rozmiar (33cm średnicy cięcia) a także kabel, który ciągnie się za urządzeniem. Z drugiej jednak strony tak niewielkie urządzenie dobrze poradzi sobie z ciaśniejszymi zakamarkami, dzięki czemu uzyskany zostanie jednakowy poziom skoszenia na całej powierzchni. W jednej z recenzji, które znaleźliśmy klient z Wielkiej Brytanii nie odnotował żadnych problemów po roku użytkowania. Chwalił przy tym wygodny uchwyt obłożony pianką, niską cenę i niewielki rozmiar, który ułatwia przechowywanie tego produktu. To z pewnością wersja budżetowa, która powinna nam starczyć na maksymalnie dwa sezony. Jeżeli szukamy jednak czegoś trwalszego, to wydaje nam się, że wiąże się to również z wyższą kwotą do wydania.

Z kosiarek spalinowych można wyróżnić MacAllister 500, którą zachwalał w swojej recenzji jeden z użytkowników. Zwracał uwagę na wytrzymałość sprzętu, łatwość w obsłudze i to, że radził on sobie ze sporą powierzchnią trawnika, który miał różną wysokość a także liczne przeszkody takie jak niezagrabione gałęzie. Co ważne, po pierwszym zimowaniu produktu odnotował on dziwną rzecz, a mianowicie nieregularną pracę urządzenia. Jego obroty „falowały” i cała jednostka silnikowa od B&S nie pracowała zbyt stabilnie. Właśnie z silnikiem może być najwięcej problemów. Ale tutaj, tak jak w przypadku MacAllister 1200 W, myślimy raczej o sprzęcie na 1-2 sezony. Główną zmianą w porównaniu z poprzednim produktem jest tu oczywiście przejście z napędu elektrycznego na spalinowy, co pozwala na szybszą pracę na dużo większej powierzchni trawnika.

Niestety docierały do nas również opinie o droższych modelach MacAllister, które psuły się po kilku miesiącach. Dlatego nie zalecamy bardziej zaawansowanych serii – jeśli zależy nam na niezawodnym i mocnym sprzęcie do koszenia, to MacAllister niekoniecznie będzie dla nas.

kosiarka macallister opinie

Podkaszarka

Bardzo ciekawym połączeniem dwóch urządzeń naraz jest kosiarko-podkaszarka MacAllister. Ten 18 watowy sprzęt jest przede wszystkim zaadresowany do klientów posiadających bardzo małe ogródki, na przykład przy mieszkaniach na parterze. Najważniejszym rozwiązaniem jest tutaj kwestia zasilania akumulatorowego. Nie będziemy dzięki temu hałasować pod oknami sąsiadów, zaś kable nie będą nam się plątały pod nogami. Dodatkowo, można rozważyć rozłożenie wydatku pomiędzy kilka osób i zrzucenie się na przykład z innymi sąsiadami, którzy mają podobny problem. Jeżeli chodzi o sam sprzęt, to zastanawia nas jeszcze kwestia samej ergonomii. Pojedynczy uchwyt nie wydaje się bardzo stabilny i wygodny do obsługi. Jeżeli chodzi o samą funkcję podkaszania, to może się ona sprawdzać, niemniej przy koszeniu całego trawnika ręce nas pewnie rozbolą od przemieszczania tak dużego urządzenia. Ponadto, akumulator wytrzymuje jedynie 15 minut, co zapewne w większości wypadków będzie wystarczało na małe ogrody. Ale oczywiście problemem jest tutaj zwłaszcza sytuacja, w której się w ten kwadrans nie wyrobimy i będziemy musieli pracę zostawić na później.

Wkrętarka

Wkrętarka akumulatorowa MacAllister 18 V osiąga maksymalny moment obrotowy na poziomie 35Nm co jest bardzo dobrym wynikiem. Jednak pomimo takiego opisu, poszczególni użytkownicy kwestionowali moc urządzenia i zauważali, że z twardszymi materiałami nie radziło ono sobie dobrze, nawet pomimo użycia udaru. Dlatego jeżeli chcemy jej używać w starciu z drewnem albo cegłą to można na niej raczej polegać, jednak z betonem radzi sobie nie najlepiej. Urządzenie szybko się wtedy przegrzewa i zacina. Oczywiście zaletą jest tu także cena, więc dla domowych majsterkowiczów będzie to z pewnością ciekawa propozycja.

Młotowiertarka

Popularnym narzędziem w tej kategorii jest młotowiertarka MacAllister sds plus 1200. SDS w nazwie oznacza system mocowania narzędzi. Ułatwia on pracę i sprawia, że wiercenie w trudniejszych materiałach takich jak beton będzie szybsze i sprawniejsze. Ten sprzęt wyposażony jest w funkcję wiercenia udarowego (udar w każdym momencie można także wyłączyć) oraz zwykłego kucia. Oprócz tego możliwa jest regulacja obrotów, które można zredukować w wypadku starcia z powierzchnią przez którą nie potrafimy się przebić. Właśnie w takich najbardziej wymagających sytuacjach sam młot udarowy nie działa najlepiej, i żeby mógł nam efektywnie pomagać potrzeba redukcji obrotów.

Oprócz tego od razu zauważyć można, iż jest to produkt klasy budżetowej. Wykonany z plastikowych elementów sprzęt jest jedynie ogumowany przy uchwytach i rękojeści. Dobrze jest więc na niego uważać, ponieważ obawiamy się, że nawet z drobnym upadkiem by sobie za dobrze nie poradził. W końcu, podkreślmy jeszcze raz budżetowość tego produktu, tym razem w pozytywnym sensie. Urządzenia tego typu od DeWalt albo Makity mogą kosztować nawet trzy razy więcej. Dla majsterkowiczów amatorów jest to ciekawa opcja, niemniej warto się także zastanowić nad odpowiednikami Ryobi, które recenzowaliśmy w innym wpisie na stronie.

wiertarka macallister

Ukośnica

Ukośnica z posuwem MacAllister 210 mm to produkt, o którym użytkownicy mają mieszane opinie. W ogóle, posuwnice od tego producenta mają jeden problem przewijający się w licznych recenzjach (ukośnica MacAllister 305 to inny produkt dostępny na rynku). Piła słabo utrzymuje raz ustawiony kąt cięcia. Przez to pomimo tego, że urządzenie dobrze i szybko tnie dzięki mocy 1500 watów, to robi to niedokładnie. Ta kwestia pojawiała się w kilku tekstach, niemniej trzeba tutaj jednocześnie zauważyć, że wiele osób na taki kłopot nie narzekało. Ewidentnie więc część urządzeń trafia na rynek z wadą, która byłaby raczej do naprawienia w ramach gwarancji. Oprócz tego, tak jak zazwyczaj w wypadku produktów od MacAllister, ta ukośnica ma bardzo dobrą cenę.

Zagłębiarka

Pilarko-zagłębiarka od MacAllister ma 1200 watów mocy. Wyposażona jest w złącze odpylające, więc można do niej podpiąć odkurzacz, dzięki któremu w trakcie pracy nie zakurzymy całego pomieszczenia. Minusem jest tutaj sytuacja, w której takiego odkurzacza nie zamontujemy, ponieważ nawet przy drobnym cięciu możemy zapylić wszystko. Jak podkreślają liczne opinie na forach, nie pomagają przy tym osłonki, które słabo zabezpieczają przed brudzeniem. Niemniej zawsze gdy jest to możliwe zalecamy podłączanie odpowiednich odkurzaczy by sobie po prostu takich problemów oszczędzić – w trakcie pracy zawsze będziemy brudzić, kurzyć i pylić, więc trzeba temu odpowiednio przeciwdziałać. Wracając do samej pilarko-zagłębiarki, to od razu zauważalna jest solidna jakość wykonania tego urządzenia, a także jego precyzja pracy. Długi kabel pozwala także na większy zasięg ruchu w trakcie użytkowania.

Paru użytkowników zauważało, że w trakcie prac stolarskich przydają się odpowiednie prowadnice, które instaluje się przy pomocy ścisków typu C (nazwa wiąże się z tym, że ścisk ma łukowy kształt przypominający tę literę alfabetu). W zestawie z tą pilarko-zagłębiarką takich brak, więc trzeba szukać ich gdzie indziej. Oprócz tego klientom nie podobał się brak regulacji prędkości, przez co nie można dopasowywać pracy urządzenia do konkretnych materiałów. Jeżeli chcemy pracować na płytach OCB czy sklejkach nie powinno być jednak problemu. Użytkownicy zalecali jeszcze, by wymieniać tarczę na wyższej jakości, i tak naprawdę ten produkt będzie w stanie sobie poradzić zarówno z potrzebami amatorskimi, jak i profesjonalnymi.

Pilarka

Akurat wśród opinii dotyczących tego urządzenia od MacAllister trafiliśmy na same negatywne głosy. Pilarka tarczowa MacAllister 185mm 1500 W to produkt wykonany niezbyt solidnie, i wiele jego elementów jest niestabilnych co utrudnia pracę. Dodatkowo, część przełączników, które regulują jak piła pracuje jest zrobionych z nietrwałych materiałów, przez co mogą się one zwyczajnie powyginać. Jest to duża szkoda, ponieważ tania pilarka to urządzenie, które może okazać się przydatne w większości domostw. Ich uniwersalność sprawia, że zakup sprzętu tego typu pozwoli nam uniknąć kupowania innych urządzeń o podobnym mechanizmie działania. Jednak stabilność, ergonomia i bezpieczeństwo w trakcie pracy z urządzeniem wyposażonym w piłę tarczową to oczywiście absolutna podstawa. Polecamy więc poszukać innego modelu, ponieważ MacAllister 185mm 1500W nie spotkał się ze zbyt pozytywnym odbiorem ze strony polskich użytkowników.

pilarka tarczowa macallister

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna Delta 160W od MacAllister to drobne urządzenie do piaskowania. Jest to produkt przewodowy, a jego moc nominalna to 160 watów. W wypadku drobnych prac domowych tak niewielki sprzęt poradzi sobie z różnymi powierzchniami i odpowiednio je wygładzi i oczyści z nierówności. Ponieważ zastosowanie szlifierki oscylacyjnej jest raczej wąskie, to trudno tutaj coś zepsuć – Delta 160W ma piaskować, i faktycznie to robi. Użytkownicy zwrócili uwagę na dwa problemy. Po pierwsze, pojemnik zbierający cały pył nie działa najlepiej. Przez to mnóstwo kurzu jest rozrzucone po całym pomieszczeniu w trakcie pracy urządzenia, a niewiele zostaje faktycznie zebrane do worka. Wiąże się to więc ze sprzątaniem po użytkowaniu szlifierki oscylacyjnej. Po drugie papier ścierny dodawany w zestawie ma perforację pośrodku, co dzieli go na pół. W zamyśle ma to sprawiać, że będzie nam łatwiej zmieniać te części papieru, które były bardziej użytkowane i wskutek eksploatacji nie działają już tak dobrze. Niestety, choć jest to sprytne rozwiązanie ma ono jedną wadę w trakcie użytkowania. Fragmenty papieru ściernego odczepiają się od szlifierki (trzymają się na rzep), w związku z czym utrudnia nam on pracę.

Przecinarka do glazury

Przecinarka do glazury MacAllister 1200 W 250 mm 1 m to bardzo duży sprzęt z napędem elektrycznym. Wiele przecinarek dostępnych na rynku to drobne konstrukcje bez żadnego napędu – używa się jedynie siły mięśni do przecinania kafelków. Jednak ten produkt to znacznie większy kaliber, którego rozmiar sugeruje nam w zasadzie profesjonalne użytkowanie. Jeżeli planujemy remont domu i chcemy po prostu przyciąć kilka kafli do łazienki, to z pewnością wystarczy nam inne, mniejsze rozwiązanie. Oczywiście jest to także zależne od tego jakie płytki chcemy ciąć. Ten produkt jest wyraźnie przeznaczony do grubych, trudnych do ładnego rozdzielenia kafelków. Dlatego tym bardziej problematyczne jest to, że użytkownicy uskarżali się, że jak na tak dużą maszynę przycinarka MacAllister nie tnie precyzyjnie, i nie jest zbyt trwała. U jednego z klientów rdza pojawiła się już kilka miesięcy po zakupie, co także martwi.

Frezarka

Frezarka górnowrzecionowa MacAllister 1200 W to spore urządzenie, które umożliwi nam pracę w drewnie. Jednocześnie, rozmiar trochę przeszkadza w wypadku bardziej szczegółowej pracy ponieważ waga uniemożliwia sprawne operowanie tym urządzeniem. Oprócz tego, tak jak w innych urządzeniach od MacAllister odciąganie pyłu pozostawia wiele do życzenia, ponieważ odkurzacz często będzie nie nadążał za ilością wycinanego drewna. Warto jednak podkreślić różne udogodnienia zastosowane przez producentów. Szczegółowa regulacja głębokości pracy pozwala na dopasowanie pracy urządzenia do naszych potrzeb. Oprócz tego frezarka wyposażona jest w blokadę wrzeciona dzięki czemu możliwa jest szybka wymiana końcówek. Jeśli jesteśmy jeszcze przy końcówkach, to warto zauważyć, że starsze modele tego produktu wyposażane były w nawet czterdzieści różnych zakończeń. Umożliwiało to różnorodną pracę i prawdziwe rzeźbienie w drewnie. Obecnie urządzenie to sprzedawane jest w innym systemie – sam sprzęt jest ponad dwukrotnie tańszy, ale nie został tak bogato wyposażony.

mac allister

Spawarka

Spawarka inwertorowa MacAllister 200A to malutkie urządzenie, które w swojej klasie bije konkurencję na głowę pod względem ceny. Jeżeli szukamy sprzętu, dzięki któremu połączymy dwa metalowe elementy tanio i bez większych problemów, to z pewnością warto to urządzenie rozpatrzyć. Sprawdzi się ono do większości potrzeb amatorskich. Ogromna zaleta tej spawarki, czyli jej rozmiar, to także w pewnym sensie duży problem. Ze względu na krótkie przewody w zestawie użytkowanie jej może się czasami okazać niewygodne. Dlatego oprócz samej maszyny dobrze będzie kupić od razu inne, dłuższe przewody by nasza praca była jeszcze wygodniejsza.

MacAllister – serwis i warunki gwarancji

W wypadku gwarancji opisywanych powyżej elektronarzędzi, jak i innych produktów tej marki, jest to zazwyczaj okres dwóch lat. W razie oddawania sprzętu do serwisu to wystarczy wizyta w Castoramie. W Polsce wadliwe narzędzia MacAllister są naprawiane w firmie Elmark w Raszynie. Opinie na temat tego punktu są mieszane. Wielu klientów chwali sobie dobrą i szybką obsługę, jednak na różnych forach związanych z tematyką budowlaną natknęliśmy się na bardzo zastanawiające historie opisujące bardzo nieprofesjonalne traktowanie klientów, którym niedługo ma się skończyć gwarancja. Jeżeli chodzi o części zamienne, to znalezienie ich na rynku wtórnym nie stanowi raczej problemu. Produkty tej firmy są bardzo popularne, w związku z czym możemy znaleźć je na własną rękę.

Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=xcpc8nsTBYk
https://www.youtube.com/watch?v=2aPAzq9ceI0